امروز برابر است با :1403-03-24

ایدز چیست ؟ علائم بیماری ایدز در زنان و مردان کدامند ؟

ایدز چیست؟ علادم بیماری ایدز در زنان و مردان کدامند؟ HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) ویروسی است که به سیستم ایمنی بدن حمله می کند. اگر HIV درمان نشود، می تواند منجر به ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) شود. در حال حاضر هیچ درمان موثری وجود ندارد. هنگامی که افراد مبتلا به HIV می شوند، آن را برای تمام عمر دارند. اما با مراقبت های پزشکی مناسب می توان HIV را کنترل کرد. افراد مبتلا به HIV که درمان موثر HIV را دریافت می کنند می توانند زندگی طولانی و سالم داشته باشند و از شرکای خود محافظت کنند.

چگونه بفهمم HIV ( ایدز ) دارم؟

تنها راه برای اطلاع از ابتلا به اچ آی وی انجام آزمایش است. دانستن وضعیت HIV به شما کمک می کند تا تصمیمات سالمی برای جلوگیری از ابتلا یا انتقال HIV بگیرید.

علائم بیماری ایدز در زنان و مردان

علائم HIV و ایدز بسته به مرحله عفونت متفاوت است. عفونت اولیه (اچ آی وی حاد) برخی از افراد آلوده به HIV در عرض 2 تا 4 هفته پس از ورود ویروس به بدن دچار بیماری شبیه آنفولانزا می شوند. این بیماری که به عنوان عفونت اولیه (حاد) HIV شناخته می شود، ممکن است چند هفته طول بکشد.

علائم و نشانه های احتمالی ایدز :

 • تب
 • سردرد
 • دردهای عضلانی و درد مفاصل
 • کهیر
 • گلو درد و زخم های دردناک دهان
 • غدد لنفاوی متورم، عمدتاً روی گردن
 • اسهال
 • کاهش وزن
 • سرفه
 • عرق شبانه

این علائم می توانند آنقدر خفیف باشند که حتی ممکن است متوجه آنها نشوید. با این حال، مقدار ویروس در جریان خون شما (بار ویروسی) در این زمان بسیار زیاد است. در نتیجه، عفونت در طول عفونت اولیه راحت تر از مرحله بعدی گسترش می یابد.

عفونت نهفته بالینی (HIV مزمن)

در این مرحله از عفونت، HIV هنوز در بدن و در گلبول های سفید وجود دارد. با این حال، بسیاری از افراد ممکن است در این مدت هیچ علامت یا عفونتی نداشته باشند. اگر درمان ضد رتروویروسی (ART) دریافت می کنید، این مرحله می تواند سال ها طول بکشد. برخی افراد خیلی زودتر دچار بیماری شدیدتر می شوند.

عفونت علامت دار HIV

همانطور که ویروس به تکثیر و تخریب سلول های ایمنی شما ادامه می دهد – سلول های بدن شما که به مبارزه با میکروب ها کمک می کنند – ممکن است دچار عفونت های خفیف یا علائم و نشانه های مزمن مانند:

 • تب
 • خستگی
 • غدد لنفاوی متورم – اغلب یکی از اولین علائم عفونت HIV است
 • اسهال
 • کاهش وزن
 • عفونت قارچی دهان (برفک دهان)
 • زونا (هرپس زوستر)
 • ذات الریه

علل بیماری ایدز چیست؟

HIV توسط یک ویروس ایجاد می شود. این بیماری می‌تواند از طریق تماس جنسی، استفاده غیرقانونی از مواد مخدر تزریقی یا استفاده از سوزن‌های مشترک، تماس با خون آلوده یا از مادر به کودک در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی سرایت کند.

HIV سلول‌های CD4 T را از بین می‌برد – گلبول‌های سفید خون که نقش مهمی در کمک به بدن در مبارزه با بیماری دارند. هرچه سلول های CD4 T کمتری داشته باشید، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف تر می شود.

چگونه HIV به ایدز تبدیل می شود؟

شما می توانید سال ها قبل از اینکه به ایدز تبدیل شود، عفونت HIV داشته باشید، با علائم کم یا بدون علائم. ایدز زمانی تشخیص داده می‌شود که تعداد سلول‌های CD4 T به زیر 200 برسد یا دچار یک عارضه تعریف‌کننده ایدز، مانند عفونت جدی یا سرطان باشید.

نحوه انتشار HIV

برای آلوده شدن به HIV، خون آلوده، مایع منی یا ترشحات واژن باید وارد بدن شما شود. این می تواند از چند طریق اتفاق بیفتد:

با داشتن رابطه جنسی در صورت داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با شریک آلوده ای که خون، مایع منی یا ترشحات واژن وارد بدن شما می شود، ممکن است مبتلا شوید. این ویروس می‌تواند از طریق زخم‌های دهان یا پارگی‌های کوچک که گاهی در رکتوم یا واژن در حین فعالیت جنسی ایجاد می‌شود، وارد بدن شما شود.
با استفاده از سوزن های مشترک به اشتراک گذاشتن لوازم تزریقی آلوده به مواد مخدر (سوزن و سرنگ) شما را در معرض خطر بالای HIV و سایر بیماری های عفونی مانند هپاتیت قرار می دهد.
از انتقال خون. در برخی موارد، ویروس ممکن است از طریق انتقال خون منتقل شود. بیمارستان‌ها و بانک‌های خون منبع خون را برای HIV بررسی می‌کنند، بنابراین این خطر در ایالات متحده و سایر کشورهای با درآمد متوسط ​​بالا بسیار ناچیز است. این خطر ممکن است در کشورهای کم درآمدی که قادر به غربالگری تمام خون های اهدایی نیستند، بیشتر باشد.
در دوران بارداری یا زایمان یا از طریق شیردهی. مادران آلوده می توانند ویروس را به نوزادان خود منتقل کنند. مادرانی که HIV مثبت هستند و در دوران بارداری برای عفونت تحت درمان قرار می گیرند، می توانند به طور قابل توجهی خطر را برای نوزادان خود کاهش دهند.

چگونه HIV منتشر نمی شود

شما نمی توانید از طریق تماس معمولی به HIV مبتلا شوید. این بدان معناست که شما نمی توانید با در آغوش گرفتن، بوسیدن، رقصیدن یا دست دادن با فردی که مبتلا به عفونت است، به اچ آی وی یا ایدز مبتلا شوید.

HIV از طریق هوا، آب یا نیش حشرات منتقل نمی شود.

آیا می شود از بیماری ایدز جلوگیری کرد؟

هیچ واکسنی برای جلوگیری از عفونت HIV و هیچ درمانی برای HIV/AIDS وجود ندارد. اما شما می توانید از خود و دیگران در برابر عفونت محافظت کنید.

برای کمک به جلوگیری از گسترش HIV:

اگر با HIV زندگی می کنید، مصرف داروهای HIV می تواند شریک زندگی شما را از آلوده شدن به ویروس جلوگیری کند. اگر مطمئن شوید که بار ویروسی شما غیرقابل تشخیص است. آزمایش خون هیچ ویروسی را نشان نمی دهد – ویروس را از طریق رابطه جنسی به دیگران منتقل نمی کنید.

اگر فکر می کنید از طریق رابطه جنسی، سوزن یا در محل کار در معرض تماس قرار گرفته اید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید یا به بخش اورژانس مراجعه کنید.

هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم جدید استفاده کنید. هر بار که رابطه مقعدی یا واژینال دارید از کاندوم جدید استفاده کنید. خانم ها می توانند از کاندوم زنانه استفاده کنند. اگر از روان کننده استفاده می کنید، مطمئن شوید که بر پایه آب است. روان کننده های مبتنی بر روغن می توانند کاندوم ها را ضعیف کرده و باعث شکستگی آن ها شوند. در طول رابطه جنسی دهانی از یک کاندوم بدون روغن کاری شده و برش خورده یا یک بند دندان استفاده کنید.

اگر HIV دارید به شریک جنسی خود بگویید. مهم است که به همه شرکای جنسی فعلی و گذشته خود بگویید که HIV مثبت هستید. آنها باید آزمایش شوند.

اگر باردار هستید، فورا مراقبت های پزشکی را دریافت کنید. اگر HIV مثبت هستید، ممکن است عفونت را به کودک خود منتقل کنید. اما اگر در دوران بارداری تحت درمان قرار بگیرید، می توانید خطر ابتلا به نوزاد خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

اشتراک گذاری