امروز برابر است با :1403-04-26

هشدار نارنجی برای ۱۱ استان برای تداوم بارش‌ ها تا پایان هفته

سازمان هواشناسی کشور از تداوم بارش‌ ها تا پایان هفته جاری در کشور خبر داد و اعلام کرد: امروز در غرب، جنوب‌ غرب، مرکز، بخش‌ هایی از شرق و جنوب‌ شرق بارش باران و در مناطق کوهستانی و سرد سیر برف پیش‌ بینی شده که در مناطقی از شمال‌ غرب و ارتفاعات البرز بارش‌ ها پراکنده خواهد بود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی و بررسی نقشه‌ های همدیدی و آینده‌ نگری امروز (دوشنبه ۱۴ اسفند) با توجه به فعالیت سامانه بارشی در غرب، جنوب‌ غرب، مرکز، بخش‌ هایی از شرق و جنوب‌ شرق کشور بارش باران و در مناطق کوهستانی و سرد سیر برف ادامه دارد؛ همچنین بارش پراکنده در مناطقی از شمال‌ غرب و ارتفاعات البرز رخ می‌ دهد.

شدت بارش امروز در شمال خوزستان، شمال فارس، غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد پیش‌ بینی شده است که در مناطق کوهستانی و سردسیر به صورت برف خواهد بود.

فردا (سه‌شنبه ۱۵ اسفند) علاوه بر مناطق ذکر شده در بخش‌هایی از شمال‌ شرق کشور بارش پراکنده پیش‌ بینی می‌ شود.

شدت بارش‌ ها فردا در شرق استان هرمزگان و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان رخ خواهد داد که همراه با رگبار باران و رعد و برق و وزش باد شدید خواهد بود.

هشدار نارنجی هواشناسی برای ۱۱ استان

سازمان هواشناسی همچنین در هشدار سطح نارنجی اعلام کرد: فعالیت دو سامانه بارشی امروز و فردا در کشور شدت می‌ یابد. بر اساس این هشدار امروز با تشدید فعالیت سامانه بارشی در استان‌ های چهارمحال و بختیاری، غرب و جنوب اصفهان، ارتفاعات کهگیلویه و بویر احمد، شمال فارس، یزد، کرمان، خراسان جنوبی و شمال شرق خوزستان بارش برف، باران، وزش باد شدید موقتی، کاهش نسبی دما، کولاک برف و مه رخ خواهد داد.

فردا نیز برای جنوب خراسان رضوی و ارتفاعات خراسان جنوبی بارش برف، باران، وزش باد شدید موقتی، کاهش نسبی دما، کولاک برف و مه رخ پیش‌بینی شده است.

بر اثر فعالیت این سامانه در مناطق مورد اشاره اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ ای، ریلی و هوایی، یخ‌ زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌ های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه‌ های مسیرهای برف‌ گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، احتمال قطعی برق به ویژه در نواحی روستایی و خسارت به سازه‌ های موقت، نهال‌ ها، ماشین‌آلات و محصولات کشاورزی را خواهیم داشت.

همچنین در این هشدار با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی دوم امروز در خوزستان، جنوب کهگیلویه و بویر احمد و شمال و شرق هرمزگان و فردا در نیمه شرقی هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، یزد و خراسان جنوبی رگبار باران و رعد و برق، وزش باد شدید موقت را شاهد خواهیم بود.

اثر مخاطره این سامانه اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آب‌ گرفتگی معابر، طغیان رودخانه‌ ها، سیلابی شدن مسیل‌ ها، سر ریز شدن سدها، صاعقه، کاهش دید در مناطق کوهستانی و خسارت به سازه‌های موقت، ماشین‌ آلات کشاورزی و محصولات زراعی و باغی است.

منبع : ایرنا

اشتراک گذاری