امروز برابر است با :1403-04-04

ترک سیگار + فواید علائم و عوارض ترک سیگار چیست؟

عوارض و علائم ترک سیگار چیست ؟ فواید ترک سیگار بر تغییرات چهره کدامند ؟ آیا کنار گذاشتن سیگار بر روی مغز , پوست و مو هم تاثیری دارد؟ همه ما از خطرات سیگار کشیدن برای سلامتی می دانیم، اما ترک این عادت آسان تر نمی شود. چه یک نوجوان سیگاری گهگاهی باشید و چه در طول عمرتان یک بسته در روز سیگار می کشید، ترک می تواند واقعاً سخت باشد.

سیگار کشیدن هم یک اعتیاد فیزیکی و هم یک عادت روانی است. نیکوتین سیگار باعث افزایش موقت و اعتیادآور می شود. حذف منظم نیکوتین باعث می شود بدن شما علائم ترک فیزیکی و هوس را تجربه کند.

به دلیل تأثیر «احساس خوب» نیکوتین بر مغز، ممکن است به سیگار به عنوان راهی سریع و قابل اعتماد برای تقویت بینش، کاهش استرس و آرامش خود روی آورید. سیگار کشیدن همچنین می تواند راهی برای مقابله با افسردگی، اضطراب یا حتی بی حوصلگی باشد. ترک سیگار به معنای یافتن راه‌های متفاوت و سالم‌تر برای کنار آمدن با این احساسات است.

برای ترک سیگار این نکات را رعایت کنید

الکل. بسیاری از مردم هنگام نوشیدن سیگار می کشند. سعی کنید از نوشیدنی های غیر الکلی استفاده کنید یا فقط در مکان هایی بنوشید که سیگار کشیدن در داخل آن ممنوع است. روش دیگر، خوردن آجیل، جویدن یک چوب کوکتل یا مکیدن نی را امتحان کنید.

سایر افراد سیگاری هنگامی که دوستان، خانواده و همکاران در اطراف شما سیگار می کشند، تسلیم شدن یا جلوگیری از عود بیماری می تواند دوچندان دشوار باشد. در مورد تصمیم خود برای ترک سیگار صحبت کنید تا مردم بدانند وقتی با آنها در ماشین هستید یا با هم در یک استراحت قهوه هستید نمی توانند سیگار بکشند. در محل کار خود، افراد غیر سیگاری را پیدا کنید تا با آنها استراحت کنید یا کارهای دیگری را برای انجام دادن پیدا کنید، مانند پیاده روی.

پایان یک وعده غذایی برای برخی از افراد سیگاری، پایان دادن به یک وعده غذایی به معنای روشن شدن غذا است و دورنمای ترک آن ممکن است دلهره آور به نظر برسد. با این حال، می توانید سعی کنید آن لحظه بعد از غذا را با چیز دیگری جایگزین کنید، مانند یک تکه میوه، یک دسر سالم، یک مربع شکلات یا یک چوب آدامس.

مقابله با علائم ترک سیگار

هنگامی که سیگار را ترک می کنید، احتمالاً تعدادی از علائم فیزیکی را تجربه خواهید کرد، زیرا بدن شما از نیکوتین خارج می شود. ترک نیکوتین به سرعت شروع می شود، معمولاً در عرض یک ساعت از آخرین سیگار شروع می شود و دو تا سه روز بعد به اوج خود می رسد. علائم ترک می تواند چند روز تا چند هفته طول بکشد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

عوارض ترک سیگار :

 • هوس سیگار
 • تحریک پذیری، ناامیدی یا عصبانیت
 • اضطراب یا عصبی بودن
 • مشکل در تمرکز
 • بی قراری
 • افزایش اشتها
 • سردرد
 • بیخوابی
 • لرزش
 • افزایش سرفه
 • خستگی
 • یبوست یا ناراحتی معده
 • افسردگی
 • کاهش ضربان قلب

هر چقدر هم که این علائم ترک ممکن است ناخوشایند باشند،مهم است که به یاد داشته باشید که آنها تنها هستند. به صورت موقت آنها در عرض چند هفته بهتر می شوند زیرا سموم از بدن شما خارج می شوند. در این میان، به دوستان و خانواده خود اطلاع دهید که شما خود همیشگی خود نخواهید بود و از آنها درک کنید.

هوس سیگار را مدیریت کنید

در حالی که اجتناب از محرک های سیگار به کاهش میل شما به سیگار کمک می کند، احتمالاً نمی توانید به طور کامل از هوس سیگار اجتناب کنید. خوشبختانه، هوس طولانی مدت طول نمی کشد – معمولاً حدود 5 یا 10 دقیقه. اگر وسوسه شدید که روشن شوید، به خود یادآوری کنید که این ولع به زودی از بین خواهد رفت و سعی کنید صبر کنید تا تمام شود. این کمک می کند که از قبل با داشتن استراتژی هایی برای مقابله با هوس آماده شوید.

حواس خود را پرت کنید : ظرف ها را بشویید، تلویزیون را روشن کنید، دوش بگیرید یا با یک دوست تماس بگیرید. این فعالیت تا زمانی که ذهن شما را از سیگار کشیدن منصرف کند اهمیتی ندارد.

به خود یادآوری کنید که چرا ترک کردید : روی دلایل خود برای ترک سیگار تمرکز کنید، از جمله مزایای سلامتی (به عنوان مثال، کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سرطان ریه)، بهبود ظاهر، پولی که پس انداز می کنید و افزایش عزت نفس. از یک موقعیت وسوسه انگیز خارج شوید. جایی که هستید یا کاری که انجام می دهید ممکن است باعث ایجاد ولع شود. اگر چنین است، تغییر منظره می تواند همه تفاوت را ایجاد کند.

به خودت پاداش بده : پیروزی های خود را تقویت کنید هر زمان که بر یک هوس پیروز شدید، به خودتان جایزه بدهید تا انگیزه خود را حفظ کنید. کنار آمدن با هوس سیگار در لحظه یک جایگزین خوراکی پیدا کنید چیزهای دیگر را در اطراف خود نگه دارید تا در هنگام بروز هوس در دهان شما ظاهر شود. نعناع، ​​چوب هویج یا کرفس، آدامس یا تخمه آفتابگردان را امتحان کنید. یا یک نی نوشیدنی را بمکید.

ذهن خود را مشغول نگه دارید : جدول کلمات متقاطع یا سودوکو را انجام دهید یا یک بازی آنلاین انجام دهید.

مسواک بزنید : احساس تمیزی که مسواک زده اید می تواند به از بین بردن هوس سیگار کمک کند.

آب بنوشید: به آرامی یک لیوان بزرگ آب بنوشید. به کاهش علائم ترک نیکوتین کمک می کند.

چیز دیگری روشن کنید : به جای روشن کردن یک سیگار، یک شمع یا مقداری بخور روشن کنید.

فعال شوید : به پیاده روی بروید، حرکات کششی یوگا را امتحان کنید یا در اطراف منزل بدوید.

سعی کنید آرام باشید : کارهایی مانند حمام آب گرم، مدیتیشن، خواندن کتاب یا تمرینات تنفس عمیق.

درمان های جایگزین ترک سیگار

طب سوزنی

یکی از قدیمی ترین تکنیک های پزشکی شناخته شده، اعتقاد بر این است که طب سوزنی با تحریک ترشح اندورفین (تسکین دهنده های طبیعی درد) عمل می کند که به بدن اجازه آرامش می دهد. به عنوان کمکی برای ترک سیگار، طب سوزنی می تواند در مدیریت علائم ترک سیگار مفید باشد.

رفتار درمانی

اعتیاد به نیکوتین به رفتارها یا تشریفات معمولی مربوط به سیگار کشیدن مربوط می شود. رفتار درمانی بر یادگیری مهارت های مقابله ای جدید و شکستن آن عادات تمرکز دارد.

درمان‌های انگیزشی

کتاب‌ها و وب‌سایت‌های خودیاری می‌توانند راه‌های مختلفی را برای ایجاد انگیزه در خود برای ترک سیگار ارائه دهند. یک مثال شناخته شده محاسبه پس انداز پولی است. برخی از افراد تنها با محاسبه مقدار پولی که پس انداز خواهند کرد، توانسته اند انگیزه ترک سیگار را پیدا کنند. شاید پرداخت هزینه تعطیلات تابستانی کافی باشد.

اگر لغزیدید یا عود کردید چه کاری باید انجام بدید

 • اگر بلغزید، شکست خورده نیستید. این بدان معنا نیست که نمی توانید برای همیشه دست از کار بکشید.
 • نگذارید یک لغزش به گل و لای تبدیل شود. بقیه بسته را دور بریزید. در اسرع وقت به مسیر ترک بازگردید.
 • به گزارش ترک خود نگاه کنید و از زمانی که بدون سیگار گذرانده اید احساس خوبی داشته باشید.
 • دقیقاً چه چیزی باعث شد دوباره سیگار بکشی؟ تصمیم بگیرید که دفعه بعد با آن مشکل چگونه کنار بیایید.
 • از تجربه خود درس بگیرید. چه چیزی بیشتر مفید بوده است؟ چه چیزی کار نکرد؟

تغییرات چهره بعد از ترک سیگار کدامند ؟

باید در نظر داشته باشیم که فواید ترک سیگار اصلا قابل مقایسه با ضرر هایش نیستند به ویژه فواید ترک سیگار بر چهره که باعث جوان سازی پوست , روشن شدن پوست , رفع سیاهی دور چشم از جمله فواید آن بر چهره شما می باشد.  ولی باز هم سلامتی شما را به حد قابل توجهی نزدیک به روز های قبل از استعمال سیگار می رساند. پس اصلا دیر نیست حتی برا افرادی که سالیان سال مشغول استعمال دخانیات بوده اند.

فوایدی ترک دخانیات بر مغز چیست؟

این موضوع که اثر نیکوتین بر دستگاه عصبی و حافظه زیاد است انکارناپذیر است، اما هر زمان که آن را ترک کنید متوجه می‌شوید توانایی شناختی شما بهبود یافته است؛ به این صورت که با افزایش ضخامت قشر مغز که مربوط به پردازش اطلاعات و حافظه است می‌تواند فرآیندهای ذهنی را بهبود ببخشد.

فواید ترک دخانیات بر مو کدامند ؟

افراد سیگاری، اشتهای کم‌تری به غذا دارند، بنابراین، به میزان کافی مواد معدنی و مغذی لازم، برای سلامت پوست و مو را دریافت نمی‌کنند. با ترک می توانید از مشکلات پوست و مو دور بمانید.

اشتراک گذاری