امروز برابر است با :1403-03-03

بارش‌ های شدید در ۲۱ استان طی امروز و فردا + هشدار نارنجی

سازمان هواشناسی نسبت به بارش‌ های شدید در ۲۱ استان طی امروز و فردا (سه‌شنبه و چهارشنبه) هشدار نارنجی صادر کرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی بارش‌ های شدید در ۲۱ استان طی امروز و فردا (سه‌شنبه و چهارشنبه) از احتمال وقوع سیلاب، آب‌ گرفتگی، طغیان رودخانه‌ های فصلی، صاعقه و تگرگ خبر داد.

براساس پیش‌ بینی کلی نقشه‌ های همدیدی و آینده‌ نگری سازمان هواشناسی امروز (سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳) در بیشتر مناطق کشور به‌ جز غرب و جنوب غرب رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش‌ بینی شده است.

امروز بارش‌ ها در استان‌ های البرز، تهران، قم، مازندران، گلستان، سمنان، ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد، کرمان و شمال فارس شدید است.

فردا (چهارشنبه) این شرایط در بیشتر مناطق مرکزی و نیمه شرقی کشور روی می‌ دهد. اما برای روز پنجشنبه در استان‌های کرمان، مناطقی از یزد، شمال و شرق فارس و سیستان و بلوچستان رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید و در استان‌ های خراسان رضوی و خراسان جنوبی رگبار پراکنده پیش‌ بینی می‌ شود.

روز جمعه در ارتفاعات کرمان و ارتفاعات البرز مرکزی بارش‌ های پراکنده روی می‌ دهد. همچنین روزهای جمعه و شنبه هفته آینده در نوار شرقی کشور وزش باد و احتمال خیزش گرد و خاک دور از انتظار نیست و در سایر مناطق کشور جو آرامی پیش‌ بینی می‌ شود.

براساس اعلام سازمان هواشناسی کشور، از روز پنجشنبه به‌ تدریج روند افزایش دما در کشور آغاز می‌شود. همچنین امروز و فردا دریای خزر، خلیج‌ فارس و شرق دریای عمان مواج است.

توصیف سامانه: تقویت فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌ های محلی (به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب)

نوع مخاطره: رگبار شدید باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در نواحی مستعد گرد و خاک و ریزش تگرگ و کاهش نسبی دما.

زمان و منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۴: مرکزی، قم، شرق لرستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، شمال شرق فارس، یزد، نیمه شمالی کرمان، البرز، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان و دامنه و ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران و گلستان.

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۵: سمنان، اصفهان، یزد، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، شمال هرمزگان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی و شمال فارس، کهگیلویه و بویر احمد و دامنه و ارتفاعات استان‌ های گلستان و چهارمحال و بختیاری.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ ها، آب‌ گرفتگی معابر، جاری شدن روان‌ آب، سیلابی شدن مسیل‌ ها، طغیان رودخانه‌ های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌ های موقت از جمله بنرها، داربست‌ ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در ناوگان حمل و نقل، در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک محلی، در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: احتیاط در سفرهای بین‌ شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ ها و مسیل‌ ها، پرهیز از فعالیت‌ های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌ های موقت، لایروبی کانال‌ ها و آب‌ روها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی.

اشتراک گذاری