امروز برابر است با :1403-01-26

خبر مهم برای دارندگان دسته‌ چک حتما بخوانید

به گفته مسئولان بانک مرکزی، در حال حاضر ۱۲ بانک در زمینه ارائه خدمات چک الکترونیک فعال هستند و با حذف فیزیکی چک طی سه سال آینده همه چک ­‌ها الکترونیکی خواهند شد.

چک الکترونیکی یکی دیگر از گام‌ های بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور در راستای ارائه خدمات غیر حضوری بود بر اساس تبصره الحاقی به ماده یک قانون صدور چک مصوب سال ۱۳۹۷، امکان صدور چک‌ های الکترونیکی (داده پیام) به صورت قانونی فراهم شد و این نوع چک نیز مشمول قوانین و مقررات مرتبط با چک‌ های کاغذی قرار گرفت.

در راستای اجرایی شدن صدور چنین چک‌ هایی هم بانک مرکزی مکلف شد ظرف یک سال از لازم الاجرا شدن این تبصره، زیر ساخت‌ ها و اقدامات لازم برای صدور و مطالبه چنین چک‌ هایی را فراهم کند سرانجام هم ۲۱ آبان سال گذشته از اولین چک الکترونیکی رونمایی شد.

فراهم بودن زیرساخت‌ های فنی چک الکترونیک در تمام بانک کشور

ابزار پرداختی که معاون فناوری‌ های نوین بانک مرکزی مهران محرمیان از صدور ۴۵۰ هزار دسته چک الکترونیک در شبکه بانکی خبرداد و گفت: در حال حاضر ۱۲ بانک در زمینه ارائه خدمات چک الکترونیک فعال هستند و زیرساخت های فنی چک الکترونیک در همه ۳۰ بانک کشور بطور کامل فراهم شده است. به این معنا که همه بانک ها، چک الکترونیک سایر بانک ها را می پذیرند و نقد می کنند.

معاون فناوری‌ های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه به تدریج چک دیجیتال جای خود را در بین مردم پیدا خواهد کرد گفت: با حذف فیزیک چک طی سه سال آینده همه چک‌ ها الکترونیکی خواهند شد. با ایجاد سقف اعتباری برای چک آخرین گام برای اجرای پروژه چک الکترونیک برداشته خواهد شد و در صورت اجرای آن آمار کلاهبرداری توسط چک، آمار چک برگشتی و زندانیان چک برگشتی بیش از پیش کاهش پیدا خواهد کرد.

او گفت: در حال حاضر چک‌ های الکترونیک هر بانک در ابزارهای الکترونیک همان بانک قابلیت نقد شدن دارند و با توجه به اینکه مزیت اصلی این نوع چک این است که برای نقد شدن آن نیاز به مراجعه به شعبه نیست، زیرساخت‌ های فنی نقد شدن چک هر بانک در ابزارهای بانک‌ های دیگر از طرف بانک مرکزی فراهم شده و باید بانک‌ ها توسعه ابزارهای خود را در دستور کار قرار دهند.

منبع : خبر آنلاین

اشتراک گذاری