امروز برابر است با :1403-03-24

درمان گوش درد + برای درمان خانگی گوش درد چی خوبه

گوش درد چیست؟ گوش درد (گوش درد) یکی از شایع ترین دلایلی است که ما فرزندانمان را به پزشک خود می بریم یا برای گوش دردناک خود به دنبال کمک هستیم. گوش درد می تواند نشانه ای از عفونت گوش یا نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. به ندرت، گوش درد یا گوش درد نشانه یک بیماری جدی است. درمان بستگی به علت دارد.

چه کسانی تحت تاثیر گوش درد هستند؟

تقریباً هر کسی می تواند گوش درد داشته باشد. با این حال، کودکان خردسال بیشتر از کودکان بزرگتر و بزرگسالان در معرض گوش درد هستند. یک مطالعه نشان می دهد که تا سومین سالگرد تولد، 80 درصد از کودکان دچار عفونت گوش میانی (اوتیت میانی حاد) می شوند.

سایر علل شایع گوش درد عبارتند از:

 • تغییرات در فشار هوا، مانند هنگام برخاستن یا فرود در هواپیما
 • یک شی در گوش (یک جسم خارجی)
 • آسیب به گوش یا پرده گوش
 • تجمع موم گوش

می تواند ناشی از مشکل دیگری از بدن شما باشد:

 • درد ارجاعی ناشی از عفونت نزدیک گوش، مانند سینوزیت یا التهاب لوزه
 • مشکلات مفصل فک (به نام مفصل گیجگاهی فکی یا TMJ)
 • مشکلات دندانی، مانند دندان قروچه یا عفونت دندان

با داشتن این علائم حتما به زشک مراجعه کنید:

 • درد گوش شما ادامه پیدا می کند یا بدتر می شود
 • ترشحات (نشت مایع) از گوش خود دارید
 • احساس بیماری می کنید یا تب دارید
 • شنوایی شما بدتر می شود
 • دیابت دارید یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید
 • کودک شما زیر 2 سال گوش درد دارد

برای درمان گوش درد چکار کنیم؟

نحوه درمان گوش درد بستگی به این دارد که چه چیزی باعث درد شما شده است. اگر درد شما ناشی از تجمع موم است، ممکن است برای نرم کردن موم به قطره گوش نیاز داشته باشید. ممکن است لازم باشد مجرای گوش خود را توسط یک پزشک متخصص تمیز کنید.

اگر گوش درد شما ناشی از عفونت گوش میانی باشد، احتمالاً طی 7 روز خود به خود بهبود می یابد و معمولاً نیازی به آنتی بیوتیک نخواهد بود. اگر گوش درد شما ناشی از عفونت گوش خارجی باشد، ممکن است برای درمان آن نیاز به تجویز قطره گوش آنتی بیوتیک داشته باشید. این قطره ممکن است حاوی داروهای دیگری مانند استروئیدها باشد. هرگز سعی نکنید چیزی که داخل گوش گیر کرده است را خودتان بردارید از پزشک خود کمک بخواهید.

برای تسکین و درمان خانگی گوش درد چی خوبه؟

ماساژ

ماساژ ملایم می­‌تواند به درد گوشی که از فک یا دندان­‌ها منتشر می­‌شود یا باعث سردرد تنشی می­‌شود، کمک کند. شما می­‌توانید ناحیه حساس و همچنین ماهیچه­‌های اطراف را ماساژ دهید. برای نمونه، اگر ناحیه پشت گوش درد می­‌کند، سعی کنید ماهیچه‌­های فک و گردن را ماساژ دهید.

روغن زیتون را امتحان کنید

استفاده از روغن زیتون یک روش سنتی و مؤثر برای درمان گوش درد سرماخوردگی است. هر چند که هنوز هیچ مدرک علمی محکمی در مورد اثربخشی روغن زیتون در درمان گوش درد وجود ندارد، اما شواهد نشان می‌دهد که استفاده از چند قطره روغن زیتون طبیعی در مجرای گوش می‌تواند درد گوش را به سرعت کاهش دهد.

سیر

از جمله خواص سیر این است که خاصیت آنتی بیوتیکی دارد و هم می‌تواند درد گوش را تسکین دهد. برای درمان گوش درد سرماخوردگی می‌توانید سیر را له کنید و چند دقیقه در روغن زیتون یا روغن کنجد خیس دهید. سپس این روغن را صاف کنید و در مجرای گوش بریزید تا گوش درد درمان شود.

زنجبیل

زنجبیل تازه یکی از بهترین گیاهان برای تسکین درد است که خاصیت ضد التهابی دارد. برای درمان گوش درد سرماخوردگی می‌توانید مقداری از آب زنجبیل یا روغن زنجبیل را با نوک انگشت به اطراف مجرای گوش بمالید. به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید از زنجبیل و یا روغن آن داخل گوش استفاده شود. همچنین برای رفع گوش درد می‌توانید یک عدد سیر را پوست بگیرید و آن را نصف کنید و برای چند دقیقه در مجرای گوش قرار دهید.

هنگام خوابیدن به گوش خود فشار نیاورید

بعضی از مدل‌های خوابیدن باعث تشدید درد گوش در هنگام عفونت می‌شوند، درحالی که بعضی دیگر باعث تسکین درد می‌شوند. هنگام خواب گوشی که عفونت کرده را روی بالش قرار ندهید.در این حالت اگر در گوش آب جمع شده باشد راحت‌تر خارج می‌شود.

نکته ها

 • اگر پرده گوش شما ترکیده است از قطره های بدون نسخه یا روغن زیتون استفاده نکنید. اینها می توانند مضر باشند و گوش درد را تسکین نمی دهند.
 • گوش های خود را با جوانه های پنبه تمیز نکنید، آنها می توانند به گوش شما آسیب برسانند و به طور موثر موم را از بین نبرند.
 • اگر ترشح از گوش خود دارید، می توانید گوش بیرونی را به آرامی با پشم پنبه تمیز کنید. اگر ترشح از هر دو گوش وجود دارد، برای هر گوش از یک تکه پنبه جدید استفاده کنید.

آیا می توان از گوش درد پیشگیری کرد؟

گوش های خود را با احتیاط تمیز کنید. از یک سواب برای تمیز کردن گوش خارجی خود استفاده کنید و از حفاری در کانال گوش خودداری کنید. عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی می‌توانند گوش‌های شما را آسیب ببینند و ممکن است باعث عفونت‌های دردناک گوش شوند. خطر ابتلا به عفونت را با شستن دست ها کاهش دهید، به خصوص اگر عادت به لمس بینی، چشم ها و دهان خود دارید. همچنین باید از افرادی که بیمار هستند دوری کنید.

چگونه از گوش درد مراقبت کنم؟

بسیاری از چیزها می توانند باعث گوش درد شوند، از عفونت گرفته تا تغییر فشار هوا تا شرایط زمینه ای که بر گوش شما تأثیر می گذارد. هنگامی که بدانید علت گوش درد شما چیست، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد اقداماتی که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به مشکلات مکرر گوش انجام دهید بپرسید.

اشتراک گذاری