امروز برابر است با :1403-04-27

قارچ پوستی + انواع و درمان قارچ پوستی چیست؟

قارچ پوست چیست؟قارچ یک موجود کوچک مانند کپک است. قارچ ها همه جا هستند. در هوا و آب و روی بدن انسان. حدود نیمی از قارچ ها مضر هستند. اگر یکی از قارچ های مضر روی پوست شما بروز کند ، می تواند باعث عفونت قارچی شود. ممکن است دچار بثورات پوستی یا احساس خارش شوید.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به عفونت قارچی هستند؟

هر کسی ممکن است دچار بثورات قارچی شود. عفونت های سطحی پوست و ناخن به عنوان شایع ترین شکل عفونت ذکر می شود که در هر زمان 20 تا 25 درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی از موارد خطر ابتلا به قارچ پوستی:

 • سیستم ایمنی ضعیفی دارید (به عنوان مثال، اگر داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنید، بیماری دارید که سیستم ایمنی را ضعیف می کند یا تحت شیمی درمانی هستید).
 • آنتی بیوتیک های طولانی مدت یا با دوز بالا مصرف کنید.
 • اضافه وزن داشته باشند.
 • دیابت داشته باشند.
 • یک محصول جدید مراقبت از پوست را امتحان کنید.
 • بی اختیاری را تجربه کنید (به عنوان مثال، نوزادان دچار بثورات پوشک می شوند).
 • به شدت عرق کنید.
 • حامله هستند

قارچ پوستی چگونه به نظر می رسد؟

عفونت قارچی پوست اغلب قرمز روشن به نظر می رسد و می تواند در یک منطقه بزرگ پخش شود. بثورات پوستی قارچی نیز ممکن است دارای ویژگی هایی از جمله:

 • رنگ در حاشیه شدیدتر است.
 • مقیاس شدیدتر در مرز
 • ضایعات کوچکتر و مشخص تر (پوستول) در لبه های ناحیه بثورات.

قارچ پوستی در کجا ظاهر می شود؟

بثورات می تواند در هر جایی از بدن، از جمله ناخن ها ظاهر شود. در نواحی دارای چین های پوستی مانند کشاله ران، باسن یا ران ها شایع تر است.

انواع مختلف عفونت قارچی چیست؟

پای ورزشکار (tinea pedis)

شایع ترین نوع عفونت قارچی، این بیماری اغلب زمانی گسترش می یابد که افراد با پای برهنه در حمام های عمومی یا اتاق های رختکن راه می روند.پوست بین انگشتان پا سفید می شود و شروع به کنده شدن می کند. پای ورزشکار همچنین می تواند بر روی کف پا (پایین) تأثیر بگذارد.

قارچ ناخن (آنیکومیکوز)

این عفونت یک مشکل شایع پا است. معمولاً ناخن های پا را درگیر می کند که زرد و ضخیم می شوند و به راحتی می شکنند.

خارش جوک (tinea cruris)

بثورات ناحیه کشاله ران، خارش جوک مردان را بیشتر از زنان مبتلا می کند.

کرم حلقوی پوست سر (تنیا کاپیتیس)

این بثورات بیشتر در کودکان ایجاد می شود. باعث ریزش مو می شود، اما با درمان مناسب، موها معمولاً دوباره رشد می کنند.

کرم حلقوی (tinea corporis)

این اصطلاح «همه‌چیز» چیزی است که ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی آن را جوشی می‌نامند که در هیچ دسته‌بندی دیگری قرار نمی‌گیرد. بثورات اغلب به شکل حلقه ای شکل می گیرند.

چه چیزی باعث ایجاد عفونت قارچی می شود؟

هنگامی که پوست شما با یک قارچ مضر تماس پیدا می کند، عفونت می تواند باعث ظاهر شدن بثورات شود. به عنوان مثال، اگر یک جفت کفش را از کسی که پای ورزشکار دارد قرض بگیرید، قارچ ممکن است با پای شما تماس پیدا کند و شما را مبتلا کند. بثورات اغلب از فردی به فرد دیگر یا از حیوانی به فرد دیگر با تماس مستقیم منتقل می شوند.

بثورات قارچی چگونه تشخیص داده می شود؟

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است بتواند با مشاهده راش قارچی و پرسش در مورد علائم شما، راش قارچی را تشخیص دهد. در بسیاری از مواقع، تشخیص را می توان با بررسی خراشیدن مقیاس زیر میکروسکوپ (تهیه KOH) تایید کرد. در برخی موارد، ممکن است برای شناسایی یک قارچ خاص و کمک به تعیین بهترین درمان برای شما، به آزمایش کشت قارچ نیاز داشته باشید.

در طول آزمایش کشت قارچ، ارائه دهنده شما ممکن است نمونه کوچکی از پوست (بیوپسی) یا مایع (آسپیراسیون) بگیرد. برای عفونت های شدید، ممکن است نیاز به آزمایش خون داشته باشید.

درمان قارچ پوستی چگونه می شود؟

درمان قارچ پوستی شامل موارد زیر است:

 • کرم های ضد قارچ که بسیاری از آنها بدون نسخه در دسترس هستند.
 • داروهای تجویزی قوی‌تر، که ممکن است سریع‌تر عمل کنند.
 • داروهای خوراکی، اگر عفونت قارچی شدید باشد.

آیا می توانم بثورات قارچی را در خانه درمان کنم؟

برای ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما مهم است که بثورات را ببیند، به خصوص اگر این اولین بار است که راش ظاهر می شود. ارائه‌دهنده شما می‌تواند آن را تشخیص دهد و بهترین اقدام برای درمان آن را مورد بحث قرار دهد. درمان بثورات قارچی با کرم ضد خارش حاوی استروئید ممکن است عفونت را بدتر و درمان آن را دشوارتر کند.

چگونه می توانم از قارچ پوستی جلوگیری کنم؟

در برخی از افراد، بثورات قارچی تمایل دارند حتی پس از درمان عود کنند (عود کنند). عفونت های مکرر ممکن است به دلیل ژنتیک باشد. شما ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به این عفونت ها باشید. این مراحل می توانند در وهله اول به جلوگیری از عود یا ایجاد بثورات کمک کنند:

بهداشت خوب پا

 • جوراب خود را عوض کنید و پاهای خود را مرتب بشویید. از کفش‌های پلاستیکی که تنفس نمی‌کنند، خودداری کنید.
 • با پای برهنه راه نروید، به خصوص در مکان هایی که ممکن است خیس باشند، مانند دوش سالن بدنسازی و رختکن.
 • هنگام کوتاه کردن ناخن های پا، مستقیماً از روی ناخن کوتاه کنید. اگر ناخن فرو رفته‌ای دارید، ممکن است برای مراقبت از آن به متخصص پا مراجعه کنید. و اگر عفونت قارچی ناخن دارید، از همان ناخن گیر برای ناخن های سالم و ناخن های آلوده استفاده نکنید.

استفاده صحیح از دارو

اگر پزشک شما کرمی را تجویز کرده است ، تا زمانی که دستور داده است از دارو استفاده کنید. حتی پس از اینکه دیگر نمی توانید بثورات را ببینید، عفونت قارچی ممکن است همچنان وجود داشته باشد، بنابراین تا زمانی که ارائه دهنده شما توصیه کرده است، کرم را ادامه دهید.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک دوره درمانی را برای همه اعضای خانواده شما توصیه کند. اغلب، افرادی که با هم زندگی می کنند می توانند عفونت را به عقب و جلو منتقل کنند. درمان همه کمک می کند تا مطمئن شوید که عفونت واقعاً از بین رفته است.

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد اینکه آیا باید از کرم ضد قارچ به طور مرتب روی پاها و ناخن های خود استفاده کنید تا از عفونت جلوگیری کنید صحبت کنید.استفاده از پودر ضد قارچ در کفش‌های خود هر روز ممکن است به پیشگیری از بیماری پای ورزشکار کمک کند.

اشتراک گذاری