امروز برابر است با :1403-03-05

بیکاران با کد ملی شناسایی و برای اشتغال معرفی می شوند

چندی قبل بود که معاون اشتغال و کار آفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه نرخ بیکاری در سال 1402 به 8.1 درصد رسید، از ثبت کمترین نرخ بیکاری سالیانه در دهه‌ های اخیر خبر داد و تاکید کرد: خالص اشتغال ایجادی در سال گذشته 775‌هزار نفر بود.

شناسایی بیکاران با کد ملی برای معرفی به متقاضیان نیروی کار

کاهش روند بیکاری در کشور در حالی در دولت سیزدهم دیده شده است که هنوز بخش زیادی ازجامعه اعتقاد دارند که این کاهش نرخ بیکاری را احساس نمی کنند و یکی از دغدغه های مشترک جوانان و به ویژه فارغ التحصیلان در حال حاضر بحث اشتغال است.

برخی آمارها حکایت از این دارد که حدود 1میلیون بیکار فارغ التحصیل در کشور وجود دارد که ضرورت دارد دولت درباره آنها برنامه ریزی کند. اما اقدام جدید وزارت کار درباره ساماندهی اشتغال به شناسایی بیکاران برمی گردد.

محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار در آخر اظهارات خود در رسانه ملی در برنامه صف اول شبکه خبر به تشریح نقش تعاون در جهش تولید با مشارکت مردم پرداخت و درباره سامانی بازار کار گفت: ببینید یکی از مسائل کشور ما در حوزه بازار کار، نبود اطلاعات است. منظور از اطلاعات، اطلاعات ثبتی است. یعنی مثلاً همین که من عرض می‌کنم ما با کد ملی به مردم گزارش می‌دهیم که اشتغال ایجاد شده یا نشده. منظور این کد ملی که ثبت می‌ شود.

وی گفت: یکی از اقداماتی که امسال به صورت ویژه از همین الان شروع کرده‌ ایم و داریم روی آن کار می‌ کنیم، این است که ما بیکاران را با کد ملی شناسایی می کنیم، یعنی قبل از اینکه اصلاً بیکار خودش اعلام بکند یا مراجعه به زیر ساخت‌ های مختلف به سامانه‌ ها و یا ادارات و مراجعه حضوری بکند شناسایی می کنیم.

بیرانوند افزود: برنامه ویژه برای امسال داریم این است که که بتوانیم کد ملی بیکاران را شناسایی کنیم بعد اینها را طبقه بندی کنیم؛ مثلاً بیکارانی که فارغ التحصیل رشته‌ های الف هستند یا بیکارانی که فارغ التحصیل رشته‌ های ب هستند. بعد این ها را در یک فرایندی و در یک تعاملی با دستگاه‌ هایی که باید متولی به کارگماری این ها باشند انجام بدهیم. این اتفاق هیچ وقت در کشور نیفتاده که ما برویم سراغ بیکار بعد دستگاه متولی را پیدا کنیم و بگوییم که وظیفه شما است که ایشان بالاخره مشغول به کار شود، چون رشته‌ اش به شما می‌ خورد، چون مجوزش از شما است، چون تسهیلات را شما باید بهش بدهید.

بیرانوند گفت: خوب این خیلی اقدام پیچیده‌ ای است به لحاظ محتوایی یعنی اقدام سختی است ولی من خوشحال هستم که بگویم که تقریباً 80 درصد کار را ما انجام داده‌ ایم و برای امسال برنامه ویژه داریم که این کار را انجام بدهیم.

منبع: اقتصاد 100

اشتراک گذاری