امروز برابر است با :1403-03-26

اتومبیل های جدید فرمول‌ یک سریع و چابک تر می شوند

به دنبال وضع مقررات تازه، FIA از نسل جدید و توسعه‌ یافته خودروهای فرمول یک رونمایی کرد. مقررات ۲۰۲۶ اکنون قرار است در ۲۸ ژوئن توسط شورای جهانی ورزش موتوری تصویب شود.

به گفته مدیر فنی FIA، این سازمان با این مجموعه مقررات به دنبال توسعه نسل جدیدی از اتومبیل‌ هایی است که کاملاً با DNA فرمول‌ وان در ارتباط هستند که سبک، فوق‌ العاده سریع و چابک به شمار می‌ روند.

در مرکز این چشم‌ انداز، واحد باز طراحی‌ شده قدرت قرار دارد که از تقسیم یکنواخت‌ تری بین توان بنزینی و توان الکتریکی بهره می‌ برد. در زمینه شاسی، آن‌ ها توانسته‌ اند که اندازه و وزن خودرو را تا ۳۰ کیلوگرم کاهش دهند و در نتیجه خودرویی بسیار پویاتر داشته باشند.

در حالی که توان واحد هیبریدی از ۵۵۰ تا ۵۶۰ کیلو وات به ۴۰۰ کیلووات کاهش یافته و عنصر باتری به‌ طور قابل‌ توجهی از ۱۲۰ کیلو وات به ۳۵۰ کیلو وات افزایش یافته که تقریباً ۳۰۰٪ افزایش در توان الکتریکی است. مقدار انرژی قابل بازیابی با ترمزها دو برابر شده و به ۸٫۵ مگا ژول در هر دور می‌ رسد.

مقررات جدید منجر به تعهداتی از سوی تأمین‌ کنندگان فعلی فراری، مرسدس و رنو شده است. در تلاش برای ایجاد خودروی مسابقه‌ ای چابک‌ تر، حداکثر فاصله بین دو محور ۲۰۰ میلی‌ متر کاهش یافته و به ۳۴۰۰ میلی‌ متر رسیده است، در حالی که عرض آن با کاهش ۱۰۰ میلی‌متری، به ۱۹۰۰ میلی‌ متر رسیده است.

وزن خودروها نیز کاهش یافته و خودروهای ۲۰۲۶ حداقل ۷۶۸ کیلوگرم وزن دارند که نسبت به همتایان خود نسبت به سال ۲۰۲۲، ۳۰ کیلوگرم سبک‌ تر خواهند بود.اندازه چرخ ۱۸ اینچی پیرلی که در سال ۲۰۲۲ معرفی شد، ثابت باقی خواهد ماند، اما عرض تایرهای جلویی با مشخصات ۲۰۲۶ در مقایسه با نسل قبلی خودروها، ۲۵ میلی‌متر در جلو و ۳۰ میلی‌ متر در عقب کاهش یافته است. سیستم‌ های آیرودینامیک فعال کاملاً جدید، شامل بال‌ های متحرک جلو و عقب، به‌زودی معرفی خواهند شد.

منبع: خبر آنلاین

اشتراک گذاری