امروز برابر است با :1403-03-05

چرا نیتروژن مایع در غذا برای سلامتی مضر است

در صنایع غذایی، نیتروژن مایع به طور گسترده برای ذخیره سازی یا ایجاد اثر دودی به غذاها استفاده می شود.

طبق مقاله ای که در سال 2018 توسط مرکز ملی همکاری کانادا برای سلامت محیطی منتشر شد، “نیتروژن مایع مایعی است که نقطه جوش بسیار پایینی دارد 196درجه سانتیگراد و به صورت گاز در دمای اتاق وجود دارد. تماس تصادفی با مایعات می تواند باعث سوختگی و سرمازدگی شود و استنشاق یا بلع تصادفی آن می تواند باعث خفگی و سوراخ شدن راه هوایی یا معده به دلیل سرمای شدید شود.

نیتروژن مایع در آشپزی عمدتاً به دلیل قابلیت‌ های انجماد سریع و اثر بصری چشمگیر آن استفاده می‌ شود. در دمای 196 درجه سانتیگراد، فوراً غذا را منجمد می کند و بافتی صاف ایجاد می کند که به ویژه در دسرهای با کیفیت مانند بستنی مفید است. همچنین در دمای اتاق به سرعت بخار می شود و جلوه ای جذاب از مه به ظروف می بخشد. با این حال، سرمای شدید می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد، اگر بقایای مواد غذایی در هنگام مصرف باقی بماند.

خطرات نیتروژن مایع برای سلامتی

آسیب بافت: سرمای شدید نیتروژن مایع در صورت تماس با پوست یا غشاهای مخاطی می تواند باعث سوختگی برودتی یا یخ زدگی شود که اگر قبل از تبخیر کامل بلعیده شود نگران کننده است.

آسیب داخلی: بلع نیتروژن مایع می تواند منجر به آسیب های داخلی شدید، از جمله سوراخ شدن معده یا روده به دلیل انبساط سریع از مایع به گاز شود.

خفگی: انبساط سریع همچنین می تواند اکسیژن را در محیط جابجا کند، به ویژه در فضاهای بسته و خطر خفگی را به همراه دارد.

کسانی که در معرض خطر مصرف نیتروژن مایع هستند

کودکان و افراد مسن ممکن است به طور کامل این خطر را درک نکنند یا ممکن است از نظر فیزیکی در برابر اثرات سریع سرمای شدید آسیب پذیرتر باشند و خطر آسیب را در آنها افزایش دهد.

علاوه بر این، افرادی که از قبل شرایط تنفسی دارند نیز در معرض خطر هستند. افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مزمن ممکن است علائم یا خطرات بدتری را به دلیل جابجایی اکسیژن در فضاهای بسته تجربه کنند.

جایگزین های نیتروژن مایع در نگهداری مواد غذایی

استفاده از روش های زیر را برای خنک کردن غذاها بدون به خطر انداختن سلامتی خود پیشنهاد می شود:

تبرید مکانیکی: خنک کننده ایمن و یکنواخت را بدون خطرات مرتبط با عوامل شیمیایی فراهم می کند.

انجماد برودتی با CO2: در حالی که هنوز از سرمای شدید استفاده می شود، CO2 همان خطرات انبساط سریع را ندارد و احتمال خفگی کمتری دارد.

توصیه های پزشکی و پیامدهای خط مشی

برای استفاده ایمن از این ماده، متون پزشکی و منابع ایمنی شغلی اغلب بر نیاز به تهویه و آموزش مناسب هنگام کار با موادی مانند نیتروژن مایع در محیط های آشپزی تاکید می کنند.

توصیه می شود اطمینان حاصل شود که ارائه‌ دهندگان خدمات غذایی از نیتروژن مایع به‌ طور مناسب از آن استفاده می‌ کنند و خطر را برای مصرف‌ کنندگان و کارکنان به حداقل می‌ رسانند.

اشتراک گذاری