امروز برابر است با :1403-03-26

شیر به تقویت استخوان ها کمک می کند: شاید در اشتباه باشید!

سال‌ها به ما گفته می‌ شود که نوشیدن شیر برای استخوان‌ های قوی ضروری است. با این حال، اگر به شما بگوییم که این ممکن است کاملاً درست نباشد، چه؟ در حالی که شیر حاوی کلسیم است که برای سلامت استخوان ها مهم است، عوامل و مواد غذایی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است به همان اندازه مهم باشند.

شاید نوشیدن شیر برای تقویت استخوان‌ ها بهترین ایده نباشد

شیر ذاتاً اسیدی است، بنابر این وقتی ما آن را مصرف می‌ کنیم باید دوباره PH بدن را متعادل کنیم و روشی که بدن این کار را انجام می‌ دهد با بیرون کشیدن کلسیم قلیایی از استخوان‌ ها برای برگرداندن آن تعادل به حالت طبیعی است.

تحقیقات منتشر شده در مجله پزشکی بریتانیا نشان می دهد که مصرف زیاد شیر ممکن است با خطر کمتر شکستگی استخوان همراه نباشد. این یافته متناقض ممکن است به دلیل وجود D گالاکتوز باشد، قندی که در شیر یافت می شود، که نشان داده شده است مقادیر زیاد آن باعث افزایش استرس اکسیداتیو و التهاب می شود و به طور بالقوه با مزایای کلسیم مقابله می کند.

علاوه بر این، یک بررسی در مجله تحقیقات استخوان و مواد معدنی به این نتیجه رسید که در حالی که کلسیم برای سلامت استخوان ضروری است، منبع کلسیم چه از لبنیات یا غیر لبنیات تأثیر قابل توجهی بر تراکم استخوان ندارد.

منابع غذایی جایگزین و عوامل سبک زندگی برای سلامت استخوان

منابع غذایی غیر لبنی متعدد و فاکتورهای سبک زندگی وجود دارد که به طور موثری از سلامت استخوان حمایت می کند. غذاهای غنی از کلسیم شامل سبزیجات سبز برگ مانند کلم پیچ و کلم بروکلی، مغزها و دانه هایی مانند بادام و دانه چیا و حبوبات مانند لوبیا و عدس است.

شیرها و آب میوه های گیاهی غنی شده نیز کلسیم قابل توجهی دارند. علاوه بر این، ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و سلامت استخوان ایفا می کند که می تواند از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ماهی های چرب و غذاهای غنی شده به دست آید.

منیزیم موجود در غلات کامل، آجیل و سبزیجات برگ سبز و ویتامین K موجود در سبزی هایی مانند اسفناج و کلم پیچ نیز برای سلامت استخوان ها ضروری هستند. ورزش‌ های تحمل وزن منظم، مانند پیاده‌ روی، آهسته دویدن و تمرینات قدرتی، تراکم استخوان را با تحریک استخوان‌ سازی و کاهش خطر پوکی استخوان افزایش می‌ دهند.

اثر متقابل ژنتیک، ورزش و رژیم غذایی کلی با مصرف شیر در تأثیر گذاری بر تراکم استخوان

تراکم استخوان تحت تأثیر فعل و انفعال پیچیده ژنتیک، فعالیت بدنی و رژیم غذایی کلی است و مصرف شیر تنها بخشی از این معادله پیچیده است. ژنتیک نقش مهمی را ایفا می کند، تراکم استخوان پایه و میزان از دست دادن استخوان با افزایش سن را تعیین می کند.

ورزش، به‌ویژه فعالیت‌ های تحمل وزن و مقاومت، با تقویت استخوان‌ سازی و افزایش استحکام استخوان، به طور قابل‌ توجهی بر سلامت استخوان تأثیر می‌ گذارد. یک رژیم غذایی کامل که شامل مقادیر کافی کلسیم، ویتامین D، پروتئین، منیزیم و سایر مواد مغذی باشد برای حفظ سلامت استخوان‌ ها حیاتی است.

در حالی که شیر کلسیم و پروتئین را تامین می کند، این مواد مغذی را می توان از منابع دیگر نیز به دست آورد. در نظر گرفتن رژیم غذایی و سبک زندگی کلی به جای تمرکز صرف بر مصرف شیر ضروری است. برای افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز یا آلرژی به شیر، یا کسانی که از رژیم های گیاهی پیروی می کنند، غذاهای جایگزین و مکمل های غنی از کلسیم می توانند مصرف کافی را تضمین کنند.

خطرات یا مضرات احتمالی شیر در رژیم سلامت استخوان

هنگام ارزیابی نقش شیر در رژیم سلامت استخوان، چندین خطر و معایب بالقوه باید در نظر گرفته شود.

مصرف بیش از حد شیر با سطوح بالاتر چربی اشباع شده و کلسترول مرتبط است که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد. علاوه بر این، برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف زیاد محصولات لبنی ممکن است منجر به سطوح بالاتر فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) شود، هورمونی که با برخی سرطان ها مرتبط است.

برای افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز، که مصرف شیر می‌ تواند باعث ناراحتی دستگاه گوارش، از جمله نفخ، گاز و اسهال شود که ممکن است مانع از دریافت مداوم کلسیم از منابع لبنی شود.

علاوه بر این، اتکای بیش از حد به شیر ممکن است منجر به نادیده گرفتن سایر غذاهای غنی از مواد مغذی شود که به سلامت استخوان ها کمک می کنند و به طور بالقوه منجر به یک رژیم غذایی نامتعادل می شود. با توجه به این عوامل، اتخاذ یک رویکرد متعادل برای سلامت استخوان که شامل انواع منابع مغذی و شیوه های زندگی سالم باشد، مهم است.

اشتراک گذاری