امروز برابر است با :1403-03-26
استخدام گیلان

معرفی مهم‌ترین شرکت‌ها و صنایع استان گیلان

استان گیلان به‌واسطه برخورداری از مواهب طبیعی و اقلیمی منحصربه‌فرد، همواره مهد تمدن و فرهنگ ایرانی بوده و در طول تاریخ از جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد کشور برخوردار بوده است. در این مقاله به بررسی صنایع و شرکت‌های پیشران در این استان می‌پردازیم و با معرفی برخی از مهم‌ترین شرکت های گیلان، گوشه‌ای از ظرفیت‌های اقتصادی گیلان را به تصویر می‌کشیم.

شهرک‌های صنعتی گیلان

در استان گیلان، چندین شهرک صنعتی وجود دارد که محل استقرار واحدهای تولیدی متعددی هستند. برای مشاهده آگهی‌های استخدام شرکت های گیلان در این شهرک‌های صنعتی، به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید:

https://karbord.io/jobs/in-gilan-cities

نیروهای کاری می‌توانند در خطوط تولید کارخانه‌ها و کارگاه‌های موجود در این منطق صنعتی، بخش‌های اداری، لجستیک و شرکت‌‌های موجود در لیست شرکت های خدماتی استان گیلان مشغول به کار شوند. ازجمله شهرک‌های صنعتی در استان گیلان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شهرک صنعتی رشت
 • شهرک صنعتی انزلی
 • منطقه صنعتی لاهیجان
 • شهرک صنعتی آستارا
 • شهرک صنعتی لنگرود

شهرک صنعتی رشت

این شهرک صنعتی، بزرگ‌ترین شهرک صنعتی استان گیلان است که برخی از شرکت های معروف رشت و شرکت های گیلان در آن مستقر هستند. شهرک صنعتی رشت که در سال 1353 تأسیس‌شده است، با حدود 280 کارخانه و واحد صنعتی، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مناطق صنعتی در کشور شناخته می‌شود. در ادامه، لیست شرکت های شهرک صنعتی سپیدرود رشت آورده شده است:

 • شرکت پخش لبنیات صباح گیلان
 • کارخانه کارتن سپیدرود درخشان
 • شرکت بوتان گاز
 • کارخانه آبچین سپید شمال
 • شرکت طیور طلایی سپید پر رشت

شهرک صنعتی آستارا

یکی دیگر از شهرک‌های صنعتی استان گیلان که برخی از شرکت های گیلان را در خود جای‌داده است، شهرک صنعتی آستارا است. از محصولات تولیدی در این شهرک صنعتی می‌توان به کود شیمیایی و درب و پنجره چوبی اشاره کرد.

شهرک صنعتی لاهیجان

برخی از شرکت‌ها و کارخانه‌های موجود در لیست کارخانه های لاهیجان، در شهرک صنعتی لاهیجان مستقر هستند. در لیست شرکت استان گیلان واقع در منطقه لاهیجان می‌توان اسامی شرکت‌هایی مانند نوشین فرد، ستاره نادی و نگین نادری را مشاهده کرد. به شکلی که این شرکت‌ها جزء معروف‌ترین شرکت‌ها در لیست کارخانه های استان گیلان هستند.

صنایع اصلی استان گیلان

گیلان ازنظر تنوع و پویایی در بخش صنعت، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. برخی از مهم‌ترین صنایع مادر در این استان عبارت‌اند از:

صنعت فولاد

بی‌شک، نام مجتمع فولاد گیلان در صدر فهرست صنایع مهم استان قرار می‌گیرد. شرکت فولاد گیلان به‌عنوان یکی از بهترین شرکت های رشت، یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های فولاد در کشور است. این شرکت که در لیست شرکت های شهرک صنعتی رشت قرار دارد، با تولید انواع محصولات فولادی همچون ورق گالوانیزه و ورق نورد گرم، نقش مهمی در تأمین نیازهای کشور به این ماده استراتژیک دارد.

صنعت نفت و گاز

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه گیلان، یکی از بهترین شرکت های رشت ازنظر کارجویان است. این شرکت نقش مهمی در تأمین سوخت موردنیاز مناطق شمالی کشور دارد. همچنین، شرکت گاز استان گیلان وظیفه توزیع گاز طبیعی در سراسر استان را بر عهده دارد.

از طرف دیگر، وجود میادین نفت و گاز در منطقه، بیانگر اهمیت صنعت نفت و گاز در استان گیلان است. با بهره‌برداری از میادین نفت و گاز گیلان، می‌توان شاهد افزایش فرصت‌های شغلی و ‌رونق‌بخش اقتصادی در این منطقه بود.

صنعت برق

نیروگاه شهید بهشتی لوشان و نیروگاه سیکل ترکیبی رشت ازجمله نیروگاه‌های مهم برق در استان گیلان هستند که بخش قابل‌توجهی از نیاز برق استان را تأمین می‌کنند. این شرکت‌ها در لیست بهترین شرکت های گیلان در صنعت نیروگاهی هستند.

صنایع تبدیلی و غذایی

گیلان به‌عنوان قطب کشاورزی شمال ایران، از صنایع تبدیلی و غذایی پررونقی برخوردار است. کارخانه‌های متعددی در این استان درزمینه فرآوری محصولات کشاورزی فعالیت می‌کنند. شرکت‌های نگین تک گیلان، جاوید تجارت کاسپین، چای رفاه لاهیجان و گروه تولیدی اشی مشی ازجمله فعالان این عرصه هستند. برخی از مهم‌ترین محصولات تولیدی در این صنایع عبارت‌اند از:

برنج

شالیزارهای سرسبز گیلان محصولات کشاورزی باکیفیتی مانند برنج را به ارمغان می‌آورند. گیلان به‌عنوان پایتخت برنج ایران، مهد تولید انواع برنج باکیفیت است. شالی‌کاری و کشت برنج ازجمله فعالیت‌های اصلی ساکنین گیلان به شمار می‌رود و این استان در تولید برنج رتبه ممتازی در کشور دارد.

به همین دلیل در لیست شرکت های صنایع غذایی گیلان، نام واحدهای تولیدکننده برنج به چشم می‌خورد. هم‌اکنون کارخانه‌های متعددی درزمینه فرآوری و بسته‌بندی برنج در استان فعال هستند.

چای

گیلان به‌عنوان مهد چای ایران، از کارخانه‌های متعددی برای تولید، بسته‌بندی و فرآوری این محصول برخوردار است. از بهترین شرکت های گیلان در حوزه تولید چای می‌توان به شرکت چای رفاه لاهیجان اشاره کرد.

زیتون

کشت زیتون و تولید فرآورده‌های زیتون مانند روغن‌زیتون در سال‌های اخیر در گیلان رونق گرفته و به یکی از صنایع نوظهور در این استان تبدیل‌شده است. زیتون رودبار ازجمله مرغوب‌ترین زیتون‌های کشور است و در کارخانه‌های این شهرستان به روغن‌زیتون و سایر محصولات فرآوری تبدیل می‌شود.

ماهی

ماهیان کفال، سفید، کپور و قزل‌آلا ازجمله مهم‌ترین آبزیان صیدشده در دریای کاسپین هستند که در کارخانه‌های مختلف استان گیلان فرآوری و بسته‌بندی می‌شوند.

انواع میوه‌ها

در این استان میوه‌هایی مانند سیب، پرتقال، کیوی، نارنگی و تمشک در کارخانه‌های مختلف به آبمیوه، کمپوت، مربا و سایر محصولات تبدیل می‌شوند.

فرآورده‌های لبنی

با توجه به فعالیت‌های مرتبط با دامداری در استان، صنعت فرآورده‌های لبنی از رونق قابل‌توجهی برخوردار است. شرکت‌های متعددی درزمینه تولید انواع لبنیات مانند شیر، ماست و پنیر در گیلان فعالیت می‌کنند. در لیست شرکت های لبنی گیلان می‌توان به شرکت‌های لبنیات صیدون و فرآورده‌های لبنی خاتون گیلان که بانام تجاری سارا فعالیت دارد، اشاره کرد.

صنعت ساختمان

برخی دیگر از شرکت های گیلان در حوزه صنعت ساختمان مشغول فعالیت هستند. تولید سیمان، آجر، سنگ و مصالح ساختمانی دیگر از محصولات مهم استان گیلان است که در رونق و توسعه عمران و آبادانی منطقه نقش بسزایی دارد. همچنین برخی از شرکت های گیلان با قرار گرفتن در فهرست کارخانه های میلگرد استان گیلان، به رونق گرفتن تولید در این منطقه کمک می‌کنند.

صنایع دانش‌بنیان

گیلان باوجود دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر، درزمینه توسعه فناوری و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال است. در سال‌های اخیر، شاهد رشد و توسعه روزافزون شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در استان گیلان بوده‌ایم که نویدبخش تحولات چشمگیر در این عرصه است.

این شرکت‌ها در زمینه‌های مختلفی فعالیت دارند و ایده‌های نوآورانه خود را به محصولات و خدمات کاربردی تبدیل می‌کنند. برخی از مهم‌ترین حوزه‌های فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در گیلان عبارت‌اند از:

 • فناوری زیستی
 • برق و الکترونیک
 • ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته
 • مواد پیشرفته

افراد فعال در حوزه دانش ‌بنیان با ثبت شرکت خود در مناطقی مانند پارک علم و فناوری گیلان، می‌توانند از تسهیلات موجود در این مناطق استفاده کنند. در ادامه، فهرستی از شرکت‌های دانش ‌بنیان که در استان گیلان فعالیت دارند، آورده شده است:

 • شیر پاستوریزه پگاه گیلان
 • اطلاع‌رسانی گیلانت جوان
 • گیلان ماشین پارس صنعت
 • گیلان میکا

جمع‌بندی

استان گیلان با تنوع صنایعی که دارد، نقشی کلیدی در اقتصاد ایران ایفا می‌کند. وجود منابع طبیعی غنی، نیروی کار ماهر و مراکز علمی معتبر، گیلان را به منطقه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری و ایجاد کسب‌وکار تبدیل کرده است.

از صنایعی مانند فولاد و صنایع غذایی تا صنایع تبدیلی و دانش‌ بنیان، می‌توان طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی در این استان را ‌مشاهده کرد. بی‌شک با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مناسب، می‌توان از ظرفیت‌های این استان در جهت رونق و توسعه هر چه بیشتر صنعت و اقتصاد ایران بهره برد.

اشتراک گذاری