امروز برابر است با :1403-04-27

چرا نمیتونم بخوابم؟ شاید دلیل ملحفه شما باشد!

اما ملافه شما چقدر در آسایش حرارتی شما تفاوت ایجاد می کند؟ آیا یک پارچه خاص می تواند به خواب شما کمک کند؟ آیا این پشم است یا سایر الیاف طبیعی مانند پنبه؟ پلی استر چطور؟ با انتخاب زیاد، گیج شدن آسان است.

ما برای حفظ دمای راحت به رختخواب خود تکیه می کنیم تا به خوابمان کمک کند. و منسوجات مناسب می توانند به تنظیم دمای بدن ما کمک کرده و رطوبت عرق را از بین ببرند و باعث خواب بهتر شوند.

در ماه‌ های خنک‌ تر، ما عمدتاً نگران ویژگی‌ های عایق پارچه هستیم حفظ گرمای بدن در داخل و خارج کردن سرما. با بالا رفتن دما، ما کمتر نگران عایق بودن هستیم و بیشتر نگران دفع رطوبت و عرق هستیم.

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفت، تنفس پذیری منسوجات است اینکه چقدر به هوا اجازه می دهد از آن عبور کند. منسوجات قابل تنفس با خروج گرما از بدن شما به خنک نگه داشتن شما کمک می کند. همچنین با جلوگیری از تجمع رطوبت به شما کمک می کند تا راحت باشید. با آزاد کردن گرما و رطوبت اضافی، یک منسوجات تنفسی باعث می شود احساس خنکی و راحتی بیشتری در برابر پوست داشته باشید.

منسوجات مختلف خواص متفاوتی دارند

برخی از منسوجات از نظر عایق بودن، از بین بردن رطوبت یا قابلیت تنفس بهتر از بقیه هستند. به عنوان مثال، پنبه و پشم دارای محفظه های هوای کوچکی هستند که به عنوان عایق برای تامین گرما در هوای سرد عمل می کنند. پارچه‌ های ضخیم‌ تر با حفره‌ های هوای بیشتر گرم‌ تر، نرم‌ تر و قابل تنفس‌ تر هستند. اما این عوامل تحت تأثیر نوع الیاف، بافت پارچه و فرآیند ساخت نیز قرار دارند.

پنبه و پشم نیز پارچه های قابل تنفس هستند، به این معنی که به تنظیم دما کمک می کنند.

در حالی که پنبه رطوبت (عرق) را از پوست شما جذب می کند، به طور موثر آن را از بین نمی برد. این رطوبت حفظ شده می تواند حس چسبندگی و ناراحتی را ایجاد کند و به طور بالقوه منجر به سرما در هوای گرم شود.

اما پشم بسیار جاذب است و رطوبت را به طور موثری از بین می برد. در هوای گرمتر، زمانی که ما عرق می کنیم، الیاف پشم جریان هوا و انتقال رطوبت را فراهم می کند، تبخیر و خنک شدن موثر عرق را افزایش می دهد و از گرمای بیش از حد جلوگیری می کند. بنابراین پشم (در ضخامت های مختلف) هم در تابستان و هم در زمستان می تواند گزینه خوبی باشد.

کتان اگر چه قابلیت تنفس دارد و خاصیت جذب رطوبت دارد، اما به دلیل داشتن الیاف توخالی، عایق کمتری نسبت به پشم و پنبه دارد. این باعث می شود کتان برای گرم نگه داشتن در زمستان موثر نباشد اما برای خنک نگه داشتن در تابستان موثر است.

پلی استر یک الیاف مصنوعی است که می توان آن را برای به دام انداختن هوا برای عایق ساخت، اما به طور طبیعی قابل تنفس نیست. معمولاً رطوبت را ضعیف جذب می کند. بنابراین می تواند عرق را در کنار پوست حبس کند و باعث ناراحتی شود. با این حال، پلی استر را می توان به طور ویژه درمان کرد تا به کنترل رطوبت ناشی از عرق کمک کند.

با این حال، ملحفه های کتانی به ویژه در شرایط گرم تر موثر هستند. ملحفه‌ های کتانی نسبت به ملحفه‌ های پنبه‌ ای، بیداری کمتر و مراحل خواب سبک‌ تری را افزایش می دهند.

پس چگونه انتخاب کنم؟

انتخاب بستر بسیار فردی است. چیزی که برای یک نفر احساس راحتی ایجاد می کند برای دیگری یکسان نیست. این به دلیل تغییرات در اندازه بدن و میزان متابولیسم، آب و هوای محلی، دمای اتاق خواب و عایق بندی ساختمان است. اینها همچنین می توانند بر خواب تأثیر بگذارند.

این تنوع و طیف وسیعی از تأثیر پارچه‌ ها مختلف بر خواب را دشوار می‌ سازد. بنابر این ممکن است لازم باشد با منسوجات مختلف آزمایش کنید تا بفهمید چه چیزی برای شما مفید است.

اشتراک گذاری