امروز برابر است با :1403-04-26

غول‌ های پشمالوی منقرض شده به کره زمین باز می گردند

وقتی شرکت زیست‌ فناوری کولوسال در سال ۲۰۲۱ شروع به فعالیت کرد، هدفی بزرگ برای خود در نظر گرفت: احیای ماموت پشمالوی منقرض‌شده.

برای دستیابی به این «ماموت‌ های کاربردی»، دانشمندان کولوسال باید بر مجموعه‌ ای از چالش‌ ها غلبه کنند؛ ازجمله اعمال تغییرات ژنتیکی مناسب، تبدیل تدریجی سلول‌ های ویرایش‌ شده به ماموت‌ های نوزاد سالم و یافتن فضایی که این حیوانات بتوانند در آنجا رشد کنند. تحقق تمام این اهداف مستلزم پیمودن مسیری طولانی و نامعلوم است؛ اما کولوسال به‌تازگی از پیشرفتی کوچک خبر داده که می‌ تواند مسیر پیش‌ رو را تا حدی هموار کند.

دانشمندان کولوسال موفق به باز برنامه‌ ریزی سلول‌ های فیل آسیایی و قرار دادن آن‌ها در حالتی رویان‌ مانند شده‌ اند تا بتوانند به هر نوع سلول دیگری تبدیل شوند. این موفقیت، مسیر را برای ساخت اسپرم و تخمک فیل در آزمایشگاه باز می‌کند و پژوهشگران را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به نمونه‌ برداری مکرر از بافت فیل‌ های زنده، ویرایش‌ های ژن را آزمایش کنند. یافته‌ های پژوهشگران هنوز در مجله‌ی علمی داوری همتاشده منتشر نشده؛ اما در پایگاه داده بایوآرکایو در دسترس قرار دارد.

فقط حدود ۳۰ هزار تا ۵۰ هزار فیل آسیایی در طبیعت وجود دارد؛ در نتیجه دسترسی به این حیوانات، به‌ ویژه اسپرم و تخمک آن‌ ها بسیار محدود است. بااین‌حال، کولوسال به این سلول‌ ها نیاز دارد تا دریابد چگونه ماموت‌ های کاربردی خود را به زندگی بازگرداند. جرج چرچ، مختصص ژنتیک از دانشگاه هاروارد و از بنیان‌گذاران کولوسال می‌ گوید: «با وجود تعداد اندک فیل‌ های ماده‌ ی بارور، اصلا نمی‌ خواهیم تولیدمثل آن‌ ها را مختل کنیم.»

سلول‌ هایی که کولوسال موفق به ساختشان شده است، سلول‌ های بنیادی پرتوان القایی (iPSCs) نامیده می‌ شوند و بسیار شبیه سلول‌ های بنیادی موجود در رویان هستند. سلول‌ های بنیادی رویانی از خصوصیتی به نام «پرتوانی» برخوردار هستند؛ بدین معنا که می‌ توانند موجب شکل‌گیری انواع مختلف سلول‌های سازنده‌ ی ارگانیسم‌ ها شوند. با این‌ حال، بیشتر سلول‌ ها این توانایی را با رشد ارگانیسم ازدست می‌ دهند. به‌عنوان مثال، پوست انسان نمی‌ تواند خود به‌ خود به ماهیچه یا سلول‌ هایی که داخل روده را می‌ پوشانند، تبدیل شوند.

در سال ۲۰۰۶، شینیا یاماناکا، دانشمند ژاپنی نشان داد که می‌ توان سلول‌ های بالغ را برداشت و آن‌ ها را به حالت پرتوان بازگرداند. پژوهش‌ های یاماناکا روی موش‌ها انجام شد؛ اما دانشمندان بعدی با ساخت iPSC برای بسیاری از گونه‌ های مختلف، ازجمله انسان، اسب، خوک، گاو، میمون و کرگدن سفید شمالی، دستاورد یاماناکا را تکمیل کردند.

هرچند دانشمندان کولوسال اکنون به سلول‌ های بنیادی پرتوان القایی فیل‌ ها دست یافته‌ اند، هنوز راه بسیار درازی تا ساخت فیل‌ های پشمالو باقی مانده است. آن‌ ها باید به نحوه‌ ی ساخت سلول‌ های اسپرم و تخمک فیل پی ببرند، بر ویرایش‌ های مناسب برای دستکاری فیل‌ ها مسلط شوند، موجود خلق‌ شده‌ی خود را از مسیر ۲۲ ماه ه‌ی بارداری به سلامت بگذرانند و آنقدر این کار را انجام دهند تا جمعیت کافی برای پشتیبانی از اهداف محیط‌ زیستی نهایی فراهم کنند.

منبع : خبر آنلاین

اشتراک گذاری