امروز برابر است با :1403-03-24

درمان شپش سر + چگونه شپش سر را ریشه کن کنیم

شپش سر حشره ریز است که از خون پوست سر انسان تغذیه می کند. شپش سر اغلب کودکان را مبتلا می کند. حشرات معمولاً از طریق انتقال مستقیم از موهای یک نفر به موی شخص دیگر پخش می شوند. داشتن شپش نشانه ای از بهداشت فردی ضعیف یا محیط زندگی ناپاک نیست. شپش ناقل بیماری های باکتریایی یا ویروسی نیست.

داروهای بدون نسخه و تجویزی می توانند به درمان شپش سر کمک کنند. دستورالعمل های درمان را به دقت دنبال کنید تا پوست سر و مو از شر شپش و تخم های آنها خلاص شوید. مردم همچنین از تعدادی درمان خانگی یا طبیعی برای از بین بردن شپش سر استفاده می کنند. اما شواهد بالینی کمی وجود دارد که نشان دهد آنها موثر هستند.

علائم شپش سر

خارش

شایع ترین علامت شپش سر خارش پوست سر، گردن و گوش است. این یک واکنش آلرژیک به نیش شپش است. هنگامی که فردی برای اولین بار به شپش سر مبتلا می شود، ممکن است به مدت 4 تا 6 هفته خارش ایجاد نشود.

شپش روی پوست سر

ممکن است بتوانید شپش ها را ببینید، اما تشخیص آنها اغلب سخت است زیرا کوچک هستند، از نور اجتناب می کنند و به سرعت حرکت می کنند.

تخم شپش روی ساقه مو

نیش ها به ساقه مو می چسبند و ممکن است به سختی دیده شوند زیرا بسیار ریز هستند. آنها به راحتی در اطراف گوش و خط موی گردن دیده می شوند. تشخیص خال های خالی ممکن است آسان تر باشد زیرا رنگ آن ها روشن تر و دورتر از پوست سر هستند. با این حال، وجود nits به معنای وجود شپش زنده نیست.

زخم روی پوست سر، گردن و شانه ها

خاراندن می تواند منجر به برآمدگی های کوچک و قرمز شود که گاهی ممکن است با باکتری عفونی شود.

به پزشک نیاز دارید اگر :

اگر مشکوک هستید که شما یا فرزندتان شپش سر دارید، قبل از شروع درمان به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یا فرزندتان می تواند وجود شپش سر را تأیید کند. مطالعات نشان می دهد که بسیاری از کودکان در زمانی که شپش نداشتند با داروهای بدون نسخه یا درمان های خانگی برای شپش سر درمان شده اند.

چیزهایی که اغلب با شپش اشتباه گرفته می شوند :

 • شوره سر
 • باقی مانده از محصولات مو
 • دانه های بافت موی مرده روی ساقه مو
 • دلمه، کثیفی یا سایر زباله ها
 • سایر حشرات کوچک موجود در مو

علت شپش سر چیست؟

شپش سر حشره ای برنزه یا خاکستری به اندازه یک دانه توت فرنگی است. از خون انسان از پوست سر تغذیه می کند. شپش ماده ماده چسبنده ای تولید می کند که هر تخم را محکم به پایه ساقه مو در فاصله کمتر از 1/4 اینچ (5 میلی متر) از پوست سر می چسباند.

چرخه زندگی شپش

شپش سه مرحله را طی می کند:

 • تخم هایی که پس از 6 تا 9 روز از تخم خارج می شوند.
 • پوره ها، اشکال نابالغ شپش که پس از 9 تا 12 روز بالغ می شوند.
 • شپش بالغ که می تواند 3 تا 4 هفته زنده بماند. شپش ماده روزانه 6 تا 10 تخم می گذارد.

انتقال

شپش سر می خزد، اما نمی تواند بپرد یا پرواز کند. شپش سر اغلب از طریق تماس مستقیم سر به سر از فردی به فرد دیگر سرایت می کند، اغلب در خانواده یا در میان کودکانی که در مدرسه یا بازی تماس نزدیک دارند. کمتر شایع است که شپش بدون تماس مستقیم پخش شود. اما حشرات ممکن است از طریق وسایل شخصی از فردی به فرد دیگر سرایت کنند، مانند:

 • کلاه و روسری
 • برس و شانه
 • لوازم جانبی مو
 • هدفون
 • بالش، حوله و اثاثه یا لوازم داخلی

شپش سر نیز ممکن است زمانی که اقلام لباس در کنار هم نگهداری می شود پخش شود. به عنوان مثال، کلاه یا روسری که به یک قلاب آویزان شده یا در کمد مدرسه نگهداری می شود، می تواند به عنوان وسیله نقلیه برای پخش شپش عمل کند. حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نقشی در انتشار شپش سر ندارند.

عوامل خطر

شپش سر عمدتاً از طریق تماس مستقیم سر به سر پخش می شود. بنابراین خطر انتشار شپش سر در میان کودکانی که با هم بازی می کنند یا به مدرسه می روند، بیشتر است. در ایالات متحده، موارد شپش سر اغلب در کودکان پیش دبستانی تا دبستان رخ می دهد.

عوارض

اگر کودک شما خارش پوست سر را به دلیل شپش می‌خراشد، ممکن است پوستش بشکند و دچار عفونت شود.

چگونه شپش سر را ریشه کن کنیم؟

سرکه

سرکه تقطیری را به آرامی روی موهای کودک خود بمالید. بعد از مدتی موها را با آب بشویید. در این روش می‌توانید از سرکه سیب نیز استفاده کنید. بهتر است پس از شست‌وشو هنگام شانه زدن موها از روغن نارگیل استفاده کنید، این کار به خارج شدن شپش‌های مرده کمک می‌کند.

سشوار

یک روش سریع و مطمئن برای خارج کردن شپش از سر، استفاده از سشوار است. جهت پیشگیری از انتقال شپش به افراد دیگر و وسایل داخل خانه، این کار را بیرون از منزل انجام دهید. از به کار بردن این روش برای کودکان نوپا خودداری کنید زیرا هوای گرم سشوار برای پوست سر آن‌ها مضر است.

روغن نارگیل

مقدار زیادی روغن نارگیل را روی پوست سرتان بمالید. سپس با کلاه حمام روی سر را پوشانده و به مدت 2 ساعت صبر کنید؛ بعد از آن با کمک شانه ضد شپش، رِشک‌ها و شپش‌های مرده را بیرون بیاورید. موها را با شامپو و نرم کننده بشویید و بعد از خشک شدن موها، مجدداً این کار را تکرار کنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای از بین بردن شپش سر کودکان است. روغن درخت چای را با آب مخلوط و روی پوست سر کودکتان اسپری کنید؛ در ادامه با کمک کلاه حمام یا حوله، سر کودک را بپوشانید. بعد از چند ساعت موها را به طور کامل آب‌کشی کنید.

شانه زدن موهای مرطوب

شانه زدن موهای مرطوب، یکی از روش های خانگی برای از بین بردن شپش سر است. موها را مرطوب کرده و به کمک یک شانه دندانه باریک آن‌ها را شانه کنید. استفاده از نرم کننده نیز هنگام شانه‌کردن می‌تواند مفید باشد.

جلوگیری

جلوگیری از انتشار شپش سر در میان کودکان در مراکز نگهداری از کودکان و مدارس دشوار است زیرا تماس بسیار نزدیک وجود دارد. احتمال انتشار غیر مستقیم از وسایل شخصی اندک است. با این حال، برای کمک به جلوگیری از گسترش شپش سر، ممکن است به کودک خود بگویید:

 • لباس ها را به قلابی جدا از لباس های کودکان دیگر آویزان کنید
 • از به اشتراک گذاشتن شانه، برس، کلاه و روسری خودداری کنید
 • از دراز کشیدن روی تخت ها، کاناپه ها یا بالش هایی که در تماس با فرد مبتلا به شپش سر بوده است خودداری کنید.
 • در صورت نیاز به اشتراک گذاری، لازم نیست از استفاده مشترک از پوشش محافظ برای ورزش و دوچرخه سواری خودداری کنید.
اشتراک گذاری