امروز برابر است با :1403-03-24

سرطان ریه چیست + علائم سرطان ریه در زنان و مردان کدامند؟

سرطان ریه چیست ؟ مهمترین علائم سرطان ریه در زنان و مردان کدامند؟ در این مطلب ما به شرح و توضیح این بیماری پرداخته ایم تا پایان مطلب با ما بمانید. سرطان ریه نوعی سرطان است که از ریه ها شروع می شود. ریه های شما دو اندام اسفنجی در قفسه سینه شما هستند که هنگام دم اکسیژن دریافت می کنند و هنگام بازدم دی اکسید کربن آزاد می کنند. این بیماری عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است.

افرادی که سیگار می کشند بیشترین خطر ابتلا قرار دارند، اگرچه سرطان ریه می تواند در افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند نیز رخ دهد. خطر ابتلا به این بیماری با مدت زمان و تعداد سیگارهایی که سیگار کشیده اید افزایش می یابد. اگر سیگار را ترک کنید، حتی پس از چندین سال سیگار کشیدن، می توانید به میزان قابل توجهی شانس ابتلا را کاهش دهید.

علائم سرطان ریه در زنان و مردان کدامند؟

سرطان ریه معمولاً در مراحل اولیه علائم و نشانه‌هایی ایجاد نمی‌کند. علائم و نشانه های این بیماری معمولاً زمانی رخ می دهد که بیماری پیشرفته باشد.

مهمترین علائم سرطان ریه چیست ؟

  • سرفه جدیدی که از بین نمی رود
  • سرفه کردن خون، حتی به مقدار کم
  • تنگی نفس
  • درد قفسه سینه
  • گرفتگی صدا
  • کاهش وزن بدون تلاش
  • درد استخوان
  • سردرد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت داشتن هر گونه علائم و نشانه های مداوم که شما را نگران می کند، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. اگر سیگار می کشید و نتوانستید آن را ترک کنید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. پزشک شما می تواند استراتژی هایی مانند مشاوره، داروها و محصولات جایگزین نیکوتین را برای ترک سیگار توصیه کند.

علل ایجاد سرطان ریه چیست؟

سیگار باعث اکثر سرطان های ریه می شود هم در افراد سیگاری و هم در افرادی که در معرض دود سیگار هستند. اما این بیماری در افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند و در افرادی که هرگز در معرض دود سیگار قرار نگرفته اند نیز رخ می دهد. در این موارد، ممکن است دلیل مشخصی وجود نداشته باشد.

چگونه سیگار باعث سرطان ریه می شود

پزشکان بر این باورند که سیگار با آسیب رساندن به سلول هایی که ریه ها را پوشانده اند، باعث این بیماری می شود. هنگامی که دود سیگار را استنشاق می کنید که مملو از مواد سرطان زا (مواد سرطان زا) است، تغییرات در بافت ریه تقریباً بلافاصله شروع می شود.

در ابتدا ممکن است بدن شما بتواند این آسیب را ترمیم کند. اما با هر بار قرار گرفتن در معرض مکرر، سلول های طبیعی که ریه های شما را پوشانده اند به طور فزاینده ای آسیب می بینند. با گذشت زمان، آسیب باعث می شود سلول ها به طور غیر طبیعی عمل کنند و در نهایت ممکن است سرطان ایجاد شود.

انواع سرطان ریه

پزشکان بر اساس ظاهر سلول های سرطانی ریه در زیر میکروسکوپ، این بیماری را به دو نوع عمده تقسیم می کنند. پزشک شما بر اساس نوع اصلی سرطان ریه شما تصمیمات درمانی می گیرد.

سرطان ریه سلول کوچک

سرطان ریه سلول کوچک تقریباً به طور انحصاری در افراد سیگاری زیاد رخ می دهد.

سرطان ریه سلول غیر کوچک

سرطان ریه سلول غیرکوچک یک اصطلاح کلی برای انواع مختلفی از سرطان ریه است. سرطان ریه سلول غیر کوچک شامل کارسینوم سلول سنگفرشی، آدنوکارسینوم و کارسینوم سلول بزرگ است.

عوامل خطر ایجاد سرطان ریه

سیگار کشیدن

خطر ابتلا با تعداد سیگارهایی که در روز می‌کشید و سال‌هایی که سیگار می‌کشید افزایش می‌یابد. ترک سیگار در هر سنی می تواند خطر ابتلا به این بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

قرار گرفتن در معرض دود دیگران

حتی اگر سیگار نمی کشید، خطر ابتلا به این بیماری در صورت قرار گرفتن در معرض دود سیگار افزایش می یابد.

پرتو درمانی قبلی

پرتودرمانی قبلی اگر برای نوع دیگری از سرطان تحت پرتودرمانی قفسه سینه قرار گرفته اید، ممکن است خطر ابتلا در شما افزایش یابد.

قرار گرفتن در معرض گاز رادون

گاز رادون از تجزیه طبیعی اورانیوم در خاک، سنگ و آب تولید می شود که در نهایت بخشی از هوایی می شود که تنفس می کنید. سطوح ناامن رادون می تواند در هر ساختمانی از جمله خانه ها جمع شود.

قرار گرفتن در معرض آزبست و سایر مواد سرطان زا

قرار گرفتن در محل کار با آزبست و سایر موادی که باعث سرطان می شوند مانند آرسنیک، کروم و نیکل می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد، به خصوص اگر سیگاری هستید.

سابقه خانوادگی سرطان ریه

افرادی که والدین، خواهر و برادر یا فرزندشان مبتلا به این بیماری هستند.

عوارض سرطان ریه

تنگی نفس

افراد مبتلا به این بیماری می توانند تنگی نفس را تجربه کنند اگر سرطان رشد کند و راه های هوایی اصلی را مسدود کند. این بیماری همچنین می‌تواند باعث تجمع مایع در اطراف ریه‌ها شود و باعث می‌شود ریه آسیب‌دیده به طور کامل در هنگام استنشاق منبسط نشود.

سرفه کردن خون

این بیماری می تواند باعث خونریزی در راه هوایی شود که می تواند باعث سرفه خونی (هموپتیزی) شود. گاهی اوقات خونریزی می تواند شدید شود. درمان هایی برای کنترل خونریزی در دسترس هستند.

درد داشتن

نوع پیشرفته این بیماری که به پوشش ریه یا ناحیه دیگری از بدن مانند استخوان گسترش می یابد، می تواند باعث درد شود. در صورت احساس درد به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا درمان های زیادی برای کنترل درد موجود است.

مایع در قفسه سینه

سرطان ریه می تواند باعث تجمع مایع در فضای اطراف ریه آسیب دیده در حفره قفسه سینه (فضای پلور) شود. تجمع مایع در قفسه سینه می تواند باعث تنگی نفس شود. درمان هایی برای تخلیه مایع از قفسه سینه و کاهش خطر وقوع مجدد پلورال وجود دارد.

کمک به جلوگیری از سرطان ریه

سیگار نکشید

اگر هرگز سیگار نکشیده اید، شروع نکنید. با فرزندان خود در مورد سیگار نکشیدن صحبت کنید تا آنها بفهمند که چگونه از این عامل خطر اصلی جلوگیری کنند. صحبت در مورد مضرات سیگار را با فرزندانتان زودتر شروع کنید تا بدانند در برابر فشار همسالان چگونه واکنش نشان دهند.

مواد مخدر، داروها

از دود دست دوم خودداری کنید. اگر با یک فرد سیگاری زندگی می کنید یا کار می کنید، از او بخواهید که سیگار را ترک کند. حداقل از او بخواهید بیرون سیگار بکشد. از مناطقی که افراد سیگار می کشند، مانند بارها و رستوران ها اجتناب کنید و به دنبال گزینه های بدون سیگار باشید.

از مواد سرطان زا در محل کار خودداری کنید

اقدامات احتیاطی را برای محافظت از خود در برابر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی در محل کار انجام دهید. اقدامات احتیاطی کارفرمای خود را دنبال کنید. به عنوان مثال، اگر ماسک صورت برای محافظت به شما داده می شود، همیشه از آن استفاده کنید. از پزشک خود بپرسید که چه کارهای بیشتری می توانید برای محافظت از خود در محل کار انجام دهید.

از یک رژیم غذایی پر از میوه و سبزیجات استفاده کنید

یک رژیم غذایی سالم با انواع میوه ها و سبزیجات انتخاب کنید. منابع غذایی ویتامین ها و مواد مغذی بهترین هستند. از مصرف دوزهای زیاد ویتامین ها به شکل قرص خودداری کنید، زیرا ممکن است مضر باشند. به عنوان مثال، محققانی که امیدوار بودند خطر ابتلا را در افراد سیگاری کاهش دهند به آنها مکمل های بتاکاروتن دادند. نتایج نشان داد که مکمل ها در واقع خطر ابتلا به سرطان را در افراد سیگاری افزایش می دهند.

ورزش کنید

اگر به طور منظم ورزش نمی کنید، به آرامی شروع کنید. سعی کنید بیشتر روزهای هفته ورزش کنید.

اشتراک گذاری