امروز برابر است با :1403-03-24

علائم بارداری در ماه اول + تشخیص بارداری از روی چهره !

علائم بارداری در ماه اول چه تست بارداری خانگی شما مثبت باشد یا پزشک شما به تازگی آن را تایید کرده باشد، به شما تبریک می گویم شما رسما باردار هستید! شما در آغاز یک سفر باورنکردنی هستید که شما و کودک در حال رشدتان را با تغییرات جدی روبرو می‌کنید.

آیا علائم بارداری در ماه اول وجود دراد ؟ دو هفته اول بارداری، شما از نظر فنی باردار نیستید، اما پیشروی شروع شده است. برای پزشکان دشوار است که بدانند دقیقا چه زمانی حامله شده اید. اما، برای اهداف محاسبه، هفته اول بارداری شما با شروع آخرین چرخه قاعدگی شما مشخص می شود.اگر اسپرم همسرتان با موفقیت تخمک شما را تا هفته سوم بارداری بارور کرده باشد، جنین کوچکی شروع به تشکیل خواهد کرد.

علائم بارداری شما در ماه اول

به ندرت پیش می‌آید که هنوز علائم بارداری را احساس کنید. شما در این مرحله حتی یک دوره قاعدگی را از دست نداده اید، بنابراین برای اکثر زنان باردار معمول است که تصوری از شکل گیری جنین در داخل خود نداشته باشند. اگر مشکوک هستید که باردار هستید و نمی توانید منتظر بمانید که آیا پریود بعدی خود را از دست داده اید یا خیر، یک تست بارداری خانگی انجام دهید. حتما دستورالعمل ها را به دقت بخوانید و مطمئن شوید که تجهیزاتی که استفاده می کنید تمیز هستند تا مطمئن شوید که دقیق ترین پاسخ را دریافت می کنید.

کودک شما در ماه اول بارداری

کودک شما در ابتدا شباهتی به یک نوزاد یا حتی جنین ندارد. این فقط گروهی از سلول ها است که به سرعت در حال تکثیر و رشد هستند. لایه بیرونی سلول ها به جفت تبدیل می شود و لایه داخلی به جنین تبدیل می شود. جفت عضوی است که مواد مغذی را از شما به کودکتان منتقل می‌کند و مواد زائد کودکتان را پردازش می‌کند. هنگامی که جنین در حال رشد شما از لوله فالوپ به داخل رحم حرکت می کند، خود را به داخل دیواره رحم فرو می برد. به این کار کاشت می گویند.

در طول دو هفته اول رشد جنین شما، یک چهره بسیار بدوی شروع به شکل گیری می کند. چشم ها، دهان، فک پایین و گلوی کودک شما شروع به رشد کرده است.سلول های خونی آن نیز در حال شکل گیری هستند تا برای گردش خون آماده شوند.در این مرحله، اندازه کودک شما تقریباً پنج میلی متر است کوچکتر از یک دانه برنج.

چیزهایی که باید در مورد آنها فکر کرد

در حالی که منتظر تایید بارداری خود هستید، تمام تلاش خود را برای پیروی از یک رژیم غذایی بارداری سالم انجام دهید. رژیم غذایی حاوی انواع غذاهای غنی از مواد مغذی از گروه های غذایی توصیه شده، بهترین شانس را برای رشد سالم به کودک شما می دهد. همچنین شروع مصرف مکمل های بارداری مانند اسید فولیک ایده خوبی است. اسید فولیک یک ویتامین حیاتی برای رشد سالم لوله عصبی کودک شما است.

مایعات خود را نیز بالا نگه دارید. اگرچه این شامل الکل نمی شود. الکل و بارداری ترکیب خوبی نیستند. در حال حاضر، هیچ مقدار ثابت شده ای از مصرف الکل در دوران بارداری وجود ندارد. این به این دلیل است که جفت نمی تواند الکل را به طور کامل فیلتر کند، به این معنی که درصدی از آن هنوز به سمت کودک شما راه پیدا می کند. وقتی زنان باردار آن را مصرف می کنند، الکل می تواند در نوزادان متولد نشده مشکلاتی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید : هفته اول بارداری

علائم بارداری از روی چهره

همانطور که بارداری شما رشد می کند، ممکن است متوجه شوید که تغییراتی در پوست و موهای خود دارید. برخی از زنان ممکن است لکه های تیره روی صورت خود ایجاد کنند و تغییرات هورمونی می تواند پوست شما را کمی تیره تر کند. همچنین ممکن است علائم کششی روی بدن خود ایجاد کنید، به خصوص در اطراف شکم خود جایی که پوست شما برای سازگاری با کودک در حال رشد شما کشیده می شود.

لکه های تیره روی صورت

برخی از زنان باردار لکه‌های تیره نامنظمی روی صورت که بیشتر روی گونه‌ها، بینی، لب‌ها و پیشانی است را مشاهده می کنند. این “کلواسما” نامیده می شود. گمان می‌رود که کلواسما به دلیل تحریک سلول‌های تولیدکننده رنگدانه توسط هورمون‌های جنسی زنانه باشد، به طوری که وقتی پوست در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، رنگدانه‌های ملانین بیشتری (رنگدانه‌های تیره رنگ) تولید می‌کنند. برخی از زنان با مصرف قرص‌های ضد بارداری خوراکی، این چسب‌ها را ایجاد می‌کنند.

از دیگر علائم بارداری از روی چهره این است که زنان با نوع پوست قهوه ای روشن که در مناطقی زندگی می کنند که در معرض آفتاب شدید قرار دارند، بیشتر در معرض این لکه های روی پوست صورت هستند. این لکه‌ها معمولاً طی یک دوره چند ماهه پس از زایمان محو می‌شوند.

اگرچه ممکن است برای برخی از زنان چندین سال باقی بمانند. محافظت دقیق از پوست با استفاده از کرم های ضد آفتاب و در حین مصرف قرص ممکن است احتمال ایجاد کلواسم را کاهش دهد. استفاده از کرم ضد آفتاب بعد از بارداری نیز ضروری است زیرا قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است باعث ظاهر شدن مجدد لکه ها شود.

بیشتر بخوانید : علائم بارداری خارج از رحم چیست؟

تغییرات پوست و مو

تغییرات هورمونی که در بارداری اتفاق می‌افتد، نوک سینه‌ها و ناحیه اطراف آن‌ها را تیره‌تر می‌کند. رنگ پوست شما نیز ممکن است کمی تیره شود، چه به صورت تکه‌ای یا سرتاسر. خال های مادرزادی، خال ها و کک و مک نیز ممکن است تیره شوند. برخی از زنان دارای یک خط تیره در وسط شکم خود هستند. این تغییرات پس از تولد نوزاد به تدریج محو می شوند، اگرچه نوک سینه های شما ممکن است کمی تیره تر باقی بماند.

اگر در دوران بارداری آفتاب بگیرید، ممکن است راحت تر بسوزید. از پوست خود با یک کرم ضد آفتاب با فاکتور بالا محافظت کنید و برای مدت طولانی زیر نور آفتاب نمانید. رشد مو نیز می تواند در بارداری افزایش یابد و موهای شما چرب تر باشد. پس از تولد نوزاد، ممکن است به نظر برسد که موهای زیادی از دست داده اید، اما به سادگی موهای اضافی را از دست داده اید.

اشتراک گذاری