امروز برابر است با :1403-02-30

نکاتی در مورد ترک اعتیاد بایستی بدانید!

وابستگی نیز به نوبه خود به معنای تمایل شدید فرد به ادامه مصرف یک ماده می باشد به طوری که وابستگی به عنوان یک سندرم بالینی با جنبه های رفتاری شناختی و فیزیولوژیکی باعث می شود که فرد مصرف مواد مخدر را به رفتارهای دیگر ترجیح دهد.

به دست آوردن بهبودی کامل بعد از ترک اعتیاد یک فرایند بلند مدت است. حتی گاهی اوقات لازم است که فرد در تمام طول عمر خود، یکسری نکات را رعایت کند؛ چرا که بخشی از اعتیاد، وابستگی ذهنی و روانی است که رهایی از آن مراقبت‌های همیشگی را می‌طلبد. در واقع افراد پس از ترک باید موقعیت‌های ایجاد کننده وسوسه مصرف را بشناسند و با ایجاد آمادگی در خود برای مواجهه با این موقعیت‌ها، بتوانند برای همیشه مصرف را کنار بگذارند.

به باور متخصصین ترک اعتیاد بعد از تصمیم فرد به ترک اعتیاد و مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد، تغذیه نقش اساسی در کمک به فرد معتاد برای ترک اعتیاد دارد. مصرف مواد غذایی مناسب و مفید برای بدن، سبزیجات و میوه های سالم و تازه برای بدن فرد معتاد به مواد مخدر ضروری است. فردی که اقدام به ترک اعتیاد میکند چنانچه شرایط جسمی خود را با تغذیه مناسب تقویت کند مسیر ترک اعتیاد برایش آسان تر خواهد شد.

با هدف و برنامه ریزی شروع کنید

برای ترک، تاریخ تعیین کنید. آن را برای فردا تنظیم نکنید، مگر اینکه کاملاً مطمئن باشید ترک، برای شما مفید خواهد بود. اکنون آن را بیش از یک ماه تنظیم نکنید، زیرا ممکن است تا آن زمان عزم خود را از دست بدهید. طی دو هفته آینده برای قرار ملاقات هدف بگیرید. این به شما زمان کافی می دهد تا از نظر روحی و جسمی آماده شوید. روز ترک خود را در تقویم خود علامت گذاری کنید و آن را به نزدیکان خود اعلام کنید.

آن را طوری بسازید که هنگام فرا رسیدن روز احتمالاً عقب نشینی نکنید. با خود تعهد قاطعانه داشته باشید که تا آن تاریخ قصد ترک را دارید. هرگونه حمایت پزشکی یا جسمی مورد نیاز خود را انجام دهید. اگر مصرف اعتیاد، به طور نادرست متوقف شود، می تواند زندگی فرد را تهدید کند. به دنبال پشتیبانی شخصی و شغلی باشید. شاید اکنون به نظر نرسد، اما شما برای غلبه بر اعتیاد، به تمام پشتیبانی هایی که می توانید در طول راه داشته باشید نیاز خواهید داشت.

مراکز ترک اعتیاد به عنوان پشتیبان، به شما کمک می کنند، انگیزه خود را حفظ می کنید، نکاتی برای موفقیت ارائه می دهید و اگر یک شروع نادرست دارید، شما را به تلاش دوباره تشویق می کنند. اگر می خواهید از مصرف مواد مخدر دست بکشید، ابتدا باید از یک پزشک عمومی مشاوره بگیرید تا بتوانید علائم ترک را درک کرده و آماده شوید. قرار ملاقات با یک درمانگر ماهر در کمک به افراد از طریق اعتیاد. شخصی را پیدا کنید که با او راحت باشید تا بتوانید در ماه های آینده به او اعتماد کنید.

درمان رفتاری شناختی (CBT)، رفتار درمانی، مصاحبه انگیزشی، آموزش مهارت های زندگی از جمله تکنیک هایی است که برای کسانی که به دنبال غلبه بر اعتیاد هستند، موفقیت آمیز و به اثبات رسیده است. یک محیط درمانی به شما اطمینان می دهد که از حریم شخصی برخوردار هستید و این درمان براساس نیازها و اهداف خاص شما انجام خواهد شد.

برای ترک اعتیاد این سه ماده مخدر بیشتر عجله کنید!

همه موار سوء مصرف مواد مخدر زیان های فراوانی بر جسم روح دارند ولی ما در این مقاله به سه مورد از خطرناکترین آنها اشاره می کنیم که به مراتب تاثیرات مخرب تری به سایر مواد مخدر دیگر دارند.

  • ترک متادون

در واقع متادون دارویی برای تسکین دردهای بیماران سرطانی و یا افرادی که دچار بیماری های مانند هپاتیت یا ایدز هستند ساخته شده بود اما امروزه این دارو را در بسیاری از مراکز درمانی و ترک اعتیاد، جهت درمان اعتیاد و وابستگی به دیگر مواد افیونی مانند تریاک، هروئین، مورفین تجویز می کنند.

متادون با تأثیر مستقیم و سریعی که بر سیستم عصب مرکزی، مغز و نخاع مصرف کننده می گذارد، می تواند به عنوان یک کاهش دهنده درد قوی عمل کرده و سبب کاهش نشانه های ترک مواد مخدر می گردد.

از آنجائیکه داروی متادون عملکردی مانند مواد شبه افیونی و اپیوئیدی دارد، مصرف آن نباید خودسرانه صورت گیرد. بنابراین پزشکان بیماران را از این امر یعنی مصرف ناآگاهانه و خودسرانه بشدت منع می کنند. باید تأکید کنیم که مصرف غیر اصولی داروی متادون به دلیل اعتیاد آور بودن نه تنها وابستگی ایجاد می کند بلکه مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به مرگ معتاد گردد. از این رو برای ترک متادون باید با پزشک معالج مشورت کرد تا جایگزین مناسب تر یا روش دیگری را اتخاذ کند.

متادون یک مخدر بسیار قوی و اعتیاد آور بوده ترک آن سخت تر از تریاک و هروئین است چرا که مدت اثر (نیمه عمر) آن از سایر مخدرها طولانی تر بوده و به سختی از بدن خارج می شود.

  • ترک حشیش

حشیش یکی از مخدرهای اعتیاد‌آور و هم خانواده مخدرهایی مانند گل و ماریجوانا است. ماده روانگردان حشیش از صمغ گیاه شاهدانه به وجود آمده و رنگ آن قهوه‌ای مایل به سبز است. از آنجایی که حشیش جزو مخدرهای قوی به حساب می‌آید، روند ترک اعتیاد آن هم مختص به خودش است.

اگر ترک اعتیاد به حشیش اصولی نباشد فرد مبتلا به سوء‌ مصرف حشیش دچار عوارض ترک حشیش شده و حتی گاهی این عوارض جبران‌ناپذیر می‌شود. مصرف طولانی مدت حشیش عوارض جبران‌ناپذیری بر روی سلول‌های مغزی ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به اختلالات مغزی، تحلیل بافت مغز، توهم، اختلالات روانی و کوچک شدن مغز شود. اعتیاد به حشیش به مرور زمان باعث از دست دادن کنترل حافظه و کاهش مهارت یادگیری می‌شود. اعتیاد به حشیش علاوه بر عوارض جسمی، سلول‌های مغزی را از بین می‌برد و اصطلاحاً مغز را پوک می‌کند.

بهترین روش ترک حشیش، ماریجوانا و دیگر مشتقات گیاه شاهدانه، مراجعه به کلینیک ترک ماری جوانا و تحت نظر قرار گرفتن پزشک است. امروزه برای ترک اعتیاد به هر ماده مخدری با توجه به شرایط فرد مبتلا به اعتیاد، مدت زمان اعتیاد و دوز مخدر مصرفی، روش‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود. از روش‌های جدید ترک اعتیاد، ترکیب سم‌زدایی و روش‌های روان‌درمانی است.

  • ترک گل

یکی از مواردی که سبب افزایش اعتیاد به گل در سراسر جهان شده است، باور‌های غلط در رابطه با عدم اعتیاد‌آور بودن آن و اثرات مثبت آن بر سلامتی است. با این وجود عوارض ترک گل می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی در فرد شود. اثرات سوء گل، بر سلامت جسمی و روحی افرادی که به‌طور مداوم از این ماده مخدر استفاده می‌کنند، پس از مدتی آشکار گشته و سبب نگرانی عمیق خود فرد و نزدیکان او می‌شود.

پیش از اقدام به ترک، لازم است بدانید که ترک گل چه مدت به‌طول می‌انجامد. این موضوع سبب می‌شود تا با پیش‌ زمینه فکری و با برنامه‌ ریزی مناسب‌تری در این مسیر گام بردارید.

برخلاف اغلب مواد مخدر دیگر، از جمله الکل، THC (ماده شیمیایی فعال موجود در ماری‌جوانا) در سلول‌های چربی ذخیره می‌شود، بنابراین پاک‌سازی کامل بدن در مقایسه با مواد مخدر محلول در آب بیشتر به‌ طول می‌انجامد.

این بدان معناست که برخی از قسمت‌های بدن حتی پس از گذشت دو ماه همچنان THC را حفظ می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت یکی از عوارض ترک گل، باقی ماندن ماده شیمیایی فعال این مخدر مدت زمانی بعد از ترک است.

لازم به ذکر است که هر چه مصرف گل توسط فرد بالا‌تر باشد و دفعات بیشتری از آن استفاده کرده باشد، پاک شدن بدن و ترک مواد مخدر گل نیز طولانی‌تر خواهد بود.

البته عوارض ترک گل از جمله تحریک‌ پذیری، کج‌خلقی، افسردگی، اضطراب، عدم تمرکز، علائم سرماخوردگی، سردرد، مشکلات خواب، درد شکم، کاهش اشتها و کاهش وزن تنها تا حدود ۲ هفته دوام دارند و پس از ۲ هفته به میزان قابل‌ توجهی کاهش خواهند یافت. اما توصیه می‌شود که برای ترک ماری‌جوانا یا گل، یک بازه ۳۰ روزه را برای خود در نظر بگیرید.

منبع این پست اقتصاد آفرین

اشتراک گذاری