امروز برابر است با :1403-03-03

این هشت پا نابود نشدنی‌ ترین موجود روی زمین است

تاردیگراد ها را احتمالا می‌ توان نابود نشدنی‌ ترین حیوانات روی زمین توصیف کرد؛ این جانوران کوچک میکروسکوپی می‌ توانند تقریباً از هر بلایی که انسان بر سر آن‌ ها می‌ آورد، جان سالم به در ببرند و سپس روی هشت پای کوچولوی خود حرکت کنند.

استراتژی بقای آن‌ ها یک ابر قهرمان چند بعدی است؛ در ابتدا یک پروتئین سرکوب‌ کننده از DNA آن‌ ها محافظت می‌ کند، حالت «تون» منجر به انقباض اندام و کاهش قابل توجه ذخایر آب داخلی آنها می‌ شود که توانایی آنها را برای زنده ماندن بسیار افزایش می‌ دهد و در حال حاضر دانشمندان یک بعد جدید از این ابر قهرمان را کشف کردند.

گروهی از دانشمندان به رهبری زیست‌ شناس، کورتنی کلارک هاچتل، از دانشگاه کارولینای شمالی در اشتون، تاردیگراد ها را با پرتوهای گاما منفجر کردند و واکنش آن‌ ها را مشاهده کردند؛ باب گلدشتاین، زیست‌ شناس از دانشگاه کارولینای شمالی، در چاپل هیل گفت:« آنچه دیدیم ما را شگفت‌ زده کرد. تاردیگراد ها کاری را انجام دادند که انتظارش را نداشتیم.»

برای چندین دهه مقاومت شگفت‌ انگیز تاردیگراد ها در برابر تشعشعات انسان‌ ها را شگفت‌ زده کرده‌ است؛ آنها می‌ توانند حدود ۱۰۰۰ برابر دوزی که برای انسان کشنده‌ است را تحمل کنند و به زندگی کوچک خود ادامه دهند؛ به گونه‌ ای که انگار هیچ اتفاقی نیافتاده است.

تصور می‌ شود که پروتئین سرکوب‌کننده آسیب، «Dsup»، در این امر برای برخی از تاردگرید ها نقش دارد، اما همه گونه‌ های تاردیگراد ها «Dsup» یا همولوگ آن را ندارند، که نشان می‌ دهد ابزار دیگری برای بقا در اختیار دارند؛ برای پی بردن به این موضوع، محققان تأثیر تشعشعات گاما را بر روی گونه‌ ای از تاردیگراد ها به نام «Hypsibius exemplaris» بررسی کردند.

آنها تاردیگراد ها را در یک پرتودهی رومیزی قرار دادند که موجودات را در معرض پرتوهای گامای ساطع شده از واپاشی بتا سزیم-۱۳۷ قرار می‌ دهد. آنها تاردیگراد ها را در معرض دوزهای مشخصی قرار دادند؛ یک دوز کمتر که در حد قابل تحمل است و یک دوز متوسط کشنده بسیار بالاتر.

تاردیگراد ها به جای استفاده از استراتژی محافظت پیش از آسیب، تولید ژ های ترمیم DNA را افزایش دادند. تا ۲۴ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض تابش، تاردیگراد ها بیشتر DNA شکسته شده توسط پرتوهای یونیزان را ترمیم کردند.

در ادامه، محققان برخی از ژن‌ های ترمیم‌ کننده تاردیگراد را در کشت اشریشیا کلی بیان کردند و نمونه‌ هایی از این باکتری را در معرض تشعشعات یونیزان قرار دادند. باکتری‌ هایی که با ژن‌ های تاردیگراد ها تلقیح شده بودند، توانایی ترمیم DNA مشابه را داشتند.

کلارک هاچتل گفت:« این حیوانات واکنش باورنکردنی به تشعشعات نشان می‌ دهند و به نظر می‌ رسد که این راز توانایی‌ های شدید آنها برای بقا باشد.»

منبع: خبر آنلاین

اشتراک گذاری