امروز برابر است با :1403-03-26
چرا و چگونه باید سرمایه گذاری کنیم؟

چرا و چگونه باید سرمایه‌گذاری کنیم؟

در این مقاله به دو پرسش کلیدی پرداخته می‌شود پرسش اول چرایی سرمایه‌گذاری را پاسخ می‌دهد و پرسش دوم چگونگی سرمایه‌گذاری را بیان می‌کند.

فرض کنید شما مبلغ 100 میلیون تومان را پس‌انداز کرده‌اید و حال قصد دارید پول خود را در جایی که واقعاً ارزشش را داشته باشد سرمایه‌گذاری کنید، راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری پیش‌روی شماست کم ریسک‌ترین راه‌حل باز کردن یک سپرده نزد بانک هست که از 23 الی 27 درصد در سال سود برای سپرده شما تعلق می‌گیرد. راه‌حل‌های دیگر خرید دلار، یورو و سکه طلا است. مشکلاتی که سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها دارد فیزیکی بودن آن‌ها و ریسک به‌مراتب بالا داشتن است، برای خرید دلار و سکه طلا نیز یک دردسر وجود دارد، درصورتی‌که قصد فروش آن‌ها را داشته باشید یا اینکه در اثر ریزش بازار برای حفظ ارزش پولتان سریعاً قصد فروش آن‌ها را داشته باشید باید حتماً به بازار مراجعه کنید و قیمت‌های مختلفی را استعلام کنید درنهایت با صرف وقت زیاد، دلار یا سکه خود را به فروش برسانید، در مورد سکه وضعیت به‌مراتب پیچیده‌تر می‌شود اگر شما به ده میلیون تومان از پول خود نیاز داشته باشید مجبور هستید سکه‌ای را که به قیمت 40 میلیون تومان خریداری کرده‌اید به فروش برسانید، آن‌هم فقط برای اینکه محتاج ده میلیون تومان شده‌اید! راه‌حل دیگر سرمایه‌گذاری در بورس است، بورس نسبت به بانک‌ها سرمایه‌گذاری پر ریسک‌تری است اما نه تمام بورس!

توصیه ما این است که تنها خودتان فرمان را به دست بگیرید!

برای تحلیل سهام در بورس نیاز به دانستن دو نوع تحلیل کلی است و هر یک به شما دیدگاهی برای معامله موفق خواهد داد تحلیل تکنیکال شامل تصمیم‌گیری روی حرکت و نمودارهای گذشته یک سهم است تا بتوان حرکت آن در آینده را پیش‌بینی کرد و به شما نقاط ورود و خروج سهم را نشان می‌دهد و تحلیل بنیادی برای شناخت بنیادهای یک سهم با تحلیل صورت‌های مالی آن و اخبار بازار است (سهم باقیمت کمتری نسبت به ارزش واقعی‌اش معامله می‌شود یا باقیمت بیشتری، یا اینکه چه عواملی می‌تواند در رشد و سقوط سهم دخیل باشند) در تحلیل بنیادی با بررسی دقیق دارایی‌ها و نرخ فروش شرکت و محاسبه آن‌ها می‌توانیم مشخص کنیم تا یک سهم واقعاً چقدر ارزش دارد. برای یادگیری این ابزارهای تحلیلی می‌توانید ویدئوهای آموزشی و کتاب‌های مختلفی را پیدا کنید. با اینکه راه یادگیری هر کس متفاوت است اما توصیه می‌کنیم ابتدا یادگیری خود را با خرید کتاب بورس، محک بزنید چرا که عمق یادگیری از طریق خواندن و سپس استدلال آن در مغز، حتی از ابزارهای بصری نیز بیشتر خواهد بود! در بورس نیاز به تحلیل‌های عمقی برای سوددهی مناسب و کشف نمادهای بهتر دارید. کتاب‌های تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی زیادی نگارش شده‌اند و هر یک به بیان مطالبی پیرامون این موضوعات پرداخته‌اند.
در این مقاله به صورت کلی قصد داشتیم تا ذهن شما را برای پذیرش به اینکه نیاز به سرمایه گذاری در موارد درست برای پیشرفت در زندگی دارید آشنا کنیم.
برای خواندن کامل تر مقاله چرا و چگونه باید در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟ را مطالعه کنید.

اشتراک گذاری