امروز برابر است با :1403-03-26

به این دلیل هوش مصنوعی گوگل Gemini نام دارد!

گوگل اخیرا با معرفی هوش مصنوعی Gemini وارد این عرصه شده است و حالا این شرکت دلیل نام‌ گذاری آن را فاش کرده است.

کلمه Gemini در زبان لاتین به معنای دوقلو است و در علم نجوم به صورت‌ فلکی جوزا اشاره دارد. جوزا در فارسی به معنای دو پیکر است و در اصل اشاره به اسطورهای یونانی کاستور و پلوکس دارد.

گوگل چند ماه پیش اعلام کرد که دو تیم تحقیقاتی Brain Team و DeepMind خود را برای ایجاد یک واحد جدید به نام Google DeepMind تجمیع کرده است. وظیفه این واحد توسعه مدل هوش مصنوعی نسل بعدی گوگل یعنی Gemini بود که این شرکت آن را سه نسخه مختلف معرفی کرد.

گوگل گفته است که Gemini را به‌صورت چند وجهی طراحی کرده است که آن را قادر به انجام کارهای پیشرفته می‌ کند.

هوش مصنوعی Gemini در سه سایز مختلف ارائه شده تا نیازهای مختلف را پوشش دهد. قوی‌ ترین نسخه Gemini Ultra نام دارد که برای انجام کارهای پیچیده طراحی شده است. مدل بعدی Gemini Pro نام دارد که برای استفاده در طیف وسیعی از دستگاه‌ ها طراحی شده است. نسخه Gemini Nano نیز کارآمد ترین مدل برای انجام کارهای روی دستگاه است.

گوگل ادعا کرده که Gemini Ultra موفق شده ۳۰ بنچمارک از ۳۲ بنچمارک آکادمیک را با موفقیت طی کند و حتی توانسته GPT-4 را در همه دسته‌ بندی‌ های مبتنی بر درخواست‌های متنی شکست دهد.

گوگل اخیرا چت‌بات بارد را هم به جمنای تغییر نام داد و همچنین اپلیکیشن اندرویدی جمنای را عرضه کرد. اپل هم قصد دارد با کسب مجوز از گوگل از هوش مصنوعی جمنای این شرکت در آیفون و سیستم عامل iOS 18 استفاده کند.

منبع: تکفارس

اشتراک گذاری