امروز برابر است با :1403-03-24

علائم اولیه بارداری + ریزترین علائم بعد از چند روز ظاهر میشود؟

برخی از علائم اولیه بارداری ممکن است در زمانی که پریودتان را از دست داده اید یا یک یا دو هفته قبل یا بعد از آن ظاهر شوند. شایع ترین علائم اولیه بارداری عبارتند از تهوع، خستگی، تکرر ادرار و حساس شدن سینه ها. سایر علائم و نشانه های اولیه بارداری شامل نوسانات خلقی، لکه بینی و گرفتگی خفیف، نفخ و یبوست است. همه زنان علائم اولیه بارداری را ندارند، اما بسیاری از آنها این علائم را دارند.

گفته می شود، برخی از اولین علائم و نشانه های بارداری وجود دارد که در اوایل بارداری رایج هستند. آنها احتمالاً ناشی از افزایش هورمون بارداری کوریونی گونادوتروپین انسانی (hCG) و همچنین افزایش استروژن و پروژسترون هستند.

علائم و نشانه های اولیه بارداری

علائم اولیه بارداری می تواند نامحسوس باشد. از علائم بارداری در هفته اول ممکن است متوجه شوید که وقتی سینه بند خود را می پوشید، سینه هایتان متفاوت است، احساس خستگی بیشتری نسبت به حالت عادی دارید، یا صبحانه معمولی شما جذاب نیست. اگر برخی از علائم اولیه بارداری را در زیر احساس کردید، ممکن است باردار باشید. در اینجا برخی از اولین علائم و نشانه های بارداری آورده شده است.

پریود از دست رفته

اگر معمولاً منظم هستید و قاعدگی‌تان دیر است، این ممکن است اولین و واضح‌ترین علامت حاملگی شما باشد. اما اگر منظم نیستید یا سیکل خود را پیگیری نمی کنید، علائم دیگر ممکن است اولین سرنخ شما در مورد بارداری احتمالی باشد. و برخی از زنان قبل از اینکه پریود شوند، علائم اولیه بارداری را احساس می کنند.

تکرر ادرار

مدت کوتاهی پس از باردار شدن، تغییرات هورمونی زنجیره‌ای از رویدادها را به دنبال دارد که سرعت جریان خون در کلیه‌های شما را افزایش می‌دهد. این امر باعث می شود مثانه شما سریعتر پر شود، بنابراین باید دفعات بیشتری ادرار کنید.

خستگی

یکدفعه احساس خستگی می کنید؟ نه، آن را خسته کنید. هیچ کس به طور قطع نمی داند که چه چیزی باعث خستگی اولیه بارداری می شود، اما ممکن است افزایش سریع سطح پروژسترون مقصر باشد. البته، تهوع صبحگاهی و مدفوع مداوم در طول شب نیز می تواند بر خستگی شما بیفزاید.

پس از رسیدن به سه ماهه دوم باید احساس انرژی بیشتری داشته باشید، اگرچه خستگی معمولاً در اواخر بارداری و زمانی که وزن بیشتری حمل می کنید بازمی گردد و برخی از ناراحتی های رایج بارداری خواب راحت شبانه را دشوارتر می کند.

سینه های دردناک

یکی از علائم رایج در اوایل بارداری سینه های حساس و متورم است که به دلیل افزایش سطح هورمون ها ایجاد می شود. درد و تورم ممکن است شبیه یک نسخه اغراق آمیز از احساس سینه های شما قبل از پریود باشد. ناراحتی شما باید پس از سه ماهه اول به میزان قابل توجهی کاهش یابد، زیرا بدن شما با تغییرات هورمونی سازگار می شود.

حالت تهوع

تهوع صبحگاهی می تواند تا دو هفته پس از لقاح شروع شود بنابراین ممکن است اولین علامت بارداری باشد که متوجه آن می شوید. و این فقط در صبح نیست: حالت تهوع مرتبط با بارداری (با یا بدون استفراغ) می تواند صبح، ظهر یا شب مشکل ساز باشد.حالت تهوع بارداری ممکن است با سوء هاضمه، بیزاری از غذا، افزایش حس بویایی، طعم فلزی در دهان و بزاق اضافی همراه باشد.

بیشتر بخوانید : آیا بارداری پسر علائم مشخص دارد؟

خونریزی لانه گزینی یا لکه بینی

اگر باردار هستید، آخرین چیزی که انتظار دارید ببینید لکه بینی یا خونریزی واژینال است. اما اگر در حوالی زمان پریود متوجه لکه‌های خفیف شدید، ممکن است خونریزی لانه گزینی باشد. این ممکن است ناشی از نشستن تخمک بارور شده در پوشش داخلی رحم شما باشد.

توجه: از هر 4 زن، 1 نفر در سه ماهه اول بارداری لکه بینی یا خونریزی خفیف را تجربه می کند. اغلب چیزی نیست، اما گاهی اوقات نشانه سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم است. اگر خونریزی شما شدید یا همراه با درد یا سبکی سر است، یا اصلاً نگران هستید، با پزشک یا ماما تماس بگیرید.

گرفتگی

مانند لکه بینی یا خونریزی، گرفتگی عضله یک علامت گیج کننده در اوایل بارداری است زیرا ممکن است باعث شود احساس کنید که پریودتان شروع شده است. اما ممکن است در واقع گرفتگی لانه گزینی داشته باشید، که زمانی رخ می دهد که تخمک بارور شده در رحم شما کاشته شود. شما می توانید تشخیص دهید که گرفتگی و خونریزی لانه گزینی است (و نه پریود شما) زیرا کمتر از یک دوره معمولی خواهد بود و فقط یک یا دو روز طول می کشد.

یبوست

اگر به تازگی باردار شده اید، یبوست می تواند یک علامت اولیه باشد. این به دلیل افزایش پروژسترون است که باعث شل شدن عضلات صاف در سراسر بدن از جمله دستگاه گوارش می شود. این بدان معناست که غذا کندتر از روده ها عبور می کند.

نوسانات خلقی

نوسانات خلقی در دوران بارداری رایج است، تا حدی به دلیل تغییرات هورمونی که بر انتقال دهنده های عصبی (پیام رسان های شیمیایی در مغز) تأثیر می گذارد. واکنش هرکسی به این تغییرات متفاوت است. برخی از مادران آینده احساسات شدیدی را تجربه می کنند، چه خوب و چه بد، در حالی که برخی دیگر بیشتر احساس افسردگی یا اضطراب می کنند.

نفخ شکم

تغییرات هورمونی در اوایل بارداری ممکن است باعث ایجاد احساس نفخ در شما شود، شبیه به احساسی که برخی از زنان درست قبل از قاعدگی خود دارند. به همین دلیل است که لباس‌های شما ممکن است بیشتر از حد معمول در خط کمر احساس تندی داشته باشند، حتی در اوایل زمانی که رحم شما هنوز کاملاً کوچک است.

بیشر بخوانید: نشانه های بارداری در ماه اول چیست؟

علائم بارداری اولیه بعد از چند روز ظاهر میشود ؟

علائم بارداری برای هر زن (و حتی هر بارداری) متفاوت است. برخی از زنان یک یا دو هفته پس از باردار شدن اولین علائم بارداری را احساس می‌کنند، در حالی که برخی دیگر تا چند ماه تفاوتی ندارند.

  • 50 درصد برخی علائم بارداری را در هفته 5 بارداری داشتند
  • 70 درصد در هفته 6 بارداری علائم بارداری داشتند
  • 90 درصد در هفته 8 بارداری علائم بارداری داشتند

ریزترین علائم بارداری کدامند ؟

  • عقب افتادن قاعدگی بود
  • تهوع و استفراغ
  • خستگی
  • تکرر ادرار
  • حساسیت و تورم سینه

چه زمانی باید آزمایش بارداری بدهم؟

برخی از تست‌های بارداری خانگی ادعا می‌کنند که به اندازه کافی حساس هستند تا پنج روز قبل از اینکه شما انتظار قاعدگی را داشته باشید، نتیجه مثبتی به شما بدهد. اما اگر منتظر بمانید تا اولین روز قاعدگی خود را از دست داده اید، نتیجه دقیقی دریافت خواهید کرد. اگر آزمایش را خیلی زود انجام دهید، ممکن است یک تست حاملگی منفی کاذب یا یک نتیجه نامشخص مانند یک خط کم رنگ دریافت کنید.

اشتراک گذاری