امروز برابر است با :1403-04-27

علائم بارداری پسر در ماه اول از افسانه تا واقعیت!!

حدس زدن جنسیت نوزاد در زمان بارداری برای خانواده و دوستان طبیعی است. برخی همچنین ممکن است نشان دهند که شما علائم یک نوزاد پسر یا دختر را دارید. این فرضیات و افسانه ها در طول نسل ها از روی کنجکاوی سرچشمه می گیرند، به ویژه زمانی که اسکن ها در دسترس نبودند. در حالی که حدس زدن یا پیش بینی جنسیت نوزاد از طریق علائم می تواند سرگرم کننده باشد، به دلیل کمبود شواهد علمی نباید آنها را جدی گرفت.

چه چیزی جنسیت کودک را تعیین می کند؟

جنسیت نوزاد با ترکیب کروموزوم آن در زمان لقاح (زمانی که اسپرم با تخمک ملاقات می کند) تعیین می شود. یک جنین (یا نوزاد) از هر یک از والدین 23 کروموزوم دریافت می کند که یک جفت آن از کروموزوم های جنسی تشکیل شده است که جنسیت کودک را تعیین می کنند. اگر نوزاد دو کروموزوم X داشته باشد دختر است و اگر یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y داشته باشد پسر است. تفاوت های جنسی در حدود هفته هفتم بارداری شروع می شود و تحت تأثیر عوامل ژنتیکی و محیطی نیز قرار می گیرد.

علائم بارداری پسر افسانه ها در مقابل حقایق

در اینجا، ما برخی از علائم یا نشانه‌های رایجی را که معمولاً افراد معتقدند نشان‌دهنده علائم بارداری پسر هستند، فهرست می‌کنیم. اجازه دهید افسانه هایی را که می تواند حدس زدن جنسیت کودک را سرگرم کننده کند، بررسی کنیم!

تهوع صبحگاهی ندارید

افسانه: وقتی حالت تهوع یا حالت تهوع صبحگاهی را تجربه نمی کنید، نشانه آن است که نوزاد پسری را حمل می کنید.

واقعیت: تهوع صبحگاهی (تهوع و استفراغ) یکی از علائم شایع بارداری است که بین 70 تا 80 درصد زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد. بیشتر به سه ماهه اول محدود می شود، اما برخی از زنان ممکن است تا زمان زایمان آن را تجربه کنند. اعتقاد بر این است که تغییرات هورمونی باعث آن می شود و نه جنسیت نوزاد.

ضربان قلب

افسانه: اگر متوجه شدید که ضربان قلب کودک شما کمتر از 140 ضربه در دقیقه است، می تواند نشان دهنده بارداری شما باشد.

واقعیت: این یک ادعای گمراه کننده است که هیچ تحقیقی برای تایید آن وجود ندارد. مطالعه ای با عنوان تفاوت های مربوط به جنسیت در ضربان قلب جنین در سه ماهه اول این افسانه را رد می کند که می گوید تفاوت معنی داری بین ضربان قلب پسر و دختر در سه ماهه اول وجود ندارد. بدون در نظر گرفتن جنسیت، ضربان قلب طبیعی جنین ۱۲۰ تا ۱۶۰ ضربان در دقیقه است. ممکن است بیشتر شود (140 تا 160 ضربان در دقیقه در اوایل بارداری و کمتر (120 تا 140 ضربه در دقیقه) در مراحل بعدی بارداری.

وضعیت پوست و مو

افسانه: هنگام حمل پسر، پوست شما احتمالاً بدون جوش است، در حالی که یک نوزاد دختر زیبایی مادر را به عاریت می گیرد و پوست او را خراب می کند. همچنین در صورتی که مادر پسری را حمل کند موهای بلندتر و درخشانی خواهد داشت.

واقعیت: هیچ مطالعه ای برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد. تغییرات پوست و مو در دوران بارداری به دلیل تغییرات در سطح هورمون است. تغییرات هورمونی می تواند منجر به شفافیت پوست و موهای درخشان یا آکنه و ریزش مو بدون توجه به جنسیت کودک شود.

بیشر بخوانید: هفته اول بارداری چه نشانه هایی دارد؟

هوس غذایی

افسانه: اگر میل به غذاهای ترش یا شور دارید، احتمال پسر دار شدن شما بیشتر است.

واقعیت: هیچ مدرک علمی که این ادعا را تایید کند وجود ندارد. هوس می تواند به دلیل تغییرات هورمونی، کمبودهای تغذیه ای، مواد فعال دارویی (موجود در غذاهای خاص)، عوامل فرهنگی و روانی اجتماعی باشد. با این حال، تحقیقات کافی برای حمایت از این فرضیه ها وجود ندارد.

موقعیت شکم

افسانه: پایین آمدن شکم یکی از نشانه هایی است که شما پسردار می شوید.

واقعیت: نحوه حمل شما نشان دهنده جنسیت کودک نیست. تغییرات وضعیتی یک زن باردار ممکن است به اندازه نوزاد و شکل رحم شما مرتبط باشد.

تغییر خلق و خو

افسانه: اگر پسری را حمل می کنید، مستعد تغییرات خلقی نیستید، اما اگر دختری را باردار باشید، مستعد تغییرات خلقی خواهید بود.

واقعیت: نوسانات خلقی در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی است نه به دلیل جنسیت نوزاد.

رنگ ادرار

افسانه: رنگ ادرار در دوران بارداری تغییر می کند و اگر تیره به نظر برسد، نشان دهنده این است که شما نوزاد پسری را حمل می کنید.

واقعیت: تغییرات ادرار در دوران بارداری رایج است. ادرار تیره ممکن است نشانه کم آبی بدن باشد که ممکن است به دلیل تهوع و استفراغ اتفاق بیفتد. رنگ ادرار نیز ممکن است با غذاها، داروها و مکمل ها تغییر کند و به پیش بینی جنسیت ارتباطی ندارد.

اندازه سینه

افسانه: وقتی نوزاد پسری را حمل می کنید، سینه راست شما بزرگتر از سینه چپ است.

واقعیت: تغییرات هورمونی در دوران بارداری جریان خون را بهبود می‌بخشد و باعث ایجاد تغییراتی در بافت سینه می‌شود که باعث بزرگ‌تر شدن آن‌ها می‌شود. سینه‌ها متورم می‌شوند زیرا برای شیر مادر آماده می‌شوند تا نوزاد شما را پس از تولد پرورش دهند. با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط تغییرات سینه با جنسیت نوزاد وجود ندارد.

پاهای سرد

افسانه: اگر پاهایتان یخ زده است، نشان دهنده این است که نوزاد پسری دارید.

واقعیت: سردی پا در دوران بارداری می تواند به دلیل گردش خون ضعیف، دیابت یا هوای بسیار سرد باشد (11). برای تشخیص و مراقبت بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: علائم حاملگی خارج از رحم

برخی از روش های استاندارد پزشکی که می تواند علائم بارداری پسر را تایید کند

سونوگرافی

این یک روش غیر تهاجمی برای تعیین جنسیت نوزاد است و معمولا بین هفته های 18 تا 22 انجام می شود. اگر وضعیت نوزاد ایده آل نباشد یا بارداری پیشرفت نکرده باشد، سونوگرافی ممکن است همیشه جنسیت را تشخیص ندهد. در این موارد، ممکن است مجبور شوید برای اسکن مجدد بروید.

در هفته 12 بارداری، سونوگرافیک می تواند برای تعیین جنسیت جنین، زاویه توبرکلوس تناسلی را بررسی کند. سل که به سمت بالا است ممکن است نشان دهنده یک پسر باشد، در حالی که سل صاف یا رو به پایین نشان دهنده یک دختر است.

آزمایش ژنتیک

تست های تهاجمی وجود دارد که امکان تعیین جنسیت قطعی را فراهم می کند. آنها شامل آمنیوسنتز و نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS)، مانند آزمایش خون DNA جنین هستند، اما ممکن است جنسیت را در همان اوایل تشخیص ندهند.

آمنیوسنتز بعد از هفته پانزدهم و CVS بعد از هفته یازدهم انجام می شود. هر دو خطر سقط جنین پایینی دارند و بنابراین می‌توانند برای زوج‌های مسن‌تر و کسانی که سابقه اختلالات ژنتیکی دارند در نظر گرفته شوند.

اشتراک گذاری