امروز برابر است با :1403-03-26

پای هوش مصنوعی به مسابقات فرمول یک هم باز شد!

یک خودروساز ایتالیایی با خودروی Dallara Super Formula SF۲۳ برای پیشی گرفتن از رقبای خود در نمادین‌ ترین مسیرهای مسابقه جهان، بر آخرین هوش مصنوعی (AI) تکیه خواهد کرد.

این خودروساز در کنفرانس فناوری جیتکس دبی از مدل بدون راننده خودروی خود، پیش از برگزاری اولین مسابقه اتومبیل رانی خودران در پیست یاس مارینا ابوظبی (که چندی پیش برگزار شد) رونمایی کرد.

به جای تکیه بر مهارت راننده، ۱۰ تیم از مهندسان برای طراحی هوشمندانه‌ ترین الگوریتم برای رقابت با یکدیگر و دریافت جایزه ۱٫۸۵ میلیون پوندی با یکدیگر رقابت خواهند کرد. به گفته سازمان دهندگان مسابقه، به دلیل موانع تکنولوژیکی، مسابقات خود مختار قبلی تنها می‌ توانستند حداکثر دو خودرو در آن زمان داشته باشند.

سری جدید مسابقه A۲RL اولین سری خواهد بود که به چندین نفر اجازه رقابت می‌ دهد. این خودروی ۶۹۰ کیلوگرمی به دوربین‌ هایی مجهز است که اطراف خودرو را کاملاً رصد می‌ کنند. علاوه بر این، GPS هایی برای درک موقعیت خودرو در مسیر، رادار و LiDAR هایی که می‌توانند موانع و ماشین‌ های دیگر را شناسایی کرده و فاصله را تخمین بزنند، روی این خودرو نصب شده‌ اند.

همه این‌ ها توسط رایانه‌ ای کنترل می‌ شود که روی صندلی راننده محکم شده است. دیگر خبری از انسان در این خودرو نیست. همچنین نیازی به تیمی در اتاق کنترل برای نظارت بر سوخت، فشار و فرسودگی لاستیک نخواهد بود.یک الگوریتم پیچیده تمام داده‌ ها را فوراً می‌ خواند و ماشین را به‌ طور مستقل در مسیر می‌ راند و یاد می‌ گیرد که چگونه در هر دور سریع‌ تر حرکت کند. این خودروساز همچنین به دنبال استفاده از مسابقه A۲RL برای متقاعد کردن رانندگان است که اتومبیل‌ های خودران می‌ توانند حتی در سرعت بالا نیز ایمن باشند.

منبع: خبر آنلاین

اشتراک گذاری