امروز برابر است با :1403-04-27

این افراد از خدمت سربازی معاف شدند

سردار تقی مهری عصر پنجشنبه اظهار کرد: مشمولان دارای چهار فرزند کمتر از ۴۰ سال از خدمت وظیفه عمومی معاف می‌ شوند. همچنین مشمولان بالای ۴۰ سال سن که دارای سه فرزند باشند، از خدمت معاف هستند.

سردار مهری خاطرنشان کرد: این معافیت سال گذشته با عنایت خاص رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا به اجرا گذاشته شد.

معاون فراجا گفت: از محل معافیت‌ های این بخش، سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار نفر از خدمت معاف شدند. مهری افزود: برابر قانون، افراد متاهل می‌ توانند به ازای همسر از ۲ ماه کسری خدمت برخوردار باشند.

وی ادامه داد: همچنین افراد متاهل به ازای فرزند اول، دوم و سوم به بالا نیز می‌ توانند به ترتیب از سه، چهار و پنج ماه کسر خدمت بهره ببرند.

سردار مهری اضافه کرد: البته سایر کسورات خدمت مورد تصویب مجلس شورای اسلامی و ابلاغ شده از سوی ستاد کل نیروهای مسلح، همچنان به قوت خود باقی است.

معاون فراجا گفت: امسال کف خدمت سربازی ۱۴ ماه است و افراد بسته به شرایط و قوانین موجود می‌توانند به غیر از دوران ۲ ماه دوره رزم و آموزشی، از یک تا ۲۱ ماه کسر خدمت استفاده کنند.

سردار مهری اظهار کرد: دوران خدمت برای سربازان مشمول در یگان‌ های مستقر در شهرهای محل سکونت از ۲۴ ماه به ۲۱ ماه رسیده، در مناطقی که افراد به صورت غیربومی خدمت می‌ کنند نیز دوران وظیفه آنان ۱۸ ماه شده است.

وی یادآور شد: در مناطق عملیاتی و برخی استان‌ های دورتر و دارای شرایط سخت، به ترتیب دوران خدمت وظیفه عمومی ۱۴ و ۱۵ ماه است.

سردار مهری اضافه کرد: افرادی که بتوانند در پروژه‌ های تحقیقاتی شرکت کنند، می‌ توانند کسر خدمت بگیرند که تبصره‌ ها و قوانین مربوط به آن در مسیر مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است.

معاون فراجا گفت: برای این بخش باید ابتدا این مصوبه نهایی شود و با ابلاغ رییس جمهور به صورت قانون در بیاید.

مهری افزود: همچنین برای آن دسته از مشمولانی که پروژه‌ های تحقیقاتی مورد تایید ستاد کل نیروهای مسلح را انجام دهند نیز کسوراتی در نظر گرفته شده است.

وی یادآور شد: در مجموع با توجه به کسورات تشویقی بیان شده، به طور میانگین خدمت وظیفه عمومی ۱۴ ماه است.

معاون فراجا در ادامه با اشاره به فعالیت قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان وظیفه گفت: برای تمامی سربازانی که به دوره آموزشی اعزام می‌شوند دوره‌ های مهارت‌ آموزی همراه با ارائه مدرک معتبر در نظر گرفته شده که پس از پایان خدمت علاوه بر امکان ایجاد شغل مناسب می‌ توانند از تسهیلات بانکی نیز بهره ببرند.

مهری گفت: سال گذشته ۱۶ هزار نفر از این جامعه هدف تسهیلات بانکی اشتغال دریافت کردند.

وی بیان کرد: ایجاد شغل و فراهم کردن شرایط استخدام سربازان پس از دوران خدمت وظیفه عمومی، در دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی از اهداف اجرای طرح مهارت‌ آموزی سربازان است.

معاون فراجا در خصوص حقوق سربازان نیز گفت: سال گذشته همانند کارکنان پایور، حقوق سربازان را در ۲ مرحله افزایش دادیم.

وی یادآور شد: حقوق سربازان وظیفه نیز برابر قانون و با توجه به شرایط خدمتی، بین ۶۰ تا ۹۰ درصد حداقل حقوق کارکنان پایور است که انتظار داریم مجلس شورای اسلامی مصوبات اجرایی شدن این قانون را ابلاغ کند.

مهری اضافه کرد: این میزان حقوق در واقع کمک و تشویق برای افرادی است که از نظر اقتصادی مشکل دارند.

منبع: اقتصادآنلاین

اشتراک گذاری