امروز برابر است با :1403-03-26

بزرگ‌ ترین شاسی‌ بلند کیا به پایان مسیر خود رسید!

کیا موهاوی، بزرگ‌ ترین شاسی‌ بلند این خودروساز به دلیل فروش ضعیف، به پایان مسیر خود رسید. تولید این مدل به‌ زودی متوقف و از پلتفرم آن برای ساخت مدل‌ های دیگر استفاده خواهد شد.

کیا موهاوی که در بازار آمریکا به نام Borrego شناخته می‌ شود، با مدل ۲۰۰۹ وارد این کشور شد و پس از آن همچنان در کشورهای دیگر تولید و عرضه می‌ شد. این خودرو همچنان در کره جنوبی به فروش می‌ رسد.

کیا موهاوی از سال ۲۰۰۹ در مدل ۶ سیلندر و از سال ۲۰۱۰ در مدل ۸ سیلندر به ایران آمد. نسخه V۶ آن تا مدل ۲۰۱۱ به دست مشتریان ایرانی می‌ رسید.به گفته مجله ET، تولید این خودرو در ماه جولای (تیر)‌ و در کارخانه هواسونگ به دلیل کاهش فروش به پایان می‌ رسد.

تحویل موهاوی در ماه آوریل به ۲۵۷ دستگاه کاهش یافت. مقررات سخت‌ گیرانه‌ تر انتشار گازهای گلخانه‌ ای نیز روند نابودی این مدل را تسریع می‌ کند. ظرفیت تولید آزاد شده برای ساخت سورنتو و پیکاپ تاسمان استفاده خواهد شد. طبق گزارش‌ ها، کیا از اواخر جولای تا اواسط آگوست (مرداد) فعالیت خود را در کارخانه متوقف خواهد کرد تا خطوط تولید را برای تغییرات برنامه‌ ریزی‌ شده آماده کند.

موهاوی یا Borrego یکی از قدیمی‌ ترین محصولات کیا است که هنوز به فروش می‌ رسد. این خودرو در سال ۲۰۰۸ عرضه و در سال ۲۰۱۶ فیس‌ لیفت شد. نسل دوم آن در سال ۲۰۱۹ معرفی شد، اساساً طراحی مجدد سنگین بود و نمی‌ توان آن را خودروی واقعی نسل بعدی دانست.

این شاسی‌ بلند سه ردیفه منحصراً با سیستم چهار چرخ محرک، گیربکس هشت سرعته اتوماتیک و یک موتور ۳ لیتری V۶ توربودیزل ارائه می‌ شود. این خودرو قادر به تولید ۲۵۶ اسب بخار قدرت و ۵۵۹ نیوتون متر گشتاور است. کیا موهاوی اکنون قیمتی معادل ۳۷ هزار دلار (معادل ۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان) دارد. تریم پرچم‌ دار نیز ۴۵۶۰۰ دلار (معادل ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان) قیمت دارد.

منبع: خبر آنلاین

اشتراک گذاری