امروز برابر است با :1403-03-05

توالت ایرانی بهتر است یا فرنگی؟ تاثیر استفاده بر شقاق و بواسیر

توالت های ایرانی یا همان اسکوات در دنیای غرب رایج نیستند، اما در جاهای دیگر به وفور یافت می شوند. گاهی اوقات به عنوان توالت های چینی، توالت های آسیایی، توالت های هندی، توالت های کف، یا گلدان های اسکوات شناخته می شوند، این موارد در جامعه مسافرتی به خوبی شناخته شده است. برخی عقیده دارند که توالت اسکات در مقابل نشستن یک شکاف فرهنگی است و بسیاری از غربی ها از آن متنفرند. اما آیا توالت‌های فرنگی بهتر هستند؟ یا ما به آنها عادت نداریم؟ آیا توالت های نشسته برای سلامتی شما خطری دارند؟

زمانی که شقاق و بواسیر عمل کردیم از توالت فرنگی استفاده کنیم یا آسیایی؟

در این موارد توالت های فرنگی انتخاب مناسبی هستند زیرا باعث میشوند به محل زخم فشار کمتری وارد شود.

بواسیر که به آن انبوه نیز می گویند، سیاهرگ های متورم و ملتهب در اطراف مقعد یا در قسمت پایین رکتوم شما هستند.

دو نوع هموروئید هستند

 • هموروئید خارجی که در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد می شود
 • هموروئید داخلی که در پوشش مقعد و پایین رکتوم تشکیل می شود

شقاق مقعد به ترکیدگی و یا پارگی در پوست و بافت‌های اطراف مقعد گفته می‌شود. این حالت معمولاً با درد، خونریزی و احساس سوزش در ناحیه مقعد همراه است و می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله یبوست، تغییرات در رژیم غذایی، عوامل ورزشی، بارداری و زایمان، بیماری‌های مزمن گوارشی و ضعف سیستم ایمنی رخ دهد.

مزیت استفاده از توالت آسیایی-ایرانی

وقتی در مورد توالت های آسیایی یا غربی صحبت می کنیم، واقعاً یک موضوع ترجیح است. در حالی که اکثر خانوارها توالت غربی نصب می کنند، بسیاری از افراد هنوز هم توالت فرنگی به سبک آسیایی را ترجیح می دهند. توالت های غربی برای افراد دارای مشکلات جسمانی و افراد مسن مناسب هستند.

توالت های غربی راحت هستند اما معایب زیادی هم دارند. در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا توالت های سبک ایرانی بهتر از توالت های سبک غربی هستند.

 1. چمباتمه زدن در توالت های آسیایی باعث می شود هر روز ورزش کنید که برای سلامت کلی شما مفید است. در حالی که بسیاری از ما اهمیت ورزش کردن را می دانیم، هنوز آن را نادیده می گیریم. نشستن در توالت های آسیایی باعث می شود که چمباتمه بزنید، عرق کنید و دستان خود را حرکت دهید.
 2. گفته می شود نحوه نشستن در توالت آسیایی گردش خون شما را افزایش می دهد و یک ورزش عالی برای دست ها و پاهای شماست.
 3. چمباتمه زدن معده شما را فشرده می کند که با فشار دادن، فشار دادن و تکان دادن غذا در معده به هضم کمک می کند. نشستن در توالت غربی هیچ فشاری به شکم ما وارد نمی کند و حتی گاهی اوقات منجر به پاکسازی خوب و رضایت بخش مدفوع نمی شود.
 4. در توالت های غربی از دستمال توالت استفاده می کنید که منجر به هدر رفتن کاغذ نیز می شود. در مورد توالت های آسیایی هیچ هدر دادن کاغذ وجود ندارد زیرا با آب خود را میشویید.
 5. استفاده از توالت های ایرانی به نفع زنان باردار است زیرا در حین استفاده از توالت باید چمباتمه بزنند. وقتی زن باردار روی توالت هندی می نشیند، هیچ فشاری روی رحم وارد نمی شود. حتی گفته می‌شود استفاده منظم از توالت ایرانی، زنان باردار را برای زایمانی نرم و طبیعی آماده می‌کند.
 6. چمباتمه زدن به پاکسازی کامل مدفوع از روده بزرگ در بدن ما کمک می کند. این از شانس یبوست، آپاندیسیت و سایر عواملی که می توانند باعث سرطان روده بزرگ شوند جلوگیری می کند.

اما در واقع این بهداشت نیست. به خصوص زمانی که مجبوریم از توالت های عمومی استفاده کنیم. در توالت های ایرانی بدن ما به صندلی توالت دست نمی زند که ما را از عفونت دور می کند.

تفاوت های توالت فرنگی با توالت ایرانی

1. توالت آسیایی موثرتر است

اگر از توالت فرنگی استفاده میکنید، احتمال مواردی مانند طولانی شدن مدت در توالت،؟ زور زدن خیلی سخت و گرفتگی برایتان پیش آمده است. در این مواقع توالت آسیایی راه حل شماست. در مطالعه ای که توسط Dov Sikirov انجام شد، او دریافت که هم زمان مورد نیاز برای مدفوع و هم زور زدن هنگام مدفوع هنگام استفاده از توالت اسکوات به جای توالت فرنگی به شدت کاهش می یابد. تفاوت زمان مدفوع نیز بسیار قابل توجه بود: به طور متوسط 51 ثانیه برای چمباتمه زدن. ۱۱۴ ثانیه برای نشستن روی صندلی توالت کم ارتفاع؛ و 130 ثانیه برای نشستن روی صندلی توالت بلند.

ممکن است برای اولین باری که از توالت آسیایی استفاده کنید احساس ناخوشایندی داشته باشید، اما دفع مدفوع بسیار سریع تر اتفاق می افتد و به انقباضات عضلانی بسیار کمتری نیاز دارد.

2. استفاده از توالت آسیایی برای بدن شما سالم تر است

مدت‌ها گفته می‌شود که چمباتمه زدن روش طبیعی‌تر برای داشتن یک دفع کامل و خوب است، اما تحقیقات زیادی در این زمینه انجام نشده است. زیرا طی یک فشار شکم را در حین اجابت مزاج اندازه‌ گیری کردند. سه موقعیت مختلف، و دریافتند که چمباتمه زدن به کمترین میزان فشار برای اجابت مزاج نیاز دارد، زیرا کانال آنورکتال روده بزرگ صاف ترین است. نشستن به این معنی است که روده بزرگ شما هنوز پیچ خورده است و بنابراین عبور از آن را برای مدفوع دشوارتر می کند. در اصل، گلدان اسکات بهترین حالت مدفوع را به شما می دهد.

هنوز شواهد زیادی وجود ندارد، اما این باور وجود دارد که چمباتمه زدن در دستشویی می تواند به پیشگیری از برخی مشکلات سلامتی، مانند هموروئید، زخم شقاق مقعدی و بیماری روده بزرگ کمک کند (اگرچه این مورد بحث است).

3. اسکواتی ها راحت تر تمیز می شوند

معمولا توالت های آسیایی راحت تر تمیز میشوند. به خصوص اگر حمام و دستشویی شما یک جا باشد، دیگر نیازی به شستن آن ندارید.

4. توالت آسیایی بهداشتی تر از فرنگی است

صادقانه بگویم، ممکن است به این نکته اصلا توجه نکرده باشید، اما عمدتاً به دلیل این واقعیت است که مردم به طور کلی توالت های ایرانی وضعیت بهداشتی بهتری نسبت به توالت های فرنگی دارند، در حالی که برخی مخالف این را فکر میکنند. از آنجایی که بدن شما مجبور نیست صندلی توالت را لمس کند، شما مستقیماً با چیزی که می تواند به شما میکروب بدهد در تماس نیستید.

باز هم، به هر حال، توالت‌ها واقعاً دلیل اصلی در دادن میکروب به افراد نیستند، بنابراین اگرچه چندان مهم نیست، اما یک امتیاز اضافی است.

منبع مقاله:

 1. https://emmajeanstravels.com/why-squat-toilets-are-better-than-sitting-toilets/
 2. https://jarahlaser.com/%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa/%d9%87%d8%b2%db%8c%d9%86%d9%87-%d9%84%db%8c%d8%b2%d8%b1-%d8%b4%d9%82%d8%a7%d9%82/
 3. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/hemorrhoids/definition-facts
اشتراک گذاری