امروز برابر است با :1403-01-26

یارانه تشویقی 220 هزار تومانی با این شرط به شما تعلق می گیرد

مشاور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشریح مسیر تحول کالابرگ الکترونیکی گفت: کسی که سبد کالایی ۵۲۳ هزارتومانی را بخرد مابه‌التفاوت قیمت آن در سال ۱۴۰۲ که حدود ۲۲۰ هزار تومان است از سوی دولت در قالب اعتبار شارژ شده به حساب تخصیص پیدا می‌ کند.

«سید رضا یحیوی» درباره اجرایی‌ شدن طرح کالابرگ الکترونیکی اظهار داشت: سال 1401 با حذف شدن ارز ترجیحی، قیمت اقلام اساسی افزایش یافت. به واسطه آن دولت تصمیم گرفت یارانه 300 و 400 هزار تومانی را به سمت سفره مردم هدایت کند. آن زمان بستری مانند شبکه ملی اعتبار (شما) آماده نبود و رفتار اقتصادی و اجتماعی مردم نسبت به یارانه نقدی خود شکل گرفته بود و از یارانه دریافتی خود برای سایر مصارف استفاده می‌ کردند.

وی افزود: مدتی گذشت و مسئولان پرداخت یارانه برای اینکه یارانه به سفره مردم بیاید، چند طرح به صورت پایلوت اجرا کردند تا به مدل خوبی رسیدند و از اسفند 1401 این طرح به صورت ملی در تمام کشور اجرا شد.

مشاور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه این طرح در ابتدا ضعف‌ هایی داشت، تصریح کرد: آن زمان تعداد 25 هزار فروشگاه متصل به این طرح در تمام کشور داشتیم اما رفته رفته این طرح به بلوغ رسید.

یحیوی بیان کرد: برای پیشبرد بهتر این هدف، یک تیم تشکیل و با آمدن نیروهای فنی نخبه جلسات متفاوت برای توسعه شبکه آغاز شد. خرداد 1402 دولت مشوقی را تعریف کرد تا مردم برای استفاده از کالابرگ الکترونیکی جذب شوند.

وی تأکید کرد: در مرحله نخست مبلغ 80 هزار تومان اعتبار تشویقی برای یارانه‌ بگیران تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد در نظر گرفته شد. در فاز بعدی دهک یک تا سه درآمدی به این طرح اضافه شدند. قدم بعدی که برای این کار برداشته شد، افزایش مبلغ اعتبار تشویقی به 120 هزار تومان بود که به واسطه آن استقبال بیشتر شد. پس از آن دهک‌ های چهار و پنج نیز به این طرح اضافه شدند.

مشاور معاون وزیر رفاه درباره گام بعدی که در این طرح برداشته شد، گفت: اضافه‌ شدن دهک‌ های شش و هفت به طرح کالابرگ الکترونیکی استقبال را از قبل بیشتر کرد. بعد از آن دولت تصمیم گرفت که این کار قوی‌ تر پیش برود و سفره مردم تقویت شود. برای تحقق این هدف، کارشناسان وزارت بهداشت، وزارت صمت و دیگر نهادها جلسات متعددی را در بالاترین سطح و در دفتر معاون اول رئیس‌ جمهور برگزار کردند و تصمیم گرفتند.

یحیوی تأکید کرد: شخص رئیس‌جمهور نظر مثبتی نسبت به این موضوع داشتند و خودشان نیز آن را دنبال کردند که بهترین مدل برای اجرایی‌ شدن این طرح استخراج شود. در نهایت قرار شد به مناسبت دهه فجر نام مدل جدید که مربوط به تخصیص 220 هزار تومان اعتبار تشویقی بود را طرح فجرانه بگذارند و آن را اعلام کنند.

وی ادامه داد: این طرح با مدل‌ قبلی چند تفاوت دارد. نخست اینکه اعتبار یارانه آن از 120 هزار تومان به 220 هزار تومان رسید. در گذشته پیش‌ شرطی وجود داشت تحت این عنوان که فرد باید 200 هزار تومان از مبلغ یارانه خود را خرید کند تا یارانه تشویقی شامل حال او شود؛ در طرح فجرانه این پیش‌ شرط به طور کامل حذف شد.

یحیوی خاطرنشان کرد: به‌ واسطه این طرح، قدرت خرید مردم و آزادی عمل آن‌ ها افزایش یافت. مرحله سوم یک تفاوت دیگر نیز داشت. در مرحله قبل این امکان وجود داشت که اعتبار 120 هزار تومان بین 11 قلم سبد غذایی چرخش داشته باشد. به این شکل که فرد کل اعتبار خود را برای خرید روغن، برنج، گوشت یا لبنیات هزینه کند. در مرحله جدید برای اینکه مردم عزیز ما تمام ویتامین‌ ها، کالری و پروتئین موردنیاز خود را تامین کنند، اعتبار مشخصی را به هر کالا اختصاص دادیم. مثلا اگر کسی گوشت بخرد، صرفا اعتبار همان قلم را دریافت می‌ کند، اگر خرید فرد دیگر روغن باشد اعتبار همان را دریافت می‌ کند.

دهک‌ های یک تا هفت درآمدی مشمول یارانه مضاعف هستند

مشاور معاون وزیر تعاون تصربح کرد: سبدی که برای این طرح در نظر گرفته شده است، وزن و قیمت مشخص دارد. قیمت مبنایی آن 523 هزار تومان در سال 1401 است. افزایش قیمت از سال 1401 تا 1402 یک افزایش دیگر نیز داشت که دولت اعلام کرد کسی که قصد خرید این سبد را دارد باید 523 هزار تومان از مبلغ یارانه پرداخت کند و ما به التفاوت قیمت آن کالاها در سال 1402 که حدود 220 هزار تومان است از سوی دولت در قالب اعتبار شارژ شده به حساب تخصیص پیدا می‌ کند و مشمولان یارانه بگیر در دهک‌ های یک تا هفت درآمدی می‌ توانند از آن استفاده کند.

یحیوی خاطر نشان کرد: از سال 1400 تا سال 1402 که ارز ترجیحی حذف و قیمت‌ها افزایش یافت، دولت با این طرح فاصله‌ ای که ایجاد شد را یکبار با یارانه 300 و 400 هزار تومانی و بار دیگر با 2 طرح تشویقی 120 و 220 هزار تومانی پوشش داده است.

وی گفت: به دلیل محدودیتی که در منابع وجود داشت، «طرح فجرانه» برای مدت 3 ماه اجرایی شد و تا 17 اردیبهشت ادامه‌ دار خواهد بود. اگر منابع تأمین شود این طرح نیز ادامه پیدا می‌ کند؛ اما اکنون این طرح برای سه ماه از بهمن 1402 تا اردیبهشت 1403 اجرایی خواهد شد و صرفاً مختص دهه فجر نبوده است.

منبع : اقتصاد 100

اشتراک گذاری