امروز برابر است با :1403-04-26

0 تا 100واریز یارانه نقدی و تشویقی + تاریخ و روش اعتراض

آن‌ طور که محاسبات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌ دهد طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی شامل حال ۶۱ میلیون ایرانی می‌ شود و همین عدد می‌ تواند بیانگر اهمیت بالای ماجرا باشد. از زمان آغاز داستان طرح کالابرگ الکترونیکی در قالب طرح فجرانه، بخش قابل توجهی از مردم با ابهام‌ ها و پرسش‌ های زیادی روبرو بودند و در این مطلب سراغ ۱۰ تا از پر تکرار ترین موارد رفتیم.

یارانه تشویقی که در قالب کالابرگ الکترونیکی پرداخت می‌ شود، از تابستان امسال به سرپرستان دهک‌ های یک تا سه درآمدی تعلق می‌ گرفت، اما از مهرماه شامل سرپرستان دهک‌ های درآمدی چهار، پنج، شش و هفت نیز می‌ شود. آنطور که محاسبات دوستان در وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی نشان می‌ دهد فعلا جمعیت هدف طرح یارانه تشویقی ۶۱ میلیون ایرانی هستند و همین عدد اهمیت بالای طرح طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک را مشخص می‌ کند.

شرط دریافت یارانه تشویقی چیست؟

یارانه تشویقی که در قالب طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی طراحی شده، بدون اعمال شرط خرید ۲۰۰ هزار تومانی تعلق می‌گیرد و طبق وعده اعلام شده از سوی وزارت رفاه این طرح به‌ مدت سه ماه یعنی از ۱۷ بهمن تا ۱۷ اردیبهشت سال آینده ادامه خواهد داشت.

شرط استفاده از کالابرگ الکترونیکی تا الان به‌شکلی بود که اگر هر یک از هموطنان ۲۰۰ هزارتومان از مبلغ یارانه ماهانه را از میان ۱۱ قلم کالای اساسی خریداری می‌ کرد، ۱۲۰ هزار تومان اعتبار مضاعف یا همان یارانه تشویقی دریافت می‌ کرد، اما با اجرای طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی، شرط خرید ۲۰۰ هزار تومانی کنار گذاشته شده است.

یارانه تشویقی را می‌ توانیم به‌ شکل نقدی استفاده کنیم؟

خیر. یارانه نقدی را می‌ توان از خودپردازها برداشت کرد، اما این امکان برای مبلغ یارانه تشویقی وجود ندارد. این خبری است که از زمان اجرای طرح واریز یارانه تشویقی در تابستان درجریانش هستیم و حالا معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با رسانه‌ ها تاکید دارد، اعتبار شارژ شده صرفا برای خرید از فروشگاه‌ ها طراحی شده و امکان برداشت نقدی یارانه تشویقی وجود نخواهد داشت.

یارانه تشویقی برای خرید کدام کالا طراحی شده است؟

یارانه تشویقی یکجور اعتبار برای خرید و دسترسی داشتن به ۱۱ قلم کالا طراحی شده که به قول مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابت تأمین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌ های لازم برای هر فرد (منطبق با نظر انستیتو تغذیه ایران و وزارت بهداشت) انتخاب شده‌ اند. دقیقا کدام کالاها؟ گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌ مرغ و حبوبات.

کالای طرح تشویقی کالابرگ را از کجا بخریم؟

یارانه تشویقی فعلا از بستر بیش از ۱۴۵ هزار فروشگاه در سراسر کشور قابل استفاده است و مشمولان طرح می‌ توانند با نصب برنامه و اپلیکیشن «شما» نزدیکترین فروشگاه متصل به طرح را شناسایی کنند. فروشگاه‌ های بزرگ زنجیره‌ ای مثل افق کوروش، رفاه، دیلی مارکت، جانبو، گندم و هفت و ۲۰ هزار مغازه نیز به طرح اضافه شدند و امکان خرید غیر حضوری برای کالا برگ از مسیر اسنپ‌ مارکت وجود دارد. آنطور که مسئولان وزارت رفاه ادعا می‌ کنند، درحال حاضر فاصله هر شخص به نزدیک‌ ترین فروشگاه‌ های حاضر در طرح یارانه تشویقی به ۱۵۰ تا ۱۷۰ متر رسیده است.

مهلت استفاده از طرح کالابرگ تا کی خواهد بود؟

طرح کالابرگ الکترونیکی از بهمن امسال تا اردیبهشت سال آینده ادامه دارد و در سه نوبت اعتبار تشویقی جدید به حساب سرپرستان خانوار اضافه می‌ شود. با این حال مهلت استفاده از شارژ تشویقی تا زمان شارژ یارانه جدید خواهد بود. مثلا اعتباری که برای سرپرست خانواری در بیستم ماه فعلی شارژ شده، تا زمان شارژ در روز بیستم ماه آتی مهلت استفاده خواهد داشت.

طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی تا کی ادامه دارد؟

داستان طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی همانطور که از اسمش پیداست برای بازه مشخصی طراحی شده و آنطور که مسئولان وزارت رفاه می‌گویند، می‌ توانیم تا پایان اردیبهشت چشم‌ انتظار تداوم طرح فجرانه کالا برگ الکترونیکی باشیم.

چطور بفهمیم در کدام دهک قرار داریم؟

استعلام دهک درآمدی خانوار می‌ تواند از مسیر سامانه مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ ها انجام شود. برای انجام این کار ابتدا به نشانی hemayat.mcls.gov.ir مراجعه می‌ کنید و در قدم بعدی بعد از انتخاب گزینه ورود/ثبت نام اطلاعاتی مثل شماره ملی سرپرست خانوار، شماره حساب واریز یارانه، مشخص کردن تعداد خانوار، شماره ملی یکی از اعضای خانوار تحت پوشش و … وارد می‌ کنید. در این قسمت وضعیت یارانه شما مشخص می‌شود و متوجه می‌ شوید شامل دریافت یارانه نقدی هستید یا خیر. استعلام دهک خانوار از طریق شماره گویا ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ و کد دستوری #کد ملی*۴۳۸۵۷*۴* راه‌ های دیگری برای استعلام دهک‌ بندی خانوار است.

روش اعتراض به دهک‌ بندی خانوار؟

نحوه اعتراض به دهک‌ بندی درآمد خانوار به‌ شکلی است که باید ابتدا وارد سامانه مردمی‌ سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ ها شوید. آنوقت روی گزینه ورود به سامانه کلیک کنید و تمامی اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. به‌ هر حال اگر مشمول دریافت واریز یارانه هستید، عبارت مشمول برای شما نمایش داده می‌ شود و شما قادر به اعتراض نخواهید بود. اما اگر عبارت غیر مشمول را می‌ بینید، می‌توانید اعتراض خود را ثبت کنید. به این شکل که در قسمت شناسنامه اقتصادی اجتماعی شما، تمامی اعضای خانواده و جزئیات دیگر وجود دارد. درصورت وجود مغایرت، می‌ توانید گزینه ثبت اعتراض را انتخاب کنید. نهایتا روی گزینه پایان کلیک کنید تا اعتراض شما توسط کارشناسان بررسی شود.

یارانه اسفند کی پرداخت می‌شود؟

پرداخت یارانه نقدی از بهمن امسال با سر و شکل تازه و زمان‌ بندی جدیدی انجام می‌ شود. طبق برنامه قرار است بیستم هر ماه یارانه افرادی که تحت‌ پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور قرار دارند، واریز شود. بیست و پنجم هر ماه یارانه افراد حاضر در دهک‌ بندی درآمدی یک تا سه پرداخت خواهد شد. سی‌ ام هر ماه موعد پرداخت یارانه نقدی و معیشتی سایر خانوار هاست و یارانه دارو و هزینه حمل‌ ونقل و ذخیره‌سازی سوخت نیز از ابتدای هر ماه واریز خواهد شد.

منبع : فرارو

اشتراک گذاری