امروز برابر است با :1403-02-30

چه نکاتی را در راه اندازی اتاق سرور در نظر بگیریم؟

در هر سازمانی وظیفه سرویس دهی به کارکنان بر عهده سرور ها است. در مرکز داده تجهیزات مختلفی نصب می شود ولی به اتاق سرور معروف است. چون در نهایت تمامی آنها برای کار کرد مطمئن و صحیح سرور ها و ارتباط با آنها نصب می شوند. وظیفه این مکان حفظ شرایط مناسب برای سلامت سرور ها و تجهیزات مرتبط با آن و تضمین عملکرد آن ها است. عدم کارکرد صحیح هر قسمتی از این اتاق کل کار سازمان را مختل کرده و یا سبب آسیب به اطلاعات می شود.

نکاتی را که برای اجرای اتاق سرور بایستی در نظر گرفت

 • کابل کشی شبکه، نصب و راه اندازی تجهیزات
 • Test و Label گذاری نودها
 • برآورد و تهیه تعداد رک های مورد نیاز و آرایش رک ها
 • برآورد آمپر برق مورد نیاز
 • برآورد، خرید و راه اندازی UPS مورد نیاز
 • برآورد، خرید و راه اندازی generator مورد نیاز
 • اجرای اتاق مانیتورینگ و Access Control
 • اجرای سقف کاذب
 • اجرای کف کاذب اتاق سرور
 • کابل کشی برق ساختمان و اتاق سرور
 • اجرای سیستم Cooling
 • اجرای سیستم های اعلام و اطفاء حریق

درب اتاق سرور چه ویژگی هایی داشته باشد؟

به سمت بیرون باز شود

درب اتاق سرور باید به سمت بیرون باز شود به این دلیل که در صورت بروز آتش سوزی، گاز جمع شده در ساختمان باعث کیپ شدن درب‌ها می‌شود. و اگر درب اتاق سرور به سمت داخل باز شود، در چنین شرایطی گیر کرده و باز نمی‌شود و فرد حاضر در اتاق سرور، امکان خروج از اتاق را از دست می‌دهد.

ضد حریق باشد

ویژگی مهم دیگر در مورد درب اتاق سرور، ضد حریق بودن آن است. درب ضد حریق طوری طراحی و ساخته می‌شود، که تا دو ساعت بتواند جلوی نفوذ آتش به داخل اتاق را بگیرد و همچنین تا دمای بیشتر از 800 درجه سانتی گراد را بتواند تحمل کند. از همین جهت، درب اتاق سرور از جنس استیل ساخته شده و داخل آن از پشم سنگ متراکم پر می‌شود، تا مقاومت آن در برابر حرارت در بالاترین حد خود قرار داشته باشد.

درب ضد سرقت حتما

همان‌طور که در بخش قبلی به آن اشاره شد، درب اتاق سرور باید به گونه‌ای طراحی شود تا بتواند تمامی رفت و آمدها را به مسئولان مربوط به آن بخش محدود کند. این دقیقاً به این معنا است که درب اتاق سرور باید درب ضد سرقت باشد؛ درب‌ اتاق سرور می‌تواند همانند درب‌ ضد سرقت فلزی ساخته شود، قفل‌های چند زبانه داشته باشد و جنس آن از متریال‌های ضد حریق و رطوبت و همچنین عایق صدا باشد و با ابزار آلات سرقت، شکسته و یا خم نشود.

نقش چاه ارت در اتاق سرور چیست؟

چاه ارت قسمتی از سیستم ارتینگ می باشد که به منظور تخلیه فوری جریان الکتریکی ناخواسته به زمین ایجاد می گردد. این چاه با حفر یک چاه ایجاد شده و با قرار دادن صفحه مسی داخل آن و پر کردن با مواد مخصوص پر می شود.
کاربرد چاه ارت برای حفاظت از جان افراد و همچنین تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در برابر جریان های الکتریکی ناخواسته که این جریان باید به زمین منتقل شود.

 • جریان های قوی ناشی از صاعقه و ولتاژ های قوی نیز جزء این موارد می باشد.
 • حفاظت از جان افراد در برابر نشتی جریان
 • حفاظت از تجهیزات الکترونیکی بر برابر نشتی جریان
 • حفاظت از افراد و تجهیزات در برابر صاعقه و ولتاژهای قوی
 • انتقال جریان ناشی از اتصال برق به بدنه دستگاه
 • انتقال جریان ناشی از اتصال برق به ادوات فلزی مانند پایه کف کاذب، شاسی های فلزی و موارد مشابه
 • جلوگیری از آتش سوزی بر اثر اتصال برق با هادی که نقش زمین را دارد

اندازه مناسب برای اتاق سرور چقدر است ؟

در پاسخ باید گفت که بسته به تجهیزات، تعداد سرور‌ها، مکان اتاق، نوع سیستم‌های تهویه، کنترل، امنیت و… می‌توان اندازه‌های متفاوتی برای اتاق سرور در نظر گرفت.

ابعاد و اندازه محل نگهداری سرور‌ها باید متناسب با تعداد پنجره و درب‌های ورودی و خروجی تعیین گردد. زیرا که عمل تهویه اغلب از طریق پنجره و مکان‌هایی که ورود و خروج هوا میسر است، انجام می‌پذیرد. البته این مورد برای اتاق سرور‌های بزرگ‌تر و مجهز‌تر فرق می‌کند. زیرا در این موارد سیستم تهویه و خنک‌سازی متفاوت و پیشرفته‌تر خواهد بود.

یک اتاق سرور استاندارد باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوان علاوه بر قراردادن سرور‌ها و تجهیزات، به‌راحتی میان آن‌ها حرکت کرد تا در صورت رخداد حوادث پیش‌بینی نشده مانند آتش‌سوزی یا تعمیر و تعویض قسمت‌های مختلف با مشکل مواجه نشوید.

تجهیزات اتاق سرور

رک

کلیه تجهیزات اتاق سرور به منظور جلوگیری از آسیب دیدن و نظم بیشتر در رک بسته می شوند. رک ها در ابعاد گوناگونی تولید می شوند. بیشترین مدل رک مورد استفاده در این اتاق 42 یونیت عمق 100 می باشد.

سوییچ شبکه

وظیفه سوئیچ شبکه برقراری ارتباط داخلی بین سرور ها و همچنین بین سرور و سایر تجهیزات مانند روتر و فایروال را بر عهده دارند.

دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات

هر چقدر هم در حفظ شرایط محیطی کوشا باشیم باز هم امکان خرابی سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد. به همین منظور با کمک تجهیزات ذخیره ساز از اطلاعات پشتیبان گیری انجام می شود. در صورت از بین رفتن اطلاعات با کمک این تجهیزات اطلاعات بازیابی می شوند.

سرور

دستگاه اصلی مرکز داده می باشد. کلیه خدمات از طریق سرور ها ارایه می شود. کلیه تجهیزات دیگر در جهت حفظ شرایط محیطی این سرور ها و ایجاد ارتباطات برای آن ها است.

فایروال

نفوذ به مرکز داده و سرقت اطلاعات و یا خرابکاری امری است که در خصوص مراکز داده بسیار اتاق می افند. فایروال جهت جلوگیری از این امر در اتاق سرور نصب و تنظیم می گردد.

روتر

این دستگاه وظیفه مسیر دهی و ایجاد ارتباط بین سرور های داخل اتاق و محیط بیرون را فراهم می سازد.

اشتراک گذاری