امروز برابر است با :1403-04-04
خروپف

چگونه یک بار برای همیشه از شر مشکل خروپف خلاص شویم

مجله چرخونکی : خروپف گاه به گاه درست مانند سرماخوردگی است. خود به خود می آید و می رود. همه افراد در دنیا دچار حملات گاه و بی گاه خروپف می شوند. با این حال، زمانی که خروپف مکرر می شود و برای دوره های طولانی ادامه می یابد، باید به دنبال گزینه های پزشکی برای خلاص شدن از شر خروپف بود.

این می تواند منجر به عواقب خطرناکی مانند خستگی روز، استرس، تحریک پذیری و حتی روابط تیره شود. بسیاری از موارد خروپف شدید غیرقابل کنترل منجر به مرگ ناگهانی نیز شده است. از این رو، برای شما ضروری است که هر چه زودتر این بیماری را درمان کنید.

خروپف به زبان ساده یک اختلال تنفسی است. معمولاً مکانیسم بدن ما اجازه می دهد تا هنگام خواب، هوا بین بینی و گلو آزادانه و صاف عبور کند. در صورتی که در حین انجام این کار دچار مشکل شوید، بافت های اطراف گلو و بینی شروع به لرزیدن می کنند و صدای خروپف تولید می کنند. در بسیاری از مواقع، زبان شما می تواند مانع از تنفس صاف شود. معمولا افرادی که خروپف می کنند، با دهان باز می خوابند.

دلایل خروپف چیست ؟

قبل از ورود به حوزه یافتن راه حل هایی برای خلاص شدن از مشکل خروپف، باید بدانید که در وهله اول چه چیزی باعث خروپف می شود. ممکن است افرادی را پیدا کنید که به دلایل مختلف خروپف می کنند. برخی از آنها را بررسی خواهیم کرد.

  • اضافه وزن: یک فرد چاق چربی بیشتری دارد و تون عضلانی ضعیفی دارد. برای اینکه خروپف نکنید نیازی نیست واقعاً اضافه وزن داشته باشید. اگر چربی بیشتری در اطراف گردن و گلو دارید، برای ایجاد خروپف کافی است. ورزش و عادات سبک زندگی سالم راه هایی برای خلاص شدن از شر خروپف است.
  • سن: با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی عضلات کاهش می یابد. این می تواند باعث باریک شدن گلوی شما شود. می توانید تمرینات قبل از خواب را برای افزایش کشش ماهیچه های گلو امتحان کنید.
  • مشکلات بینی یا سینوس: هرگونه انسداد مجرای بینی باعث می شود که از طریق دهان نفس بکشید. خلاء ایجاد شده توسط انسداد بینی باعث خروپف می شود.
  • الکل، سیگار کشیدن و سایر عادات: این عادات از بسیاری جهات بد هستند. آنها همچنین می توانند به دلیل شل شدن عضلات گلو باعث حملات خروپف شوند.
  • وضعیت بدن در هنگام خواب: وضعیت های نادرست خواب می تواند باعث انسداد راه های هوایی و خروپف شود.

مشکلات ناشی از خروپف کدامند؟

  • خروپف یک اختلال تنفسی است. علت اصلی خروپف مسدود شدن راه هوایی به دلیل شل شدن عضلات گلو و گردن است. این ممکن است باعث شود که زبان شما شل شود و به عقب برگردد و در نتیجه شما را به معنای واقعی کلمه خفه کند.
  • خروپف می تواند برای شریک زندگی شما بسیار آزاردهنده باشد، به خصوص اگر او خروپف نمی کند. خروپف بیش از حد می تواند باعث ایجاد اصطکاک در روابط شما شود. این می تواند استرس بیشتری را به ذهن و بدن شما وارد کند.
  • خروپف همچنین می تواند باعث مشکلات قلبی شده و در صورت عدم درمان منجر به سکته مغزی شود. آپنه خواب ارتباط نزدیکی با مشکلات قلبی عروقی دارد. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به اختلالات خواب در مقایسه با دیگران بیشتر در معرض مشکلات قلبی هستند.
  • خروپف می تواند باعث اختلال در خواب شود و شما را در طول روز خسته کند. این ممکن است باعث شود که در طول روز احساس خواب آلودگی کنید و در نتیجه بر کار شما و همچنین سایر فعالیت ها تأثیر بگذارد. حتی ممکن است پشت فرمان ماشین بخوابید که منجر به تصادفات شدید شود.
  • خروپف همچنین می تواند باعث استرس در طول روز شود. این می تواند منجر به عوارض بیشتر در یک دوره طولانی شود.

چگونه از شر مشکل خروپف خلاص شویم

تغییر در شیوه زندگی

بسته به علت خروپف، انواع مختلفی از درمان دارید. ورزش بهترین درمان برای خروپف ناشی از مشکلات چاقی است. ترک سیگار و کاهش مصرف الکل می تواند به کاهش خروپف شما کمک کند. باید از مصرف قرص‌های خواب‌آور و آرام‌بخش‌ها خودداری کنید، زیرا مصرف چنین آرام‌بخش‌ها می‌تواند ماهیچه‌های گلو را شل کند و در نتیجه در روند طبیعی تنفس اختلال ایجاد کند. شما باید یک الگوی خواب منظم داشته باشید و هر بار خواب کافی داشته باشید.

تمرین‌هایی برای کنترل خروپف

می‌توانید برای رهایی از مشکل خروپف، ورزش‌های قبل از خواب انجام دهید. اگر قبل از رفتن به رختخواب از ضد احتقان بینی استفاده کنید، خروپف به دلیل مسدود شدن مجرای بینی می تواند متوقف شود. همچنین می توانید برای رهایی از مشکل خروپف، وضعیت خواب خود را تغییر دهید. یکی از راه‌ها استفاده از بالش‌هایی با طراحی خاص است که می‌توانند سرتان را به‌گونه‌ای بالا ببرند که فک پایین نیفتد.

درمان پزشکی

علت اصلی خروپف انسداد راه هوایی است که در نتیجه جریان صاف هوا را مختل می کند. استفاده از پشتیبان فک می تواند نقش بسزایی در توقف خروپف داشته باشد. پشتیبان فک نقش حمایت از فک پایین را در طول خواب انجام می دهد. این به باز نگه داشتن راه هوایی بدون هیچ محدودیتی کمک می کند. این ارتعاشات را از بین می برد و در نتیجه شما را از مشکل خروپف درمان می کند.

جمع بندی

خروپف مشکل خطرناکی است. شما باید سعی کنید مشکل را در اسرع وقت قبل از اینکه ابعاد بیشتری به خود بگیرد، حل کنید. استفاده از ساپورت فک یکی از راه های آسان برای خلاص شدن از شر مشکل خروپف است. راه حل ارزان و همچنین یک روش موثر است.

اشتراک گذاری