امروز برابر است با :1403-04-26

سرطان روده بزرگ + مهمترین علائم سرطان روده بزرگ با تصاویر

مهمترین علائم سرطان روده بزرگ چیست به همراه تصاویر سرطان روده بزرگ پیشنهاد میکنیم تا پایان مقاله ما را برای کسب اطلاعات بیشتر همراهی کنید . سرطان روده بزرگ نوعی سرطان است که از روده بزرگ (کولون) شروع می شود. روده بزرگ قسمت پایانی دستگاه گوارش است.

سرطان روده بزرگ معمولاً افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد، اگرچه ممکن است در هر سنی رخ دهد. معمولاً به صورت توده های کوچک و غیر سرطانی (خوش خیم) سلولی به نام پولیپ شروع می شود که در داخل روده بزرگ تشکیل می شوند. با گذشت زمان برخی از این پولیپ ها می توانند به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند.

پولیپ‌ها ممکن است کوچک باشند و علائم کمی داشته باشند. به همین دلیل، پزشکان آزمایش‌های غربالگری منظم را برای کمک به پیشگیری از این بیماری با شناسایی و حذف پولیپ‌ها قبل از تبدیل شدن به سرطان توصیه می‌کنند.

اگر این بیماری ایجاد شود، درمان های زیادی برای کمک به کنترل آن در دسترس هستند، از جمله جراحی، پرتودرمانی و درمان های دارویی، مانند شیمی درمانی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی.

مهمترین علائم سرطان روده بزرگ

  • تغییر مداوم در عادات مدفوع، از جمله اسهال یا یبوست یا تغییر در قوام مدفوع
  • خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع شما
  • ناراحتی دائمی شکم، مانند گرفتگی عضلات، گاز یا درد
  • احساس اینکه روده شما به طور کامل تخلیه نمی شود
  • ضعف یا خستگی
  • کاهش وزن غیر قابل توضیح

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه بیماری هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، بسته به اندازه و محل این بیماری در شما، احتمالاً متفاوت خواهند بود. اگر متوجه علائم مداومی شدید که شما را نگران می کند، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

علل ایجاد سرطان روده بزرگ چیست؟

پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث بیشتر سرطان های روده بزرگ می شود. به طور کلی، این بیماری زمانی شروع می شود که سلول های سالم در کولون تغییراتی (جهش) در DNA خود ایجاد کنند. DNA یک سلول شامل مجموعه ای از دستورالعمل هاست که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد.

سلول های سالم به روشی منظم رشد و تقسیم می شوند تا عملکرد طبیعی بدن شما حفظ شود. اما وقتی DNA سلولی آسیب می‌بیند و سرطانی می‌شود، سلول‌ها به تقسیم خود ادامه می‌دهند حتی زمانی که سلول‌های جدید مورد نیاز نباشد. با تجمع سلول ها، تومور تشکیل می دهند.

تصاویر سرطان روده

عوامل افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ

افزایش سن و افزایش خطر ابتلا

اکثر افراد مبتلا به سرطان کولون بالای 50 سال سن دارند. میزان این بیماری در افراد کمتر از 50 سال در حال افزایش است، اما پزشکان مطمئن نیستند که چرا.

سابقه شخصی سرطان کولورکتال یا پولیپ

اگر قبلاً این بیماری یا پولیپ های غیر سرطانی روده بزرگ داشته اید، خطر ابتلا به این بیماری در آینده بیشتر است.

شرایط التهابی روده

بیماری های التهابی مزمن روده بزرگ، مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون، می توانند خطر ابتلا را افزایش دهند.

سندرم های ارثی که خطر سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.

برخی از جهش‌های ژنی که از نسل‌های مختلف خانواده شما منتقل می‌شود می‌تواند خطر ابتلا را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. تنها درصد کمی از سرطان های روده بزرگ با ژن های ارثی مرتبط هستند. شایع ترین سندرم های ارثی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ

اگر یکی از بستگان خونی داشته باشید که به این بیماری مبتلا شده است، احتمال ابتلا بیشتر است. اگر بیش از یک عضو خانواده سرطان روده بزرگ یا سرطان رکتوم داشته باشند، خطر شما حتی بیشتر است.

رژیم غذایی کم فیبر و پرچرب

سرطان روده بزرگ و سرطان رکتوم ممکن است با یک رژیم غذایی معمولی غربی همراه باشد که فیبر کم و چربی و کالری بالایی دارد. تحقیقات در این زمینه نتایج متفاوتی داشته است. برخی از مطالعات نشان داده اند که خطر ابتلا در افرادی که از رژیم های غذایی سرشار از گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده استفاده می کنند، افزایش می یابد.

کم تحرک بودن و فعالیت بدنی کم

افرادی که کم تحرک هستند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند. انجام فعالیت بدنی منظم به ویژه ورزش به صورت مرتب ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.

افراد مبتلا به دیابت

افراد مبتلا به دیابت یا مقاومت به انسولین در معرض خطر ابتلای بیشتری نسبت به دیگران هستند.

چاقی بیش از حد

افرادی که چاق هستند در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند، خطر ابتلا و مرگ ناشی از این بیماری افزایش می یابد.

مصرف سیگار و دخانیات

افرادی که سیگار و دخانیات می کشند ممکن است خطر ابتلا در آنها افزایش یابد.

مصرف الکل

مصرف زیاد الکل خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد به فکر ترک مصرف الکل باشید.

غربالگری سرطان روده بزرگ

پزشکان توصیه می‌کنند که افراد با خطر متوسط ابتلا به سرطان روده بزرگ، غربالگری این بیماری را در حدود سن 45 سالگی در نظر بگیرند. اما افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند، مانند کسانی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند، باید زودتر غربالگری را در نظر بگیرند.

چندین گزینه غربالگری وجود دارد هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در مورد گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید و با هم می توانید تصمیم بگیرید که کدام آزمایش برای شما مناسب است.

تغییر سبک زندگی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ

از انواع میوه ها، سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید: میوه ها، سبزیجات و غلات کامل حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها هستند که ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشند. انواع میوه ها و سبزیجات را انتخاب کنید تا مجموعه ای از ویتامین ها و مواد مغذی دریافت کنید.

مصرف سیگار و دخانیات را قطع کنید: با پزشک خود در مورد راه هایی برای ترک سیگار صحبت کنید که ممکن است برای شما مفید باشد.

بیشتر روزهای هفته ورزش کنید: سعی کنید در اکثر روزها حداقل 30 دقیقه ورزش کنید. اگر کم تحرک بوده اید، به آرامی شروع کنید و به تدریج تا 30 دقیقه افزایش دهید. همچنین قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود صحبت کنید.

وزن سالم را حفظ کنید: اگر وزن مناسبی دارید، برای حفظ وزن خود با ترکیب یک رژیم غذایی سالم با ورزش روزانه تلاش کنید. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، از پزشک خود در مورد راه های سالم برای رسیدن به هدف خود سوال کنید. با افزایش مقدار ورزش و کاهش کالری دریافتی، وزن خود را به آرامی کاهش دهید.

اشتراک گذاری