امروز برابر است با :1403-04-04

علائم سرطان رحم + از کجا بفهمیم سرطان رحم داریم با عکس

علائم سرطان رحم چیست ؟ از کجا بفهمیم سرطان رحم داریم ؟ با عکس ما در این مقاله سعی کردیم به این موارد پاسخ دهیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

سرطان رحم چیست؟

سرطان رحم زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های غیرطبیعی در رحم رشد می‌کنند و شروع به رشد خارج از کنترل می‌کنند. دو نوع اصلی سرطان رحم وجود دارد. سرطان آندومتر از پوشش داخلی رحم (آندومتر) شروع می شود و حدود 95٪ از تمام موارد را تشکیل می دهد. و سارکوم رحم که در بافت عضلانی (میومتر) ایجاد می شود و شکل نادرتر سرطان رحم است. سرطان رحم اغلب به عنوان سرطان آندومتر شناخته می شود زیرا این شایع ترین شکل است.

علائم سرطان رحم

 • خونریزی غیرمعمول واژینال شایع ترین علامت سرطان رحم است
 • پریودهای سنگین تر از حد معمول یا تغییر در پریودهای شما
 • خونریزی واژینال بین پریودها
 • دوره هایی که بدون وقفه ادامه می یابد.

سایر علائم سرطان رحم

 • ترشح آبکی که ممکن است بوی نامطبوعی داشته باشد.
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • مشکل در ادرار کردن یا تغییر در اجابت مزاج
 • درد شکم

علل ایجاد سرطان رحم چیست؟

 • یائسگی یا یائسگی (بعد از سن 55 سالگی)
 • پوشش دیواره ضخیم (هیپرپلازی آندومتر)
 • هرگز بچه دار نشدن
 • شروع زودرس پریود (قبل از 12 سالگی)
 • داشتن فشار خون بالا یا دیابت
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • سابقه خانوادگی سرطان تخمدان، رحم یا روده
 • داشتن یک بیماری ژنتیکی مانند سندرم کاودن یا سندرم لینچ
 • تومورهای تخمدان قبلی یا سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • استفاده از درمان جایگزینی هورمون تنها با استروژن یا درمان باروری
 • پرتودرمانی قبلی لگن

از کجا بفهمیم سرطان رحم داریم

عکس سرطان رحم

معاینه جسمی

پزشک ممکن است شکم شما را از نظر تورم بررسی کند. برای بررسی رحم، پزشک دو انگشت خود را در داخل واژن قرار می دهد در حالی که شکم شما را فشار می دهد، یا ممکن است از ابزاری (اسپکولوم) استفاده کند که دیواره های واژن را جدا می کند (شبیه به آزمایش غربالگری دهانه رحم).

سونوگرافی لگن

سونوگرافی لگن از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از رحم و تخمدان ها استفاده می کند. امواج صوتی هنگامی که با چیزی متراکم مانند تومور یا اندام برخورد می کنند بازتاب می کنند. سپس یک کامپیوتر از این پژواک ها تصویری می سازد. سونوگرافی لگن را می توان به دو روش انجام داد و اغلب هر دو نوع را در یک قرار ملاقات انجام می دهید. سونوگرافی لگن معمولا بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. اگر چیزی غیرعادی به نظر برسد، پزشک ممکن است بیوپسی را پیشنهاد کند.

سونوگرافی شکم

برای گرفتن عکس خوب از تخمدان ها و رحم در سونوگرافی شکم، باید مثانه پر داشته باشید، بنابراین قبل از قرار ملاقات از شما خواسته می شود آب بنوشید. تکنسینی به نام سونوگرافیست دستگاه کوچکی به نام مبدل را روی شکم شما حرکت می دهد.

سونوگرافی ترانس واژینال

برای سونوگرافی ترانس واژینال نیازی به مثانه پر نیست. سونوگرافی یک گره مبدل را وارد واژن شما می کند. ممکن است سونوگرافی برای شما ناراحت کننده باشد، اما نباید دردناک باشد.

اگر از انجام سونوگرافی احساس ناراحتی یا خجالت می‌کنید، از قبل با تکنسین صحبت کنید. می توانید درخواست کنید که یک سونوگرافیست زن داشته باشید یا شخص دیگری در اتاق با شما باشد.

بیوپسی آندومتر

بیوپسی آندومتر در مطب متخصص انجام می شود. یک لوله بلند و نازک (لوله) به واژن شما وارد می شود تا به آرامی سلول ها را از پوشش رحم بمکد. سلول ها به پاتولوژیست فرستاده می شوند که آنها را زیر میکروسکوپ بررسی می کند. ممکن است ناراحتی مشابهی مانند گرفتگی قاعدگی وجود داشته باشد، بنابراین پزشک ممکن است مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن را قبل از عمل توصیه کند.

هیستروسکوپی و بیوپسی

هیستروسکوپ یک دستگاه تلسکوپ مانند است که از طریق واژن وارد رحم می شود و به متخصص زنان یا انکولوژیست زنان اجازه می دهد تا داخل رحم شما را ببینند. در طی این روش، بافت نیز می تواند برداشته شود (بیوپسی) و برای آزمایش بیشتر در آزمایشگاه ارسال شود.

آزمایش خون و ادرار

ممکن است از آزمایش خون و ادرار برای ارزیابی سلامت عمومی شما و اطلاع رسانی در مورد تصمیمات درمانی استفاده شود.

درمان سرطان رحم

برای اکثر زنان مبتلا به سرطان رحم، جراحی تنها درمان مورد نیاز خواهد بود، به خصوص اگر سرطان زود تشخیص داده شود و به سایر قسمت های بدن گسترش نیابد. رایج ترین روش درمان سرطان رحم، برداشتن رحم و دهانه رحم با جراحی است.

این روش هیسترکتومی کامل نامیده می شود. اگر لوله های فالوپ و هر دو تخمدان نیز برداشته شوند، سالپنگو اوفورکتومی دوطرفه نامیده می شود. تخمدان ها اغلب برای کاهش خطر بازگشت سرطان برداشته می شوند، زیرا تخمدان ها استروژن تولید می کنند، هورمونی که ممکن است باعث رشد سرطان شود.

جراحی را می توان از طریق بریدگی در شکم (لاپاروتومی) یا با استفاده از جراحی سوراخ کلید (جراحی لاپاراسکوپی) انجام داد. به شما یک بیهوشی عمومی داده خواهد شد. در طول این عمل، اگر سرطان گسترش یافته باشد، جراح ممکن است بافت اضافی را بردارد یا غدد لنفاوی را در لگن شما بردارد.

برای زنانی که قبل از درمان یائسه نشده‌اند و سپس سالپنگو اوفورکتومی دوطرفه انجام می‌دهند، با برداشتن تخمدان‌هایشان یائسگی را تجربه خواهند کرد. بنابراین، اگر نگران تأثیر جراحی بر باروری خود هستید، مهم است که قبل از شروع درمان با متخصص خود صحبت کنید.

پرتودرمانی (رادیوتراپی)

پرتودرمانی، استفاده از اشعه ایکس برای کشتن یا آسیب رساندن به سلول های سرطانی، معمولاً به عنوان یک درمان اضافی برای کاهش احتمال بازگشت سرطان استفاده می شود. اگر برای جراحی خوب نیستید، ممکن است به عنوان درمان اصلی توصیه شود.

پرتودرمانی یا به صورت خارجی انجام می شود، جایی که دستگاه پرتو را به سمت سرطان و بافت اطراف هدایت می کند. یا از داخل بدن (براکی تراپی)، که در آن مواد رادیواکتیو در لوله های نازک قرار می گیرند و در داخل نزدیک سرطان قرار می گیرند.

پرتودرمانی در ناحیه لگن ممکن است باعث یائسگی شود، بنابراین، اگر نگران تأثیر درمان بر باروری خود هستید، مهم است که قبل از شروع درمان، نگرانی های خود را با تیم درمانی خود در میان بگذارید.

هورمون درمانی

اگر سرطان گسترش یافته باشد یا اگر سرطان عود کرده باشد معمولاً هورمون درمانی انجام می شود. همچنین گاهی اوقات در صورتی که جراحی گزینه ای نباشد استفاده می شود. پروژسترون درمان هورمونی اصلی برای زنان مبتلا به سرطان رحم است و به شکل قرص یا تزریق توسط پزشک عمومی یا پرستار در دسترس است. به کاهش برخی سرطان ها و کنترل علائم کمک می کند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی برای درمان انواع خاصی از سرطان رحم یا زمانی که سرطان پس از جراحی یا رادیوتراپی عود می کند یا اگر سرطان به درمان هورمونی پاسخ نمی دهد استفاده می شود. می توان از آن برای کنترل سرطان و تسکین علائم استفاده کرد. معمولاً به صورت دارویی که به داخل ورید (داخل وریدی) تزریق می شود، تجویز می شود. پزشک دوره درمان شیمی درمانی و مدت زمان آن را توضیح می دهد.

اشتراک گذاری