امروز برابر است با :1403-04-27

داشتن پروانه تخصصی برای مشاوران املاک الزامی شد

یاسر دستمالچیان دبیر کارگروه کنترل بازار املاک و مستغلات گفت: جلسه ساماندهی بازار مسکن به روال هفته‌ های گذشته با تمامی استان‌ ها و همچنین نمایندگان وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، رییس اتاق اصناف و رییس اتحادیه مشاوران املاک با تمرکز بر ضرورت اخذ پروانه تخصصی توسط بنگاه‌های مشاور املاک برگزار شد.

مشاوران املاک برای ادامه فعالیت خود باید پروانه تخصصی دریافت کنند.

دبیر کار گروه کنترل بازار املاک و مستغلات ادامه داد: اخذ پروانه تخصصی توسط بنگاه‌ های مشاور املاک سراسر کشور موضوعی است که یک دهه نسبت به آن بی‌ توجهی شده بود و در دولت سیزدهم ساز و کار‌های آنها فراهم شد و هم اکنون بنگاه‌ های املاک ملزم به اخذ این پروانه بعد از گذراندن کلاس‌ های آموزشی و اخذ نمره قبولی هستند.

دستمالچیان تصریح کرد: اشخاصی که می‌ خواهند در صنف بنگاه‌ های معاملات املاک مشغول به فعالیت باشند حتماً قبل از اینکه مدارک را در سامانه دریافت مجوز‌ها بارگذاری کنند باید نسبت به دریافت پروانه تخصصی اقدام کنند.

وی توضیح داد: این دسته از متقاضیان باید با معرفی خود به اتحادیه‌ های مشاوران املاک توسط اتحادیه‌ ها به اداره ثبت معرفی شوند و در فرایند شرکت در کلاس‌ ها قرار بگیرند و با اخذ نمره قبولی بتوانند فعالیت خود را به شکل تخصصی ادامه دهند.

دستمالچیان در خصوص وضعیت کنونی پروانه‌ های تخصصی مشاوران املاک گفت: آمار قبولی میانگین کشوری برای پروانه تخصصی بنگاه‌ های معاملات املاک زیر ۴۰ درصد است و حدود ۶۰ درصد افراد با وجود داشتن تجربه، موفق به کسب نمره قبولی نمی‌ شوند، بنابراین آموزش برای ما اهمیت دارد.

دبیر کار گروه کنترل بازار مسکن و مستغلات ادامه داد: در جلسه امروز همچنین با حضور مدیرکل حقوقی سازمان تعزیرات حکومتی در خصوص تعزیرات نیز صحبت‌ هایی مطرح شد. به ویژه دو قانون جدیدی که ابلاغ شده شامل قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها و همچنین قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول که برای تعزیرات موادی را دیده است مورد بررسی و تاکید قرار گرفت.

در ماده ۵.۷ و ۱۴ قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره، تکالیفی برای تعزیرات در نظر گرفته شده است که امروز با استان‌ ها و با حضور مدیرکل حقوقی اداره سازمان تعزیرات حکومتی موضوع مورد بررسی قرار گرفت و نظرات استان‌ ها نیز اخذ شد.

دستمالچیان گفت: مقرر شد تا دستورالعمل‌ های اجرایی قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره با خرد جمعی و اخذ نظرات استان‌ ها تدوین شود. مقرر شده است تا در جلسه‌ای که به زودی با سازمان تعزیرات تشکیل می‌ شود در موضوع تدوین دستورالعمل‌ های اجرایی و پیاده‌ سازی نظرات صاحبنظران اقدام کنیم.

در این جلسه همچنین طرح تشدید نظارت بر بنگاه‌ های معاملات املاک، عملکرد سامانه خودنویس و موضوع مالیات بر خانه‌ های خالی نیز طرح و مقرر شد تا استان‌ ها نسبت به انجام این موارد نیز اهتمام داشته باشند و گزارش عملکرد‌های خود را برای دبیرخانه کار گروه جهت ارایه در شورای مسکن ارسال کنند.

منبع: اقتصاد 100

اشتراک گذاری