امروز برابر است با :1403-04-26

هوش مصنوعی به کمک بیماران افسرده می آید!

هوش مصنوعی می‌تواند به بیماران افسرده کمک کند. حدود شش درصد جمعیت اتحادیه اروپا دچار افسردگی هستند، و این اختلال یکی از عوامل اصلی معلولیت در سرتاسر جهان است.

العربیه فارسی در گزارشی نوشت: براساس یک پژوهش جدید، هوش مصنوعی ممکن است به روانپزشکان کمک کند تا میزان تاثیر داروهای ضد افسردگی را پیش‌ بینی کنند، که می‌ تواند باعث صرفه‌ جویی در وقت برای بیماران و بهبود مراقبت روانپزشکی از آنها شود.

داروهای ضد افسردگی برای درمان افسردگی متوسط تا شدید تجویز می‌ شوند، اما متخصصان بهداشت مجبورند شش تا هشت هفته صبر کنند تا نتایج داروها را مشاهده کنند، و در صورت عدم مشاهده بهبودی، تازه بعد از آن مدت می‌ توانند روش درمان را تغییر دهند.

محققان مراکز پزشکی دانشگاه‌های آمستردام و رادبود هلند با استفاده از هوش مصنوعی روشی برای کاهش این تأخیر طولانی پیدا کردند. آنها پژوهش خود را روی «سِترالین»، که تحت نام تجاری «زولافت» شناخته می‌شود، و یکی از داروهای مشهور برای درمان افسردگی است، متمرکز کردند.

محققان ۲۲۹ بیمار بین ۱۸ تا ۶۵ سال را تحت آزمایش قرار دادند. آنها داده‌های مختلفی شامل تصاویر ام‌ آر آی، حجم هیپوکامپوس، جریان خون، و اطلاعات بالینی بیماران را گردآوری، و توسط هوش مصنوعی برای آنها الگوریتمی ایجاد کردند. درمان با زولافت برای نیمی از این افراد جواب داد و برای نیمی دیگر جواب نداد.

درباره افرادی که درمان برای آنها جواب نداد، محققان مشاهده کردند که چندین هفته وقت هدر رفته است تا نتیجه روش درمان ابتدایی مشخص شود. تازه پس از آن نیز روانپزشکان باید منتظر مرحله «عقب‌ نشینی» اثرات دارو می‌ بودند، که چرخه‌ ای است که سر جمع می‌ تواند تا شش ماه وقت تلف کند.

به گفته دانشمندان، این پژوهش بسیار آموزنده بود، و آشکارا نشان داد که ابزار هوش مصنوعی که با داده‌ های بیماران زیادی آموزش یافته است، می‌ تواند به پزشکان کمک کند تا هرچه زودتر روش درمان مناسب را برای بیماران بیابند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، حدود شش درصد جمعیت اتحادیه اروپا دچار افسردگی هستند، و این اختلال یکی از عوامل اصلی معلولیت در سرتاسر جهان است.

اشتراک گذاری