امروز برابر است با :1403-03-03

ربات های خدمتکار انسان‌ نما شرکت تسلا به خانه ها می آیند

در حالی‌ که به نظر می‌ رسد جهان بیش از هر وقت دیگری در آستانه به‌ کارگیری ربات‌ های مستخدم انسان‌ نما در خانه‌ ها نزدیک شده ، ایلان ماسک اعلام کرده است که فروش ربات انسان‌ نمای اپتیموس شرکت تسلا احتمالاً از سال ۲۰۲۵ آغاز می‌ شود.

ربات‌ های انسان‌ نما نسل جدید و مورد انتظاری از ربات‌ ها هستند که با استقبال خوبی از جانب مردم و تولیدکنندگان و توسعه‌ دهندگان مواجه شده‌ اند. در حالی‌ که شاید در گذشته این نوع ربات‌ ها فقط در داستان‌ ها و فیلم‌ های علمی-تخیلی حضور داشتند و کسی فکرش را نمی‌ کرد که به همین شکل به زندگی روزمره ما وارد شوند، اما به نظر می‌ رسد این امر در حال وقوع است.

به نظر می‌ رسد شرکت تسلا در توسعه ربات انسان‌ نمای اپتیموس (Optimus) پیشرفت جدیدی داشته است و طبق اعلام «ایلان ماسک»، کار آفرین معروف و مدیر عامل تسلا، فروش این ربات می‌ تواند تا سال میلادی آینده آغاز شود.

ایلان ماسک البته پیش‌ بینی جسورانه‌ ای در مورد ربات‌ های انسان‌ نما کرده است. وی ضمن افشای تاریخ احتمالی عرضه اپتیموس ادعا کرد که این ربات‌ ها می‌ توانند به ارزشمند ترین دارایی شرکت تسلا تبدیل شوند: «من فکر می‌کنم اپتیموس از هر چیز دیگر ارزشمندتر خواهد بود».

ربات اپتیموس در حال حاضر کارهای ساده‌ ای را در کارخانه‌ های این شرکت انجام می‌ دهد. همچنین خبری که چند ماه پیش منتشر شد نشان داد که ربات‌ های اپتیموس به کارخانه‌ های بزرگ در سراسر ایالات‌ متحده ارسال شده یا خواهند شد. با توجه به اطلاعات منتشرشده به نظر می‌ رسد که ماسک، رقمی بین ۲۰هزار تا ۲۵هزار دلار را برای فروش این ربات‌ ها در نظر خواهد داشت.

ایلان ماسک به‌ تازگی گفته است: «ما قادریم کارهای ساده کارخانه‌ ای یا حداقل این‌ طور بگویم، کارهای کارخانه‌ ای را در آزمایشگاه انجام دهیم. ما فکر می‌ کنیم اپتیموس را در تولید محدود در کارخانه خود خواهیم داشت و تا قبل از پایان سال جاری خواهد توانست وظایف مفیدی را انجام دهد. سپس فکر می‌ کنم ممکن است بتوانیم آن را تا پایان سال آینده به فروش برسانیم. این‌ ها فقط حدس و گمان است. اگر یک ربات انسان‌ نما دارید که قادر به حرکت در واقعیت و انجام وظایف در صورت درخواست است، هیچ محدودیت معناداری برای اندازه اقتصادی آن وجود ندارد».

شواهد حاکی از آن است که شرکت تسلا به‌ طور کامل توسعه هوش مصنوعی را به‌ عنوان بخشی جدایی‌ ناپذیر از هویت خود پذیرفته است، اما ایلان ماسک فکر می‌ کند که تسلا باید به‌ عنوان یک شرکت هوش مصنوعی یا یک شرکت رباتیک شناخته شود: «اگر شرکت تسلا را یک شرکت خودروسازی صرف می‌ دانید، اساساً این اشتباه است و اگر سؤال اشتباهی بپرسید، پاسخ درست به آن غیرممکن است؛ بنابراین منظورم این است که اگر کسی باور ندارد که تسلا می‌ خواهد خود مختاری را حل کند، فکر می‌ کنم نباید در شرکت سرمایه‌ گذاری کند».

ماسک مطمئن است که تسلا مسئله فناوری خودران خودروها را با یا بدون او حل خواهد کرد. با این‌ حال، توسعه ربات انسان‌ نمای اپتیموس موضوع دیگری است، زیرا خطرات خاص خود را دارد. در اوایل سال جاری ایلان ماسک گفته بود که می‌خواهد ۲۵ درصد کنترل رأی را در تسلا به دست آورد تا ببیند آیا توسعه اپتیموس ایمن است و به‌ درستی انجام می‌ شود؟

خبر جدید ماسک در زمانی اعلام شده است که تعداد زیادی از شرکت‌ها روی توسعه ربات‌ های انسان‌ نما سرمایه‌ گذاری کرده‌ اند. چندین شرکت ازجمله هوندا، هیوندای، بوستون داینامیکس و فیگور، فعالانه در حال توسعه انواع ربات‌ های انسان‌ نمای خود هستند.

با این‌ حال ماسک بر این باور است که تسلا به‌ طور منحصر به‌ فردی در جایگاه رهبری تولید تجاری چنین ربات‌ هایی قرار دارد. همان‌ طور که گفته شد به گفته ماسک، نمونه اولیه اپتیموس در حال حاضر وظایف ساده‌ ای را در کارخانه‌ های تسلا انجام می‌ دهد.

بااین‌حال، اظهارات ماسک را باید کمی خوش‌بینانه تلقی کرد، زیرا او در گذشته نیز چندین بار وعده‌های پیش از موعد داده است. به‌عنوان مثال در سال ۲۰۱۹ ادعا کرد که تسلا تا سال ۲۰۲۰ یک‌میلیون ربوتاکسی در جاده‌ها خواهد داشت، اتفاقی که هنوز در سال ۲۰۲۴ رخ نداده است.

منبع: خبر آنلاین

اشتراک گذاری