امروز برابر است با :1403-03-24

سرطان سینه چیست + علائم سرطان سینه در زنان با عکس

علائم سرطان سینه چیست همراه با علائم سرطان سینه در زنان با عکس آیا این بیماری همراه با درد است ؟ اگر می خواهید اطلاعات کاملی در این زمینه کسب کنید تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. سرطان سینه بیماری است که در آن سلول های سینه بدون کنترل رشد می کنند. سرطان سینه انواع مختلفی دارد. نوع سرطان سینه بستگی به این دارد که کدام سلول در سینه به سرطان تبدیل شود.

سرطان سینه می تواند در قسمت های مختلف سینه شروع شود. سینه از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: لوبول ها، مجراها و بافت همبند. لوبول ها غده هایی هستند که شیر تولید می کنند. مجراها لوله هایی هستند که شیر را به نوک پستان می برند. بافت همبند (که از بافت فیبری و چربی تشکیل شده است) همه چیز را احاطه کرده و در کنار هم نگه می دارد. بیشتر این بیماری از مجاری یا لوبول‌ها شروع می‌شوند.

این بیماری می تواند از طریق رگ های خونی و رگ های لنفاوی به خارج از سینه گسترش یابد. زمانی که این بیماری به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد، گفته می شود که متاستاز داده است.

علائم سرطان سینه در زنان کدامند؟

 • توده یا ضخیم شدن سینه که احساس متفاوتی نسبت به بافت اطراف دارد
 • تغییر در اندازه، شکل یا ظاهر سینه
 • تغییرات در پوست روی سینه، مانند فرورفتگی
 • یک نوک پستان که به تازگی معکوس شده است
 • لایه برداری، پوسته پوسته شدن، ناحیه رنگدانه ای پوست اطراف نوک پستان
 • قرمزی یا سوراخ شدن پوست روی سینه، مانند پوست پرتقال

علل ایجاد سرطان سینه چیست؟

پزشکان می دانند که سرطان سینه زمانی رخ می دهد که برخی از سلول های سینه شروع به رشد غیر طبیعی می کنند. این سلول‌ها سریع‌تر از سلول‌های سالم تقسیم می‌شوند و به تجمع خود ادامه می‌دهند و یک توده یا توده تشکیل می‌دهند. سلول‌ها ممکن است از طریق پستان به غدد لنفاوی یا سایر قسمت‌های بدن پخش شوند .

سرطان سینه اغلب با سلول های مجاری تولید کننده شیر (کارسینوم مجرای مهاجم) شروع می شود. این بیماری همچنین ممکن است در بافت غده ای به نام لوبول (کارسینوم لوبولار مهاجم) یا در سلول ها یا بافت های دیگر سینه شروع شود.

محققان عوامل هورمونی، سبک زندگی و محیطی را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلا را افزایش دهد. اما مشخص نیست که چرا برخی از افرادی که هیچ فاکتور خطری ندارند به سرطان مبتلا می‌شوند، اما سایر افراد با عوامل خطر هرگز چنین نمی‌کنند. این احتمال وجود دارد که این بیماری ناشی از تعامل پیچیده ترکیب ژنتیکی و محیط شما باشد.

سرطان سینه ارثی

پزشکان تخمین می‌زنند که حدود 5 تا 10 درصد از سرطان‌های سینه با جهش‌های ژنی مرتبط است که از نسل‌های مختلف یک خانواده منتقل می‌شود. تعدادی از ژن های جهش یافته ارثی که می توانند احتمال بروز این بیماری را افزایش دهند شناسایی شده اند. شناخته شده ترین آنها ژن سرطان سینه 1 (BRCA1) و سرطان پستان ژن 2 (BRCA2) هستند که هر دو به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را افزایش می دهند.

اگر سابقه خانوادگی قوی این بیماری یا سایر سرطان ها دارید، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای کمک به شناسایی جهش های خاص در BRCA یا سایر ژن هایی که از خانواده شما منتقل می شود، توصیه کند.

در نظر بگیرید که از پزشک خود برای ارجاع به یک مشاور ژنتیک، که می تواند سابقه سلامت خانوادگی شما را بررسی کند، بخواهید. یک مشاور ژنتیک همچنین می تواند در مورد مزایا، خطرات و محدودیت های آزمایش ژنتیک صحبت کند تا به شما در تصمیم گیری مشترک کمک کند.

عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان

عوامل متعددی وجود دارد که خطر ابتلا سرطان سینه در زنان را افزایش دهد. اما داشتن یک یا حتی چندین عامل خطر سرطان سینه در زنان لزوماً به این معنی نیست که شما به سرطان سینه مبتلا خواهید شد. بسیاری از زنانی که به این بیماری مبتلا می شوند، هیچ فاکتور خطر شناخته شده ای به جز زن بودن ندارند.

علائم سرطان سینه در زنان با عکس

علائمی که باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه هستند

 • زنان بسیار بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.
 • افزایش سن. خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان افزایش می یابد.
 • سابقه شخصی سرطان سینه در زنان اگر در یک سینه این بیماری را داشته اید، خطر ابتلا به سمت دیگر افزایش می یابد.
 • سابقه خانوادگی . اگر مادر، خواهر یا دختر شما به سرطان سینه، به ویژه در سنین پایین تشخیص داده شد، خطر ابتلا به این بیماری در شما افزایش می‌یابد. با این حال، اکثر افراد مبتلا به این بیماری هیچ سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند.
 • ژن های ارثی که خطر سرطان را افزایش می دهند. برخی جهش های ژنی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند، می توانند از والدین به فرزندان منتقل شوند. شناخته شده ترین جهش های ژنی با نام های BRCA1 و BRCA2 نامیده می شوند. این ژن ها می توانند خطر ابتلا به سایر سرطان ها را تا حد زیادی افزایش دهند، اما سرطان را اجتناب ناپذیر نمی کنند.
 • قرارگیری در معرض تشعشع. اگر در دوران کودکی یا بزرگسالی از پرتو درمانی برای قفسه سینه خود استفاده کرده باشید، خطر ابتلا شما افزایش می یابد.
 • چاقی. چاقی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.
 • شروع قاعدگی در سنین پایین تر شروع قاعدگی قبل از 12 سالگی خطر ابتلا را افزایش می دهد.
 • شروع یائسگی در سنین بالاتر اگر یائسگی را در سنین بالاتر شروع کرده اید، احتمال ابتلا در شما بیشتر است.
 • داشتن اولین فرزند در سنین بالاتر زنانی که اولین فرزند خود را پس از 30 سالگی به دنیا می آورند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشند.
 • هرگز باردار نبوده اید. زنانی که هرگز باردار نشده اند نسبت به زنانی که یک یا چند بارداری داشته اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان هستند.
 • هورمون درمانی پس از یائسگی. زنانی که از داروهای هورمون درمانی ترکیبی از استروژن و پروژسترون برای درمان علائم و نشانه های یائسگی استفاده می کنند، خطر ابتلا را افزایش می دهند.

چطور جلوگیری کنیم؟

از پزشک خود در مورد غربالگری سرطان سینه سوال کنید. با پزشک خود در مورد زمان شروع معاینات و آزمایشات غربالگری سرطان پستان، مانند معاینه بالینی پستان و ماموگرافی صحبت کنید. با هم می توانید تصمیم بگیرید که چه استراتژی های غربالگری برای شما مناسب است.

بیشتر روزهای هفته ورزش کنید

در بیشتر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه ورزش کنید. اگر اخیراً فعال نبوده اید، از پزشک خود بپرسید که آیا مشکلی ندارد و به آرامی شروع کنید.

هورمون درمانی پس از یائسگی را محدود کنید

هورمون درمانی ترکیبی ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات هورمون درمانی صحبت کنید. برخی از زنان علائم و نشانه‌های آزاردهنده‌ای را در طول یائسگی تجربه می‌کنند و برای این زنان، افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان ممکن است برای تسکین علائم و نشانه‌های یائسگی قابل قبول باشد.

وزن سالم را حفظ کنید

اگر وزن شما سالم است، برای حفظ آن وزن تلاش کنید. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، از پزشک خود در مورد استراتژی های سالم برای انجام این کار سوال کنید. تعداد کالری هایی که در روز می خورید را کاهش دهید و به آرامی میزان ورزش را افزایش دهید.

یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید

زنانی که رژیم مدیترانه‌ای همراه با روغن زیتون بکر و آجیل مخلوط می‌کنند ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهند. رژیم غذایی مدیترانه ای بیشتر بر روی غذاهای گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و آجیل تمرکز دارد. افرادی که از رژیم مدیترانه ای پیروی می کنند، چربی های سالم مانند روغن زیتون را به جای کره و ماهی به جای گوشت قرمز انتخاب می کنند.

اشتراک گذاری