امروز برابر است با :1403-04-04

علت و عوارض ساییدگی دندان + درمان خانگی دندان قروچه

علت و عوارض ساییدگی دندان , درمان خانگی دندان قروچه بزرگسالان و کودکان در خواب و بیداری چیست ؟ با ما همراه شوید. سایش یا ساییدگی دندان به معنای از بین رفتن بافت دندان به طرقی غیر از پوسیدگی دندان است. سایش دندان یک مشکل بسیار شایع است که تقریباً در 97٪ از جمعیت رخ می دهد. این مشکل یک روند طبیعی و فیزیولوژیک است که در طول زندگی اتفاق می‌افتد، اما با افزایش طول عمر افراد و استفاده مداوم از دندان‌ها در طول زندگی، احتمال کاهش سطح و کوتاه شدن دندان‌ها قابل توجه‌تر می‌شود.

علت های ساییدگی دندان

 • یکی از شایع ترین علل ساییدگی دندان کودک، دندان قروچه در خواب است.
 • ساییدگی ممکن است در اثر فشار یک جسم خارجی نیز رخ دهد. بعنوان مثال، مسواک خیلی سفت و خشن و شدت فشردن مسواک روی دندان نیز می تواند منجر به ساییده شدن دندان شود.
 • جویدن ناخن ها یا جویدن ته مداد از دیگر علل ساییدگی دندان کودک است که ریشه در استرس و مشکلات دیگر دارد که باید پیگیری شود.
 • در بزرگسالان، پیپ کشیدن می تواند منجر به این ساییدگی شود.

انواع ساییدگی دندان

ابریژن

ابریژن زمانی اتفاق می افتد که اشیائی در تماس با سطح دندانها قرار می گیرند و به صورت مکانیکی دندان را میسایند. یک شیوه متداول ساییدگی دندان به واسطه ابریژن جویدن یا گاز گرفتن ابزارهایی مانند مداد یا لباس و یا استفاده از دندانها به عنوان ابزاری برای باز کردن بسته بندی ها و یا شکستن آجیل است.

اتریشن

اتریشن به عنوان ساییدگی دندان به واسطه تماس دندان با دندان تعریف میشود. مقداری اتریشن به مرور زمان، طبیعی است و به همین علت تیغه های سطح جونده دندانها گردتر میشوند.

اتریشن در صورتی مشکل ساز میشود که فرد مرتبا دندانهای خود را به هم می فشارد یا میساید (دندان قروچه). بسیاری از افراد شب هنگام در خواب بدون این که خود متوجه باشند دندان قروچه می کنند. در این افراد می توان از محافظ دهان استفاده کرد تا از ساییدگی دندان ها جلوگیری شود.

عوارض ساییدگی دندان

دندان‌هایی که دچار ساییدگی می‌شوند می‌توانند باعث ایجاد مشکلات زیبایی و همچنین مشکلات جدی برای سلامت دهان و دندان شوند که نیاز به درمان حرفه‌ای دندانپزشکی دارند.

 • زرد شدن دندان‌ها
 • شفاف و شیشه‌ای شدن دندان‌ها
 • حساس شدن دندان‌های دچار سایش
 • سردرد
 • درد فک
 • ایجاد فاصله بین دندان‌ها
 • لق شدن دندان‌ها
 • تحلیل بافت استخوان فک

درمان ساییدگی دندان

ساییدگی دندان ممکن است به مرور زمان به روی زیبایی دندان نیز تاثیر بگذارد. هیچ چیز به اندازه یک لبخند با دندان های سفید و یکدست زیبا نیست. اما فرسایش دندان این لبخند را به لبخندی با دندان های لکه دار یا زرد تبدیل می کند. برای برطرف کردن آن، پزشک راهکارهای مختلفی را پیشنهاد می دهد.

یکی از آن ها پیوند دندان (یا Tooth bonding) است که می تواند تاثیر بسزایی به روی زیبایی و ظاهر دندان شما بگذارد. برای این کار از یک ماده رنگی مخصوص دندان که رزین نامیده می شود استفاده می شود تا به روی لکه ها و دندان های آسیب دیده زده شود.

رزین، تغییر رنگ روی دندان را برطرف کرده و دندانی یکدست و زیبا به شما تحویل می دهد. از سوی دیگر، رزین می تواند نقش محافظت از دندان را نیز ایفا کند. اما اگر دندان آسیب جدی تری دیده بود ممکن است نیاز به لمینت دندان یا روکش دندان وجود داشته باشد.

درمان های خانگی ساییدگی دندان

عسل

شما می توانید درمان دندان قروچه را با عسل انجام دهید. جالب است بدانید که مصرف روزانه یک قاشق غذا خوری از عسل گیاهی و شیره انگور در بهبود وضعیت شما تاثیر گذار است.

کاهش مصرف کافئین

قهوه و چای از نوشیدنی های مورد علاقه اکثر ایرانی ها است.با این حال اگر شب ها دچار دندان قروچه می شوید توصیه می کنیم که مصرف کافئین را کاهش دهید.

زنجبیل و دارچین

مصرف دمنوش زنجبیل، دارچین، هل، گل گاوزبان، بادرنجبویه در درمان دندان قروچه تاثیر گذار است. مصرف خوراکی هایی با طبع گرم میتوانید وضعیت شما را بهبود بخشد.

ویتامین C

افزایش دریافت ویتامین C به درمان و جلوگیری از دندان قروچه کمک می کند. این ویتامین توسط غدد فوق کلیوی مورد استفاده قرار گرفته و باعث کاهش استرس و اضطراب می شود.

برگ گواوا

جویدن دو تا سه برگ گواوا می‌تواند به تسکین درد و کاهش حساسیت دندان‌ها کمک کند. همچنین در مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۷ میلادی انجام گرفت مشخص شد گواوا دارای خواص ضد درد، ضد التهاب و آنتی میکروبیال است.

سیر

سیر منبع غنی از منگنز، مس، ویتامین‌های B۶ و C و ماده معدنی مس است. هنگام جویدن دو تا سه حبه سیر ترکیبی موسوم به آلیسین آزاد تولید که این ترکیب دارای خواص آنتی میکروبیال است و می‌تواند به از بین بردن باکتری‌های مؤثر در بروز بیماری‌های دهان و دندان کمک کند.

اشتراک گذاری