امروز برابر است با :1403-02-30

گرفتگی عضلات + برای درمان گرفتگی عضلات چه بخوریم

گرفتگی عضلانی یک انقباض ناگهانی و غیرارادی یک یا چند ماهیچه است. اگر تا به حال در شب بیدار شده اید یا توسط یک اسب چارلی ناگهانی متوقف شده اید، می دانید که گرفتگی عضلات می تواند باعث درد شدید شود. گرچه به طور کلی بی ضرر است، اما گرفتگی عضلات می تواند استفاده از عضله آسیب دیده را به طور موقت غیرممکن کند.

دوره های طولانی ورزش یا کار فیزیکی، به ویژه در هوای گرم، می تواند منجر به گرفتگی عضلات شود. برخی از داروها و برخی شرایط پزشکی نیز ممکن است باعث گرفتگی عضلات شوند. معمولاً می‌توانید گرفتگی عضلات را در خانه با اقدامات مراقبتی از خود درمان کنید.

علائم گرفتگی عضلات

بیشتر گرفتگی های عضلانی در عضلات ساق پا، به ویژه در ساق پا ایجاد می شود. علاوه بر درد ناگهانی و شدید، ممکن است یک توده سخت از بافت عضلانی را در زیر پوست خود احساس یا مشاهده کنید.

به مراقبت پزشکی نیاز دارید اگر :

 • باعث ناراحتی شدید شود
 • با تورم پا، قرمزی یا تغییرات پوستی همراه است
 • با ضعف عضلانی مرتبط هستند
 • مکرر اتفاق بیفتد
 • با مراقبت از خود بهبود پیدا نکنید
 • با یک علت واضح مانند ورزش شدید مرتبط نیستند

علت گرفتگی عضلات

 • استفاده بیش از حد از یک عضله، کم آبی، کشیدگی عضلانی یا صرفاً نگه داشتن یک موقعیت برای مدت طولانی می تواند باعث گرفتگی عضلات شود. با این حال، در بسیاری از موارد، علت آن مشخص نیست.
 • خون رسانی ناکافی تنگ شدن شریان هایی که خون را به پاهای شما می رسانند ( تصلب شرایین اندام ها ) می تواند در حین ورزش دردهایی شبیه گرفتگی در پاها و پاهای شما ایجاد کند. این گرفتگی ها معمولاً بلافاصله پس از توقف ورزش از بین می روند.
 • فشرده سازی عصب. فشردگی اعصاب در ستون فقرات شما (تنگی کمر) نیز می تواند باعث ایجاد دردی شبیه گرفتگی در پاها شود. درد معمولاً با طولانی‌تر راه رفتن تشدید می‌شود. راه رفتن در وضعیت کمی خمیده – مانند حالتی که هنگام فشار دادن سبد خرید از جلوی خود استفاده می کنید ممکن است شروع علائم شما را بهبود بخشد یا به تاخیر بیاندازد.
 • تخلیه مواد معدنی پتاسیم، کلسیم یا منیزیم بسیار کم در رژیم غذایی شما می تواند به گرفتگی عضلات پا کمک کند. دیورتیک ها داروهایی که اغلب برای فشار خون بالا تجویز می شوند – همچنین می توانند این مواد معدنی را کاهش دهند.

عوامل تشدید خطر گرفتگی عضلات

سن. افراد مسن توده عضلانی خود را از دست می دهند، بنابراین عضله باقی مانده می تواند به راحتی تحت فشار قرار گیرد.
کم آبی بدن ورزشکارانی که هنگام شرکت در ورزش های هوای گرم خسته و کم آب می شوند، اغلب دچار گرفتگی عضلات می شوند.
بارداری. گرفتگی عضلات نیز در دوران بارداری شایع است.
شرایط پزشکی اگر دیابت یا اختلالات عصبی، کبدی یا تیروئیدی دارید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای گرفتگی عضلات قرار بگیرید.

درمان گرفتگی عضلات چیست؟

 • کشش یا ماساژ ملایم عضله
 • استفاده از گرما زمانی که عضله سفت است و یخ زمانی که عضله درد دارد
 • در صورت کم آبی بدن، مایعات بیشتری دریافت کنید

اگر مشکل پزشکی دیگری باعث ایجاد گرفتگی شده باشد، درمان آن مشکل به احتمال زیاد کمک کننده خواهد بود. داروهایی هستند که گاهی اوقات ارائه دهندگان برای جلوگیری از گرفتگی عضلات تجویز می کنند، اما همیشه موثر نیستند و ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. با ارائه دهنده خود در مورد خطرات و فواید داروها صحبت کنید.

برای درمان گرفتگی عضلات چه بخوریم

سبزیجات تیره رنگ

کلم پیچ، اسفناج یا کلم بروکلیی آنها سرشار از کلسیم و منیزیوم هستند و افزودن آنها به رژیم غذایی می تواند به جلوگیری از گرفتگی عضلات کمک کند. خوردن این دسته از سبزیجات می به دردهای قاعدگی نیزکمک کند، زیرا مطالعات نشان می‌دهد خوردن غذاهای سرشار از کلسیم می‌تواند به تسکین درد ناشی از قاعدگی کمک کند.

موز

موز یکی از منابع معروف و محبوب پتاسیم است اما علاوه بر پتاسیم، کلسیم ومنیزیوم نیز به بدن شما می رساند. موز حاوی 3 ماده از بین 4 ماده ی معدنی موثر بر کاهش گرفتگی عضلات است.

خربزه و طالبی

خربزه دارای مقدار زیادی پتاسیم، مقدار مناسبی منیزیم و کلسیم، کمی سدیم و مقدار زیادی آب است. نکته ی بسیار مهم درمصرف میوه هایی از قبیل خربزه مواد معدنی موجود در آنها نیست بلکه آب است که به هیدراته کردن بدن شما و از بین بردن گرفتگی عضلات کمک می کند. در حین ورزش، بدن شما سدیم را با عرق خارج می کند.

آووکادو

آووکادو در بین مواد غذایی به نیروگاه پتاسیم شهرت دارد و حدود 485 میلی گرم پتاسیم در 100 گرم دارد که بیشتر از مقدار پتاسیم سیب زمینی شیرین یا موز است. پتاسیم علاوه بر عضلات به بهبود سلامت قلبتان نیز کمک می کند.

لوبیا و عدس

حبوباتی مانند لوبیا و عدس مملو از منیزیم هستند. یک فنجان عدس پخته حدود 71 میلی گرم منیزیم دارد و یک فنجان لوبیا سیاه پخته تقریباً دو برابر آن یعنی 120 میلی گرم منیزیم دارد.

هندوانه

هندوانه تقریباً از 90٪ آب تشکیل شده است. بنابراین اگر به دنبال یک ماده غذایی برای هیدراته کردن بدن خود هستید می تواند انتخاب مناسبی باشد. هندوانه نیز پتاسیم بالایی دارد اما نه به اندازه ی خربزه.

آیا می توان از گرفتگی عضلات جلوگیری کرد؟

از کم آبی بدن خودداری کنید. هر روز مقدار زیادی مایعات بنوشید. مقدار آن به آنچه می خورید، جنسیت، سطح فعالیت، آب و هوا، سلامتی، سن و داروهایی که مصرف می کنید بستگی دارد. مایعات به عضلات شما کمک می کند تا منقبض و شل شوند و سلول های عضلانی را هیدراته نگه دارند و کمتر تحریک شوند. در حین فعالیت، مایعات را در فواصل منظم دوباره پر کنید و بعد از اتمام کار به نوشیدن آب یا مایعات دیگر ادامه دهید.

عضلات خود را دراز کنید. قبل و بعد از استفاده از هر عضله برای مدت طولانی، کشش دهید. اگر در شب تمایل به گرفتگی عضلات پا دارید، قبل از خواب حرکات کششی انجام دهید. ورزش سبک، مانند دوچرخه‌سواری ثابت برای چند دقیقه قبل از خواب نیز ممکن است به جلوگیری از گرفتگی عضلات در هنگام خواب کمک کند.

اشتراک گذاری