امروز برابر است با :1403-05-02

گیاهی که می‌ تواند امیدی برای سکونت‌ در مریخ باشد!

دانشمندان نوعی خزه را برای ۳۰ روز در نیتروژن مایع و در دمای منهای ۱۹۶ سانتی‌ گراد غوطه‌ ور کردند و پس از آنکه خزه را از این شرایط خارج کردند، این خزه همچنان قادر به بازیابی و رشد شاخه‌ های جدید بود.

دانشمندان اخیراً خزه‌ ای تقریباً نابود نشدنی یافته‌ اند که می‌ تواند از فورانگرهای گاما و سرمای نیتروژن مایع، جان سالم به در ببرد و همین اکتشاف ممکن است کلید مهمی در مسکونی کردن کره مریخ باشد.

این خزه که در برخی بیابان‌ های کره زمین زمین یافت می‌ شود، در شرایط سخت زندگی از جمله یخ‌ زدگی، کم‌ آبی و حتی ۱۰۰۰ برابر تشعشعاتی که منجر به کشتن انسان می‌ شود، جان سالم به در برده است.

نام علمی خزه صحرا، Syntrichia caninervis است که در محیط‌ های خشن سراسر زمین، از بیابان موهاوی آمریکا گرفته تا جنوبگان یافت می‌ شود. این دو مکان، ویژگی‌ های کاملاً متفاوتی دارند و به همین خاطر دو مکان عجیب برای یافتن گیاه مشابهی به نظر می‌ رسد و از نظر دانشمندان این بسیار عجیب است که این خزه کوچک مقاوم در هردوی این محیط‌ها رشد می‌ کند.
تسخیر مریخ

کشف چنین خزه مقاومی باعث شد تا این سؤال مطرح شود که آیا این نوع خزه فرا مقاوم، می‌ تواند به فراهم آوردن شرایط زندگی در مریخ کمک کند یا خیر؟ برای پاسخ به این سؤال، تعدادی از دانشمندان جستجوی عمیق‌ تری را برای شناخت بیشتر درباره این نوع خزه و انعطاف‌ پذیری‌ اش آغاز کردند.

اعضای این تیم، خزه را از بیابان قربان‌ تونغوت در شمال چین جمع آوری کردند و برای آغاز آزمایش‌ ها، این خزه‌ ها را به صورت کامل در هوا خشک کردند.

تدریجاً خزه‌ ها چروک و سیاه شدند. نکته عجیب و جالب توجه اینجا بود که خزه‌هایی که ۹۹% خشک شده بودند، با آغاز آبرسانی مجدد، تنها پس از ۲۰ ثانیه، به سبزی اولیه خود بازگشتند و تنها دو دقیقه بعد، ظرفیت فتوسنتزی آنها به صد درصد قبل رسید.
پس از آن، دانشمندان خزه را برای ۳۰ روز در نیتروژن مایع و در دمای منهای ۱۹۶ سانتی‌گراد غوطه‌ ور کردند و پس از آنکه خزه را از این شرایط خارج کردند، این خزه همچنان قادر به بازیابی و رشد شاخه‌ های جدید بود. از همین رو دانشمندان برآورد کرده‌ اند که این خزه‌ ها می‌ توانند حداقل پنج سال در دمای منهای ۸۰ درجه سانتی‌ گراد زنده بمانند.

همین انعطاف‌ پذیری، این خزه‌ ها را به کاندید اصلی استفاده در دوره تسخیر مریخ تبدیل خواهد کرد؛ مخصوصاً این که این خزه می‌ تواند در محیطی در وجود ۴۰۰۰ درجه تشعشع یونیزاسیون بدون هیچ مشکلی زنده بماند.

این در حالی است که فقط ۴ درجه از این تشعشعات، دوز کشنده‌ ای برای انسان است. از همین رو و با در نظر داشتن اینکه این خزه‌ ها می‌ توانند در شرایطی ۱۰۰۰ برابر سخت‌ تر از شرایط کشنده برای انسان‌ ها زندگی کنند، شگفت‌ انگیز است. باید منتظر ماند و دید که در آینده، این خزه‌ ها تا چه حد می‌ توانند برای مسکونی سازی کره مریخ به کمک دانشمندان بیاید.

منبع: خبر آنلاین

اشتراک گذاری