امروز برابر است با :1403-04-04

علت بوی بد واژن + درمان و رفع بوی بد واژن چیست؟

بوی غیر طبیعی واژن چیست؟ همه واژن ها به طور طبیعی بو تولید می کنند. بوهایی که واژن شما منتشر می کند، اطلاعاتی را در مورد شیوه زندگی، فعالیت ها و سلامت کلی شما منتشر می کند. به عنوان مثال، بوی واژن اغلب در طول چرخه قاعدگی شما متفاوت است. ترشحات واژن اغلب بوی مشخصی را در میانه چرخه می دهد. ممکن است واژن شما بعد از مقاربت یا تمرین بوی قوی تری بدهد. واژن هر کسی بوی منحصر به فردی دارد و این کاملا طبیعی است.

بوی ناآشنا و ناخوشایند قوی – به خصوص بویی که برای چندین روز ادامه می یابد و بوی ماهی می دهد – طبیعی نیست. بوی بد واژن ممکن است نشانه یک مشکل سلامتی باشد، به خصوص زمانی که با علائم دیگری مانند ترشحات واژن سفید مایل به خاکستری، سوزش و خارش همراه باشد.

علت بوی واژن چیست؟

بوی واژن شما اغلب به سطح pH یا اسیدی بودن واژن شما بستگی دارد. انواع مختلفی از باکتری ها در واژن شما زندگی می کنند. آنها چیزی را تشکیل می دهند که فلور واژن شما نامیده می شود. این باکتری ها در یک تعادل ظریف وجود دارند تا واژن شما را در سطح اسیدیته (pH) مناسب نگه دارند. داشتن pH سالم از عفونت هایی که باعث بوی بد واژن می شوند جلوگیری می کند. از سوی دیگر، عدم تعادل در فلور واژن شما ممکن است باعث شود واژن شما بوی ماهی، کپک زدگی یا به طور کلی ناخوشایند بدهد.

بوهای طبیعی واژن

  • بوی واژن که کمی بوی ترش یا تند می دهد ممکن است نشانه آن باشد که سطح pH در فلور واژن کمی اسیدی تر از حد معمول است. این بو با باکتری های خوب واژن، لاکتوباسیل ها، مرتبط است. برخی از افراد بوی آن را شبیه به نان خمیر مایه مخمر توصیف می کنند.
  • بوی کمی شیرین یا تلخ، مانند ملاس یا نان زنجبیلی، ممکن است نشانه ای از تغییر سطح pH شما باشد.
  • ترشحات واژن شما ممکن است در زمان قاعدگی کمی بوی فلزی بدهد مانند پنی های مسی. این به این دلیل است که خون پریود حاوی آهن است.
  • واژنی که بوی آمونیاک می دهد ممکن است نشانه ای از وجود باقی مانده ادرار در ناحیه تناسلی (فرج) یا کم آبی بدن باشد.
  • رایحه ای شبیه به اسکین یا بویی شبیه بوی بدن ممکن است نشانه این باشد که استرس دارید و غدد عرق شما اضافه کار می کنند.

بوهای غیر طبیعی واژن

عدم تعادل در سطوح باکتریایی واژن می تواند منجر به عفونت و التهاب شود، وضعیتی به نام واژینیت. شایع ترین انواع واژینیت که باعث ایجاد بوی نامطبوع واژن می شوند، علائم دیگری مانند ترشحات غیر طبیعی واژن را نیز ایجاد می کنند.

شایع ترین دلیل های بوی بد واژن کدامند؟

واژینوز باکتریایی (BV)

عفونتی که به دلیل عدم تعادل در فلور واژن شما ایجاد می شود. BV مسئول بوی ماهی است که معمولاً با بوی ناخوشایند واژن همراه است. بوی ماهی ممکن است بعد از رابطه جنسی شدید باشد. یکی دیگر از علائم رایجی که در مورد BV باید به آن توجه کرد، ترشح خاکستری یا خاکستری مایل به سفید است.

تریکومونیازیس

یک عفونت مقاربتی ناشی از یک انگل. تریچ همیشه علائمی ایجاد نمی کند. هنگامی که این کار را انجام می دهد، می تواند بوی ماهی شبیه به BV یا بوی کپک ایجاد کند. یکی دیگر از علائم رایج تریک، ترشحات زرد مایل به سبز است.

علت بوی بد واژن در بارداری چیست؟

واژینیت یکی از علل شایع بوی نامطبوع واژن در دوران بارداری است. با این حال، عوامل دیگری نیز ممکن است باعث شوند که شما متوجه بوهای جدید در آنجا شوید. بسیاری از افراد افزایش حس بویایی در دوران بارداری را گزارش می دهند. علاوه بر این، هوس ممکن است باعث شود که شما غذاهای مختلف بخورید و بر بوی واژن شما تأثیر بگذارد. افزایش جریان خون به واژن و تغییر سطح هورمون های بارداری مانند استروژن، پروژسترون و پرولاکتین می تواند بر سطح pH شما تأثیر بگذارد و باعث ایجاد بوهای جدید شود.

بوی واژن پس از زایمان شایع است. همانطور که رحم شما به حالت قبل از بارداری خود باز می گردد، خون، مخاط و سایر مواد زائد مربوط به بارداری به نام لوچیا ترشح می کند. لوچیا بوی کپک زدگی کهنه و فلزی شبیه خون پریود دارد.

بوی واژن چگونه درمان می شود؟

بوی غیر طبیعی واژن بدون درمان حداقل یک سوم مواقع از بین می رود. اگر بو به خودی خود بهبود نیابد، پزشک آنتی بیوتیک برای درمان بیماری زمینه ای و خلاص شدن از شر بوی واژن تجویز می کند. اینها را می توان به صورت قرص یا کرم مصرف کرد.

چگونه می توان از بوی بد واژن جلوگیری کرد؟

بهداشت را خوب رعایت کنید

به طور منظم دوش بگیرید و فقط از صابون ملایم و بدون عطر و آب گرم برای تمیز کردن فرج خود استفاده کنید. مدت کوتاهی پس از ورزش، حمام کنید و لباس تمیز بپوشید تا مدت زیادی با لباس های گرم و عرق کرده یا مایو مرطوب ننشینید. محیط های گرم و مرطوب مکان های ایده آلی برای رشد باکتری های مضر هستند.

لباس های سبک و قابل تنفس بپوشید. از پوشیدن لباس‌هایی که روی فرج شما خیلی تنگ هستند، مانند بند انگشتی خودداری کنید. در عوض، لباس زیر نخی بپوشید که گرما و رطوبت را در خود نگه نمی دارد.

نوشیدن مقدار زیادی آب

در صورت کم آبی واژن شما ممکن است بوی آمونیاک قوی داشته باشد. بدون آب کافی، مواد زائد موجود در ادرار شما می توانند به خصوص غلیظ و بدبو شوند. آب می تواند به هیدراتاسیون و از بین بردن بو کمک کند.

در طول رابطه جنسی از واژن خود محافظت کنید.

از کاندوم استفاده کنید تا خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STIs) و سایر عفونت ها مانند BV را کاهش دهید که می تواند سطح pH واژن شما را مختل کند. اگر از روان کننده استفاده می کنید، برای جلوگیری از تحریک واژن، فقط انواع بدون بو و بدون طعم را انتخاب کنید.

چه زمانی باید برای رفع بوی غیر طبیعی واژن اقدام کنم؟

اگر بوی غیرطبیعی واژن یا بوی طولانی مدت همراه با ترشح، سوزش و خارش را تجربه می کنید، باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. واژینیت درمان نشده می تواند منجر به عفونت های واژن شود که می تواند به رحم یا لوله های فالوپ شما سرایت کند. واژینیت همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را افزایش دهد.

اگر باردار هستید، به ویژه باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. افراد باردار مبتلا به واژینیت یا بوی واژن بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، عفونت مایع آمنیوتیک و سایر عوارض هستند.

 

اشتراک گذاری