امروز برابر است با :1403-04-04

زمان آغاز مرحله سوم کالا برگ 220 هزار تومانی اعلام شد

مرحله دوم طرح کالا برگ الکترونیکی (طرح فجرانه) در حال حاضر تا تاریخ ۱۷ فروردین ماه ادامه خواهد داشت، و مرحله سوم این طرح از تاریخ ۱۸ فروردین ماه آغاز خواهد شد.

پیش تر احد آزادی‌ خواه نماینده مجلس، در جمع خبرنگاران درباره شعار سال با عنوان “جهش تولید با مشارکت مردم” صحبت کرد و اظهار داشت: این شعار دارای معانی بسیاری است و اگر در حوزه اشتغال، اقتصاد و تولید به سمت مردم‌ محوری پیش برویم، بدون شک می‌ توانیم مشکلات کشور را حل کنیم.

آزادی‌ خواه با اشاره به اینکه در بحث هدفمند سازی یارانه‌ ها و بحث تخصیص ارز ترجیحی مشکل داریم، اظهار کرد: مدل کالابرگ الکترونیکی که به صورت فعلی در حال عرضه است، به هیچ عنوان مد نظر ما نبوده و به تصویب نرسیده و یک تخلف قانونی محسوب می‌شود، شرط اجبار خرید ۵۰۰ هزار تومانی در بحث کالابرگ الکترونیک برای خرید، درست و قانونی نیست و در تلاش هستیم که آن را اصلاح کنیم.

در طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی، اشخاصی که در دهک درآمدی یک تا هفت قرار می‌ گیرند، با خرید یک سبد کالای استاندارد که شامل ۱۱ قلم کالا است، می‌ توانند مبلغ ۲۲۰ هزار تومان به صورت یارانه مضاعف در قالب اعتبار در حساب شخصی خود دریافت کنند.

برای این کار کافیست در گام نخست، فرد در حالی‌که در خانه نشسته باید برنامه «شما» را نصب کند. در مراجعه حضوری فرد به‌ راحتی می‌ تواند از روی نقشه‌ ای که در دسترس او قرار گرفته است، نزدیک‌ ترین سوپرمارکت و فروشگاه نزدیک به خود را از میان بیش از ۲۱۰ هزار فروشگاه بزرگ و کوچک پیدا کرده و پس از مراجعه به آن خرید خود را انجام دهد.

در روش دوم نیاز به مراجعه حضوری نیست. می‌تواند با استفاده از بستر اپلیکیشن‌ های اسنپ‌ مارکت و دیجی‌کالا به بخش سوپر مارکت مراجعه کرده و خرید خود را انجام بدهند.

در هر مورد فرد می‌ تواند ۱۱ قلمی که در سبد وجود دارد را خریداری کرده و یارانه تشویقی آن را به عنوان اعتبار در حساب خود دریافت کند. البته دست فرد در این خرید بسته نیست. مثلا اگر گوشت منجمد گوساله در سبد یارانه وجود دارد اما فرد قصد دارد گوشت ماهیچه بخرد، مابه‌التفاوت قیمت گوشت منجمد تا گوشت گرم ماهیچه باید توسط فرد پرداخت شود.

در مثال دیگر فرد قصد خرید روغن را دارد. در سبد تعریف شده برای طرح کالابرگ یک بطری روغن‌ مایع ۸۱۰ گرمی وجود دارد. اگر فرد قصد داشته باشد روغن کنجد خریداری کند باید ما به‌ التفاوت روغن معمولی تا روغن کنجد را خودش پرداخت کند.

محاسبه این ما به‌ التفاوت کاملاً سیستمی است و به‌ صورت دستی انجام نمی‌ شود. زمانی که فروشنده بارکد اقلام را در سیستم وارد می‌ کند، مشخص می‌ شود که چه مبلغی از کالابرگ استفاده می‌ شود و چه مبلغی از یارانه نقدی. در این مرحله خرید فرد کامل و اعتبار تعلق‌ گرفته به او در حسابش شارژ می‌ شود.

سبد ۱۱ قلمی برای تأمین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌ های لازم برای هر فرد شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌ مرغ و حبوبات با قیمت‌ های مبنای سال ۱۴۰۱ انتخاب شده و ما به‌ التفاوت آن قیمت‌ ها با قیمت روز (۱۴۰۲) از محل یارانه جدید دولت تأمین خواهد شد.

به عبارتی قیمت روز سبد مشتمل بر ١١ قلم که حجم، وزن و کالای مشخصی دارد، ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان بوده که خانوارهای دهک‌ های اول تا هفتم درآمدی در صورت خرید بسته باید قیمت سال ۱۴۰۱ آن را به مبلغ ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان خریداری می‌ کنند و ما به‌ التفاوت آن تا قیمت روز (به مبلغ ۲۲۰ هزار و ۴۵۰ تومان) از محل اعتبار جدید دولت تأمین خواهد شد.

از همین رو می‌ توان گفت با اجرای طرح فجرانه، فردی با دهک درآمدی یک تا ۳ به جای دریافت ۴۰۰ هزار تومان یارانه، ۶۲۰ هزار تومان و فردی با دهک درآمدی چهار تا هفت، به جای دریافت ۳۰۰ هزار تومان، ۵۲۰ هزار تومان یارانه دریافت خواهند کرد.
کدام فروشگاه‌ ها تحت پوشش طرح کالابرگ الکترونیکی هستند؟

فروشگاه‌های افق کوروش، جانبو، دیلی مارکت، فروشگاه هفت، گندم طلایی، رفاه در سراسر کشور تحت پوشش طرح کالابرگ الکترونیکی هستند. با مراجعه به این فروشگاه ها میتوانید اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنید.

منبع : اقتصاد 100

اشتراک گذاری