امروز برابر است با :1403-04-27

این موجود موذی اگر سرش را هم قطع کنید باز زنده می ماند

سوسک‌ ها به خاطر سر سختی‌ شان شهرت دارند و خیلی‌ ها از سوسک ها به‌ عنوان یکی از محتمل‌ ترین موجوداتی که بعد از جنگ‌ های هسته‌ ای در زمین باقی خواهند ماند، یاد می‌ کنند. حتی برخی‌ ها مدعی هستند که سوسک‌ ها می‌ توانند بدون سر زندگی کنند.

فقط بحث این نیست که بدن این جانداران بدون سر زنده می‌ ماند؛ طبق گفته کانکل، سر جدا شده این حشرات هم به تنهایی به حیاتش ادامه داده، رشد می‌ کند، شاخک‌ هایش را برای چند ساعت به عقب و جلو تکان می‌ دهد تا اینکه انرژی‌ اش تمام شود. اگر به سر جدا شده یک سوسک مواد مغذی برسد و در یخچال نگهداری شود، حتی می‌ تواند برای زمان بیشتری دوام بیاورد.

مهمترین نکته اینجاست که بریده شدن سر انسان، منجر به از دست رفتن خون و کاهش فشار خون در بدن ما می‌ شود که این به معنای عدم انتقال اکسیژن و تغذیه به بافت‌ های حیاتی ما خواهد بود. کانکل در این باره گفته:« با بریده شدن سر انسان، تا حد مرگ خونریزی خواهید داشت.»

به علاوه انسان از طریق دهان و بینی نفس می‌ کشد و مغز، این عملکرد حیاتی را کنترل می‌ کند. در نتیجه با بریده شدن سر انسان، تنفس متوقف خواهد شد. به علاوه، انسان بدون سر، قادر به غذا خوردن نخواهد بود و حتی در صورت زنده ماندن در اثر بریدن سرش، از گرسنگی خواهد مرد.

ولی ماجرای فیزیولوژی سوسک‌ ها به نحو دیگری است. فشار خون در بدن سوسک‌ ها مثل م اانسان‌ ها نیست. کانکل دراین باره گفته:« سوسک‌ ها برخلاف انسان‌ ها، شبکه عظیمی از رگ‌ های خونی یا مویرگ‌ های کوچکی که برای جریان خون در آنها به فشار بالای خون نیاز است، ندارند. سوسک‌ ها یک سیستم گردش خون باز دارند که فشار خون در آن بسیار کمتر است.»

او ادامه داد:« در نتیجه وقتی سر سوسک جدا می‌ شود، معمولا خون در گردن‌ شان لخته شده و هیچ خبری از خونریزی غیر قابل کنترل نخواهد بود.»

کریستوفر تیپینگ حشره‌ شناس در کالج دل‌ آور، در یک بررسی، سر چند سوسک آمریکایی(Periplaneta americana) را با دقتی بالا و زیر میکروسکوپ از بدن‌ شان جدا کرده. او دراین باره توضیح داد:« بعد از این کار، زخم را با موم دندانپزشکی، پوشاندم تا مانع از خشک شدن آن شویم. یک زوج چند هفته در یک شیشه دوام آوردند.»

حشرات دارای توده‌هایی از گانگلیون (توده‌ای از بافت عصبی) هستند که در هر بخش بدن‌ شان توزیع شده‌ اند و عملکرد های عصبی اساسی که مسئول واکنش‌ ها هستند را مدیریت می‌کنند؛ پس بدن سوسک‌ ها بدون مغز هم می‌ تواند برخی از واکنش‌ های بسیار ساده را انجام دهد. آنها می‌توانند بایستند و در مقابل لمس و حرکت واکنش نشان دهند.»

سری که بدون بدن زنده می‌ ماند

نیک استراوسفلد، عصب‌شناس دانشگاه آریزونا که در زمینه یادگیری بند پایان، حافظه و تکامل مغز تخصص دارد در این باره توضیح داده:« بدن سوسک‌ ها ، بخش عظیمی از اطلاعات حسی را به سرشان منتقل می‌ کند و زمانی که این ورودی‌ ها قطع شوند، مغزشان نمی‌ تواند به شکل طبیعی کار کند.» به عنوان مثال، سوسک‌ ها اگر چه حافظه فوق‌ العاده‌ ای دارند ولی طبق گفته استراوسفلد :« وقتی سعی کردیم تا به سوسک‌ ها آموزش دهیم که وقتی تکه‌ ای از بدنشان را از دست می‌ دهند، چه باید بکنند، نا امید شدیم. باید بدن آنها را کاملا دست نخورده حفظ کنیم.»

بریدن سر سوسکها ممکن است وحشتناک به نظر برسد؛ اما دانشمندان آزمایش‌ های زیادی را با بدن سوسک‌ های بدون سر و سرهای جدا شده سوسک‌ ها انجام داده‌ اند. بریدن سر سوسک‌ ها، بدن آنها را از دسترسی به هورمون‌ هایی که بلوغ را کنترل می‌ کنند و در سرشان ترشح می‌ شود، منع خواهد کرد و این مورد در بررسی دگردیسی و تولید مثل این حشرات کمک زیادی می‌ کند.

مطالعات انجام شده بر روی سر سوسک‌ هایی که از بدن‌ شان جدا شده نیز نحوه عملکرد نورون‌ های آنها را مشخص می‌ کند و گواهی بر استقامت عجیب بدن سوسک‌ هاست.

منبع : خبر آنلاین

اشتراک گذاری